Objednejte si zdarma náš pravidelný informační newsletter se souhrnem nejzajímavějších zpráv a článků.
Podle průzkumu firmy Acronis 20 % českých organizací zažilo během posledních 12 měsíců výpadek provozu v důsledku ransomwarového útoku. Ransomwarovému útoku čelila zhruba polovina českých organizací, třetina útok dokázala odrazit, ve zbylých případech bohužel došlo z k zašifrování dat a výpadkům provozu včetně aktuálně nejznámějšího případu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
Za čtrnáct let vyrostla česko-kanadská Ataccama na 500 pracovníků v deseti světových pobočkách. Její platformu na správu firemních dat Ataccama ONE přitom používají stovky firem od střední velikosti až po globální lídry.
Pro zrychlení expanze firma sáhla po externím financování. V takzvaném series A investičním kole získala od globálního fondu Bain Capital Tech Opportunities přibližně 3,6 miliardy korun (150 milionů dolarů) za minoritní podíl. Finance využije k dosažení globální expanze, rozvoji datové platformy a také náboru české a slovenské vývojářské špičky.
Lenovo oficiálně otevřelo brány svého prvního výrobního závodu v Evropě. Závod se sídlem v maďarském Ullu již zaměstnává více než 1000 lidí na plný úvazek v různých inženýrských, řídících a provozních pozicích, přičemž jejich počet dále narůstá.
Výrobní linka dokáže vyprodukovat více než 1000 serverů a 4000 pracovních stanic denně – každá z nich je postavena dle konkrétních požadavků zákazníků.
V roce 2021 se 28 % malých a středních podniků (SMB) v Evropské unii setkalo s alespoň jedním typem počítačové kriminality. České SMB podniky jsou na tom přitom oproti průměru sedmadvaceti zemí v Evropské unii poněkud hůře. Zkušenost s některým typem kybernetické kriminality mělo už 38 % z nich – nejhůře na tom jsou Portugalci (48 %) a nejlépe Švédové (15 %).
I přesto se vedení českých organizací domnívá, že jejich zaměstnanci jsou o povědomí kyberkriminality dobře informováni. Vyplývá to z nového průzkumu Eurobarometru, provedeného na konci loňského roku, kterého se zúčastnilo více než 12 800 malých a středních podniků z celé EU včetně 504 z Česka.
Phishing, vishing, inzertní podvody, jejich kombinace a jiné formy podvodného jednání v kyberprostoru jsou stále rozšířenější. Aktuální statistiky Policie České republiky potvrzuje i průzkum společnosti Eset, podle kterého se s podvodem se setkala už třetina uživatelů internetových bazarů, pětina z nich přitom podvod dosud nehlásila.
Nejsilněji zastoupenou věkovou kategorií občanů, kteří se s podvodem na internetových bazarech již setkali, byla skupina ve věku 30 až 40 let. Podvodníci je nejčastěji kontaktovali přes chatovací aplikaci Messenger (12,27 %), e-mail (10,82 %) či zprávou prostřednictvím aplikace WhatsApp (7,18 %).