Hlavní navigace

Krátce

1. 12. 
Lifeliqe se prosadil v Číně

Český technologický startup Lifeliqe dodává do stovek škol v Šanghaji a jejím okolí monitory s hologramy 3D modelů a digitalizuje tak čínské školství.

Model se v monitoru zobrazuje jako hologram a student nebo učitel jej ovládá dotykem prstu. Řešení se hodí zejména pro výuku přírodních věd, jako je biologie, fyzika či chemie.

Více píšeme na Computerworld.cz.

28. 11. 
Únik dat

Dvě třetiny malých a středních firem se v uplynulém roce setkaly s únikem dat, vyplývá to z průzkumu SMB Digital Security Sentiment Report 2022 společnosti Eset, ve kterém se zjišťovalo vnímání kybernetických hrozeb u malých a středních firem.

Mezi hrozby, kterých se malé a střední podniky nejvíce obávají, přitom vedle ransomwaru čím dál častěji patří útoky dalšími škodlivými kódy či prostřednictvím webových stránek. Průzkumu se mezi ostatními evropskými zeměmi zúčastnili také vedoucí pracovníci z českých společností.

24. 11. 
Digitální rozhlas

České Radiokomunikace (CRA) pokračují v rozvoji digitálního rozhlasového vysílání. Právě dnes spouští osm nových vysílačů digitálního rozhlasového vysílání, a to v síti DAB+ Českého rozhlasu. Dále tak posilují pokrytí Česka signálem DAB. V současné době si digitální rozhlasové vysílání může naladit už 95 % obyvatel.

20. 11. 
Elektronické peněženky

Nejpoužívanější tuzemskou on-line platební formou sice zůstává platební karta, znatelný nárůst zájmu ale zaznamenávají digitální peněženky typu Google Pay, Apple Pay nebo Barion. Zatímco loni tento způsob platby využívalo jen 7 % zákazníků e-shopů, letos jde už o 12,3 %. 

Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Barion, kterého se zúčastnilo 505 respondentů z internetové populace ve věku 18 až 64 let.

18. 11. 
Kvados má privátní 5G síť

První firemní zákazník v Česku privátní 5G sítě společnosti T-Mobile je Kvados. Ostravská firma 5G technologii využívá pro svůj showroom, kde prezentuje unikátní řešení automatizace a robotizace v logistice, a po úspěšném testovacím provozu nyní startuje v robotizovaném skladu v Paskově ostrý provoz.

5G je stěžejní pro práci plně autonomních robotů, u kterých je nutné zabezpečit, aby všechny procesy spolehlivě fungovaly v režimu 24/7. Autonomní inteligentní roboti jsou totiž závislí na trvalém spojení s nadřazeným systémem a také na rychlosti přijímaných dat, ale především na rychlosti dat odesílaných.

16. 11. 
Přejmenovaná Solitea

Tuzemský dodavatel ICT řešení Solitea se přejmenuje. Nově se bude jmenovat Seyfor. Firma má přes 1 500 zaměstnanců v sedmi zemích a celosvětově obsluhuje více než 260 000 zákazníků ve 35 státech.

16. 11. 
Digitální agentura

Poslanci Parlamentu ČR právě schválili ve třetím čtení balík zákonů ke vzniku Digitální a informační agentury (DIA). Ta by měla být hlavní hybnou silou zamrzlého českého eGovernmentu.

Přejme si, aby tomu tak skutečně bylo.

15. 11. 
Abra po akvizici na dalších nákupech

Skupina Abra, která vznikla spojením Abra Software a investiční skupiny Elvaston Capital, nově získala do své skupiny společnost Inekon Systems.

Předseda představenstva Abry Jaroslav Řasa konstatoval, že skupina i nadále vyhledává akvizice firem, které spojuje zájem expanze českých IT produktů na západ.

14. 11. 
Nejpoužívanější heslo v Česku

Společnost NordPass zveřejnila 200 nejčastějších hesel roku 2022. V Česku je to obligátní sestava čísel 123456. Ve světe vládne heslo „password“.

Více píšeme na Computerworldu.

2. 11. 
Prodaný Ness

Český systémový integrátor a poskytovatel IT služeb Ness Czech změnil majitele od dosavadního vlastníka The Rohatyn Group (TRG) celou globální skupinu Ness Digital Engeneering získává investiční společnost KKR.

Tuzemský Ness nepředpokládá v souvislosti se změnou vlastníka žádné zásadní změny v každodenním fungování, byznysu či struktuře vedení.

27. 10. 
Evropské paměti v Česku

Wilk Elektronik SA, polský výrobce SSD, pamětí RAM a SD karet pod značkami GoodRam a IRDM, v těchto dnech zřídil lokální zastoupení pro Českou a Slovenskou republiku a rozšiřuje tak dostupnost  operačních pamětí, výkonných SSD disků, USB flash disků a paměťových karet pod značkou GoodRam a herní značkou IRDM. 

Po letošním nákladném rozšíření jediné evropské továrny na paměti DRAM navíc z kraje roku 2023 přijde na trh i s pokročilými operačními paměťmi DDR5 a novým konceptem SSD disku IRDM Ultimate s vysokorychlostním rozhraním PCIe gen.5.

26. 10. 
Microsoft ohrozil data z cloudu, týká se to i českých ministerstev

Špatně nakonfigurované úložiště Azure Blob Storage je pravděpodobnou příčinou ohrožení dat 65 tisíc firem a institucí a půl milionu uživatelů, včetně těch z Česka. Neznamená to nutně, že se těchto údajů zmocnili útočníci, ale že mohli slabiny v zabezpečení využít.

Píšeme o tom třeba na Lupa.cz.

24. 10. 
Aktivní Red hat

Red Hat se snaží podnikům urychlit a usnadnit automatizaci v hybridním cloudu, a proto je teď automatizační platforma Red Hat Ansible dostupná na tržištích AWS Marketplace a Microsoft Azure Marketplace. 

Red Hat to oznámil na výročím AnsibleFestu 2022, kde představil i Project Wisdom. První komunitní projekt, který do automatizační vrstvy hybridního cloudu přidává umělou inteligenci. 

Cílem je snížit kvalifikační bariéry a uvolnit kapacity týmů IT pro inovace a snaha upevnit pozici Ansible jako základní technologie v oblasti automatizace IT.

17. 10. 
Přejmenováná Tech Data

Nejen v Česku velmi známý globální distributor Tech Data změnil jméno na TD Synnex Company, které bude používat v Evropě, Latinské Americe a Karibiku. Přejmenování navazuje na loňskou fúzi společností Tech Data a Synnex Corporation, čímž vznikl největší distributor IT na světě.

Více píšeme na Computerworldu.

14. 10. 
Akvizice DNS

Český VAD distributor DNS investorsky vstoupil do ICT firmy Datron. K vytvoření nového podniku došlo odštěpením softwarové divize VAD distributora DNS a její integrací do firemní struktury firmy Datron. Transakce proběhla k 1. září 2022 a společnost DNS získala dvoutřetinový podíl společnosti. Původní majitelé Datronu vlastní jednu třetinu.

Cílem spojení je rozšíření portfolia nabízených služeb, posílení odbornosti a zázemí obou společností. Hlavní dominantou společného podniku pak bude tvorba projektových celků v oblasti ICT a vývoje, a dodávky softwarových produktů a služeb. Majitelé cílí na tržby přesahující jednu miliardu korun.

Archiv