Hlavní navigace

Krátce

11. 5. 
První virtuální klinika telemedicíny

V Česku startuje provoz virtuální klinika Dr. Digital, první virtuální klinika telemedicíny v Evropě. Pacientům přináší vzdálený monitoring životních funkcí a nástroje na prevenci onemocnění. Na dálku umožňuje pomocí přístrojů sledovat hladinu cukru, tlak krve, srdeční aktivitu, tělesnou hmotnost, saturaci kyslíku v krvi nebo funkčnost plic.

3. 5. 
Eset investuje v ČR

Eset plánuje nové investice ve výši 8,3 milionů eur (přibližně 204 milionů korun) v Česku. Jsou směřovány zejména do personálních nákladů a rozšíření zázemí pro nové zaměstnance, jejichž počet se má v Česku v letošním a příštím roce zdvojnásobit.

Výrazně se tak rozšíří nejen velikost, ale i kompetence lokálních týmů, které již nyní zahrnují vývoj produktů a služeb, provoz globálního dohledového centra či pokročilé analýzy bezpečnostních hrozeb v rámci pražského a brněnského viruslabu.

29. 4. 
Milionový ransomware v Česku

Z výzkumu společnosti Sophos vyplývá, že průměrné náklady na obnovu u českých firem po posledním ransomwarovém útoku v roce 2021 činily 1,4 milionu dolarů. U jednoho procenta firem dokonce i přes 13,5 milionu dolarů.

Více píšeme na Computerworldu.

25. 4. 
Elon Musk kupuje Twitter

Představenstvo Twitteru oznámilo, že s Muskem dospělo k dohodě na prodeji všech akcií firmy po 54,2 USD za kus. Celkem by tak měl americký podnikatel zaplatit asi 44 miliard dolarů (v přepočtu přibližně bilion českých korun). Transakci ještě musí schválit akcionáři a regulační úřady v USA.

Více píšeme na Lupa.cz.

21. 4. 
Hraní v obchoďáku

V pražském obchodním centru Westfield Chodov se 25. dubna otevře Vodafone PLAYzone Arena, multifunkční esportové centrum rozkládající se na více než 1000 m2. V něm mohou návštěvníci nejen z řad fanoušků esportů sledovat soutěže přímo u baru, zahrát si na téměř 60 herních počítačích nebo si vyzkoušet herní simulátory a virtuální realitu.

21. 4. 
Seznam znefukčněných domén .CZ

Správce národní domény CZ.NIC začal zveřejňovat znefunkčněné CZ domény. Důvodem jsou nesprávné údaje o držiteli jména domény, rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení nebo soudu či na základě článku 17 pravidel registrace jmen domén.

Na stránce se seznamem aktuálně znefunkčněných domén s koncovkou .CZ je nyní necelých 800 záznamů. Drtivá většina zveřejněných domén je v karanténě před zrušením z důvodu nesprávných údajů držitele/nesdělení zástupce.

20. 4. 
Česko pod DDoS útoky

Na řadu českých webů v uplynulých hodinách mířily DDoS útoky. Na svém twitterovém účtu před nimi varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Úřad ale zatím neeviduje žádné závažné dopady.

Potíže dopoledne hlásily České dráhy, kterým kvůli útoku na web a prodejní kanály nefungovaly některé aplikace. 

Detaily o útocích NÚKIB nezveřejnil, v souvislosti s DDoS jen odkazuje na svá doporučení týkající se preventivních opatření v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Více píše Lupa.cz.

11. 4. 
Atlassian mimo provoz už skoro celý týden

Od 5. dubna jsou mimo provoz webové služby Atlassianu, jako třeba Jira. Firma několikrát denně ubezpečuje své zákazníky, že na opravě výpadku usilovně pracuje 24x7.

V přímém přenosu tak firemní zákazníci Atlassianu sledují, jaká může mít rizika přechod na plně cloudové služby. Akcie Atlassianu spadly za posledních pět dní o víc než 11 procent.

7. 4. 
Experimenty s 5G v Ostravě

Sdružení Cesnet spolupracuje s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO) na využití milimetrových vln (mmW) mobilních sítí páté generace 5G NR za účelem provedení unikátních experimentů s přenosy videa s nízkolatenční kompresí nebo bez komprese. VŠB-TUO se tak stala první lokalitou v České republice, kde byly s přispěním sdružení CESNET mmW nasazeny. 

Pracovní skupina výzkumníků experimentuje s přenosy videa v oblastech virtuální reality v pseudoreálném či reálném čase v prostředí, kde jsou extrémní nároky na přenosy a zároveň je potřebná mobilita zařízení. Po celou dobu přenosu je nutné zajistit garantovanou rychlost řádově v gigabitech za sekundu, čehož lze v unikátním experimentálním prostředí národní infrastruktury CESNET a mmW 5G kampusové sítě VŠB-TUO dosáhnout.

30. 3. 
Úspěchy na ČVÚT

Podle žebříčku nejlepších institucí v oblasti informatiky (Computer Science) patří počítačoví vědci z ČVUT vyučující na Fakultě elektrotechnické ve vybraných oborech mezi evropskou špičku. V oblasti počítačového vidění (Computer Vision) se v hodnocení vědeckých výsledků řadí výzkumníci z FEL ČVUT v období 2018 až 2021 mezi čtyři nejlepší evropská pracoviště. 

Dobré výsledky počítačoví vědci z FEL ČVUT dosahují rovněž v oblasti robotiky, kde se v žebříčku nacházejí na osmém místě v Evropě. V konkurenci nejlepších evropských univerzit se informatici z FEL ČVUT rovněž prosazují v oblasti Economics & Computation, kde jsou na 15. místě a v umělé inteligenci na 34. místě.

Podle mezinárodního žebříčku Research.com, který vyhodnocuje úspěšnost informatiků na základě jejich H-indexu, citací a počtu dokumentů shromážděných do 6. prosince 2021, je nejlépe hodnoceným českým informatikem prof. Jiří Matas z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT.

28. 3. 
Czech Point slaví

Před 15 lety na Úřadu městské části Praha 13 byl 28. 3. 2007 spuštěn první Czech Point. Pilotní projekt, který na začátku umožňoval pouze výpis z katastru, živnostenského a obchodního rejstříku, se z jediného úřadu během krátké doby rozrostl do celé republiky a v současné době má Czech Point přes 7300 poboček na obecních úřadech, poštách, u notářů, v kancelářích Hospodářské komory, ale i na 68 zastupitelských úřadech v zahraničí. Každoročně si přes tento systém občané pořídí přes dva miliony výpisů.

K nejvyužívanějším službám Czech Pointu patří výpis z rejstříků trestů (40 % všech úkonů za celou dobu existence Czech Point), s odstupem výpis z katastru nemovitostí (16 %) a obchodního rejstříku (11 %). Následují konverze dokumentů z elektronické do listinné podoby (10 %) a naopak (9 %), výpisy z Centrálního registru řidičů (4 %), úkony týkající se Informačního systému datových schránek (3 %) a výpisy z živnostenského rejstříku (3 %). Vyplývá to z informací společnosti Newps, která Czech Point provozuje od roku 2008.

21. 3. 
Hybridní práce zvedla intenzitu tisku

Nový firemní průzkum zadaný společností Epson zjistil, že přibližně 89 % vedoucích pracovníků IT oddělení zaznamenalo růst nákladů na tisk za posledních 12 až 18 měsíců. Zaměstnanci utratili podstatné částky za inkoustové kazety v důsledku nákupu běžně dostupných tiskáren určených pro domácí použití (70 %) a nerozlišovali mezi tiskem pro firemní a osobní potřeby, za což nesly náklady organizace (71 %).

Více než třetina respondentů (38 %) také uvádí, že tiskárny byly vystaveny velkému náporu v klíčových okamžicích, kdy lidé po příchodu do práce tiskly uložené dokumenty. A 64 % respondentů uvádí, že zaznamenali nárůst počtu zaměstnanců pracujících přesčas kvůli výpadkům tiskáren.

17. 3. 
T-Mobile a Vodafone budou společně stavět

Dva operátoři - T-Mobile a Vodafone postaví společně optické internetové přípojky pro milion domácností, kromě dohody na společné výstavbě se shodli i na vzájemném zpřístupnění infrastruktury. 

Nová optická síť by měla do domácností dovést internet s rychlostí 1 Gbps. Součástí dohody je i vzájemné zpřístupnění části už vybudovaných přípojek na území různých měst včetně Prahy a Brna. 

Spolupráce při budování infrastruktury podle operátorů znamená i šetrnější přístup k životnímu prostředí a menší zásahy do života lidí. Bude potřeba méně výkopových i stavebních prací, zkrátí se celkový čas výstavby.

15. 3. 
Intel bude vyrábět čipy v Německu

Intel chce v německém Magdeburgu vybudovat dvě první továrny na výrobu polovodičů svého druhu. Plánování bude zahájeno okamžitě, výstavba by měla začít v první polovině roku 2023 a spuštění výroby je plánováno na rok 2027, pokud to schválí Evropská komise.

Více o plánech na intelovskou expanzi v Evropě píšeme na Computerworldu.

8. 3. 
Důležité informace v ukrajinštině

Server Podnikatel.cz, který patří do stejného vydavatelství jako CIO BW, vydává některé z článků i v ukrajinštině. Jde především o návodné články určené prioritně uprchlíkům. O vysokou úroveň překladů se stará rodilá mluvčí.

Archiv