Hlavní navigace

Krátce

11. 8. 
Rostoucí T-Mobile

Tržby magentového operátora meziročně vzrostly o 4,2 % na 14,8 miliardy korun a stoupl objem přenesených dat, a to o téměř 57 %. T-Mobile nadále buduje svou B2B divizi s názvem T-Business, která v roce 2021 představovala již 42 % tržeb společnosti. Mobilní služby využívalo k polovině roku přes 6,3 milionu zákazníků.

11. 8. 
Plátce DPH táhne IT

Plátci DPH přibývají nejrychleji za posledních pět let. Z pohledu oborů činnosti je nejvíc plátců DPH registrováno ve zprostředkování velkoobchodu (34 458), stravování (26 818), výstavby budov (24 403) a silniční nákladní dopravy (22 316). Nejvyšší absolutní (1 706) i relativní (13,4 %) nárůst zaznamenaly podle poradenské firmy Dun & Bradstreet činnosti v oblasti informačních technologií.

8. 8. 
Nejrychlejší Xiaomi

V novém žebříčku Fortune Global 500 se čínský výrobce elektroniky umístil na 266. místě. Poprvé se přitom v žebříčku objevil před čtyřmi lety, tedy devět let od svého založení. Posun o více než dvě stě pozic za čtyři roky dělá z Xiaomi nejrychleji rostoucí čínskou technologickou společnost. 

Podle společnosti Canalys se společnost Xiaomi v roce 2021 umístila na třetím místě v celosvětovém odvětví chytrých telefonů s tržním podílem 14,1 %.

3. 8. 
První internetová kavárna v ČR

Hned po Londýnu vznikla jedna z prvních evropských internetových kaváren v Praze. Komu sloužila? Jak vznikla? A proč po deseti letech úplně skončila? 

Poslechněte si novou epizodu podcastového seriálu na sesterském serveru Lupa.cz.

1. 8. 
Propadlé mobily

Celosvětové dodávky chytrých telefonů klesly ve 2. čtvrtletí 2022 na 287 milionů kusů, což je nejnižší čtvrtletní hodnota od 2. čtvrtletí 2020, kdy udeřila poprvé pandemie. Trh vévodil Samsung s 61,8 milionu dodaných smartphonů a 21% podílem na trhu. 

Navzdory slabé sezónnosti si společnost Apple udržela druhé místo, když dodala 49,5 milionu iPhonů se 17% podílem na trhu. Xiaomi zůstalo na třetím místě s 39,6 milionu kusů. 

29. 7. 
Quantcom na nákupech

Telekomunikační operátor Quantcom koupil technologickou firmu Softlink. Ta vytváří end-to-end řešení pro dálkové odečty vody, tepla, elektřiny a plynu. Vyvíjí a vyrábí pro tato řešení radiové moduly a senzory, a to včetně senzorů na měření různých fyzikálních veličin, a vyvíjí vlastní software. 

Quantcom plánuje koupené řešení propojit s nabídkou vlastní divize Telemetry Services, která podobné služby také nabízí.

28. 7. 
České čipy

Český start-up Tropic Square zadal do výroby první prototyp svého transparentního bezpečnostního čipu TROPIC01. Jeden z mála českých hardwarových startupů s globálními ambicemi se tak přiblížil hlavnímu cíli – sériové produkci. První prototyp Tropic01 byl zadán do výroby v červnu, testovací verze čipu bude fyzicky k dispozici během podzimu 2022.

Firma tím dosáhla důležitého milníku, kdy návrh čipu dospěl do tzv. tape-out fáze, je tedy možné jej předat do výroby. Prototypy, stejně jako později finální produkty, vyrobí tchajwanská společnost UMC.

15. 7. 
Zranitelné Lenovo

Společnost Lenovo vydala opravu firmware pro více než 70 modelů svých notebooků. Jejich UEFI totiž obsahuje tři závažné bezpečnostní chyby, které umožňují úspěšnému útočníkovi spustit vlastní kód už v úvodních fázích startu počítače. Tímto postupem je pak možné cíleně ovlivnit start operačního systému nebo vypnout některé bezpečnostní mechanismy.

Více o problému píšeme na Root.cz.

15. 7. 
Začala Křišťálová lupa

Server Lupa.cz spustil nominace v 17. ročníku ankety Křišťálová Lupa – Cena českého Internetu. Ta od roku 2006 každoročně hledá a oceňuje ty nejúspěšnější a nejzajímavější projekty, užitečné služby a nejvýraznější osobnosti české internetové scény.

Až do 17. srpna tak mají široká veřejnost i odborná porota příležitost nominovat své favority na poli českého internetu. Finálové hlasování o nejúspěšnější projekty pak odstartuje 23. září.

12. 7. 
Digitální vysílání DRM

České Radiokomunikace spouštějí experimentální digitální rozhlasové vysílání ve standardu DRM. Bude sloužit pro ověření možnosti využití stávajících analogových vysílačů pro digitální vysílání. Pilotní vysílání začne ze středovlnného vysílače v Českých Budějovicích. 

Testovací vysílání ve standardu DRM v pásmu středních vln bude ověřovat také nastavení různých modulačních parametrů, pokrytí ve dne a v noci, využitelné kapacity sítě nebo odolnost proti rušení. Testovat se bude i dosah vysílání v závislosti na denní době a podmínkách. Prostřednictvím digitálního vysílání v DRM standardu bude vysílána rozhlasová stanice ČRo Radiožurnál.

11. 7. 
Malware jen pro Česko

Téměř v pětině všech detekovaných případů byl v červnu největší hrozbou pro zařízení s operačním systémem Windows v Česku spyware Agent Tesla. Útočníci přizpůsobili šíření malwaru období letních dovolených a škodlivé e-mailové přílohy často vydávali za faktury nebo potvrzení o rezervaci pobytů. V červnu se také objevily útočné kampaně, které cílí záměrně na české uživatele. Vyplývá to z pravidelné statistiky společnosti Eset.

4. 7. 
Výkupné šest milionů

Podle analýzy české společnosti ComSource je u ransomware útoků průměrné požadované výkupné 250 tisíc dolarů, tedy téměř šest milionů korun. Kyberzločinci zpravidla žádají o 10 % z obratu firmy – tuto částku obvykle zjistí z veřejně dostupných výročních zpráv firem. Polovina ransomware útoků do firem pronikne díky otevření odkazu ve phishingovém e-mailu.

28. 6. 
Ransomware po Česku

Podle průzkumu firmy Acronis 20 % českých organizací zažilo během posledních 12 měsíců výpadek provozu v důsledku ransomwarového útoku. Ransomwarovému útoku čelila zhruba polovina českých organizací, třetina útok dokázala odrazit, ve zbylých případech bohužel došlo z k zašifrování dat a výpadkům provozu včetně aktuálně nejznámějšího případu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

22. 6. 
Miliardy pro Atacamu

Za čtrnáct let vyrostla česko-kanadská Ataccama na 500 pracovníků v deseti světových pobočkách. Její platformu na správu firemních dat Ataccama ONE přitom používají stovky firem od střední velikosti až po globální lídry. 

Pro zrychlení expanze firma sáhla po externím financování. V takzvaném series A investičním kole získala od globálního fondu Bain Capital Tech Opportunities přibližně 3,6 miliardy korun (150 milionů dolarů) za minoritní podíl. Finance využije k dosažení globální expanze, rozvoji datové platformy a také náboru české a slovenské vývojářské špičky.

15. 6. 
Lenovo v Maďarsku

Lenovo oficiálně otevřelo brány svého prvního výrobního závodu v Evropě. Závod se sídlem v maďarském Ullu již zaměstnává více než 1000 lidí na plný úvazek v různých inženýrských, řídících a provozních pozicích, přičemž jejich počet dále narůstá.

Výrobní linka dokáže vyprodukovat více než 1000 serverů a 4000 pracovních stanic denně – každá z nich je postavena dle konkrétních požadavků zákazníků.

Archiv