Hlavní navigace

Krátce

5. 12. 
Česko.Digital s novým šéfem

Po čtyřech letech odchází z exekutivní role v dobrovolnického spolku Česko.Digital Eva Pavlíková. Od ledna bude organizaci, která se snaží na dobrovolnické bázi posouvat dopředu digitalizaci země kupředu, řídit Jan Kotara, který je v Česko.Digital rok na pozici COO .

Ëva Pavlíková se přesune do správní rady společně s Jakubem Nešetřilem, Ditou Formánkovou, Michalem Bláhou a Ondřejem Zapletalem.

4. 12. 
Nová značka pro Cleverlance a Komix

Od začátku prosince se společnosti Cleverlance a Komix Digital oficiálně spojují pod jedinou značkou Qinshift. Společně tak formují technologický pilíř skupiny KKCG, který se věnuje vývoji zakázkového softwaru pro zákazníky v České republice i dalších zemích Evropy.

27. 11. 
Portál občana prošel redesignem

Portál občana, který používá zhruba milion lidí, má novou podobu za cca 15 milionů korun. Stát doufá, že počet jeho uživatelů do půl roku stoupne o polovinu.

Příští rok by se měly v Portálu objevit nové služby jako správa eDokladů, upozornění na změnu bodového konta řidiče, online registraci do systému DROZD, výpis z evidence občanských průkazů a cestovních pasů nebo možnost odesílat velké datové zprávy o velikosti až 100 MB.

21. 11. 
Akvizice za 61 miliard dolarů dovolena

Společnost Broadcom dnes oznámila získala všechna nutná povolení úřadů k tomu, aby koupila firmu VMware. Transakce uvázla zejména při schvalování v Číně. 

Dne 22. 11. tak proběhne jedna z největších akvizic mezi technologickými firmami. Broadcom za VMware zaplatí astronomických 61 miliard dolarů.    

16. 11. 
Crowdfunding už musí mít licenci

V listopadu skončilo přechodné období, během kterého mohly crowdfundingové firmy podnikat i bez licence. Pořídit si ji musely platformy provozující úvěrový nebo investiční crowdfunding, oblíbený charitativní nebo odměnový crowdfunding novému nařízení nepodléhají. Podle veřejných zdrojů získaly povolení pouze tři subjekty – Investown, Roier a Fingood. 

Ty tak mohou ve své činnosti plně pokračovat a nabízet nové možnosti skupinového financování. Podle expertů na právo v oblasti fintechu a startupů z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr je zbytek trhu nyní v komplikované situaci. Velký počet platforem se navíc ocitl v „šedé zóně“ a hrozí jim vysoké pokuty od České národní banky (ČNB).

14. 11. 
eObčanka bude

Sněmovna dnes ve druhém čtení schválila zavedení eDokladů. Občanku do mobilu by měli lidé mít možnost stahovat od ledna příštího roku. eDoklady budou přijímány postupně, zpočátku na ústředních úřadech, postupně i na úřadech práce, poštách či například policii. Na projektu nyní aktivně pracuje Digitální a informační agentura (DIA). Její používání bude dobrovolné.

8. 11. 
Čínská invaze do EU

Společnost Eset vydala nejnovější zprávu o aktivitách vybraných APT skupin, jejichž útoky jsou vysoce cílené a tím se odlišují od útoků, jejichž cílem je masově zasáhnout co největší počet obětí. Zpráva zmiňuje například spearphishingovou kampaň skupiny Sednit napojené na Rusko, která kromě Ukrajiny a Polska cílila i na Česko. Skupina využila zranitelnosti nultého dne v aplikaci Microsoft Outlook.

Ve zprávě bezpečnostní experti upozorňují také na přetrvávající kampaně skupin napojených na Čínu, kdy hackeři využívali slabiny v serverech Microsoft Exchange nebo IIS, čímž rozšířili své zaměření z telekomunikačních operátorů na vládní organizace po celém světě. Bezpečnostní experti odhalili činnost také dalších tří skupin napojených na Čínu: DigitalRecyclers, která opakovaně kompromitovala vládní organizaci v EU; TheWizards, která prováděla útoky typu adversary-in-the-middle; a PerplexedGoblin, která se zaměřovala na další vládní organizaci v EU.

7. 11. 
Soutěž pro start-upy

Agentura CzechInvest pořádá už sedmý ročník soutěže Creative Business Cup. Jejím cílem je ocenit nejkreativnější startupy v Česku. Národní kolo soutěže bude příští rok hostit Liberec. Na vítěze čeká nejen prestižní ocenění, ale i účast ve světovém finále, kde české startupy pravidelně obsazují přední pozice. Přihlášky do soutěže budou spuštěny 15. listopadu 2023.

3. 11. 
Miliony pro start-upy

Agentura CzechInvest podpoří v druhé výzvě projektu Technologická inkubace 55 startupů za více než 135 milionů korun. Do druhé výzvy projektu Technologická inkubace se přihlásilo 196 startupů. 

Stejně jako v první výzvě se o podporu mohly hlásit inovativní projekty z oblasti kreativních průmyslů, umělé inteligence, mobility či ekologie a cirkulární ekonomiky. Vzhledem k vysoké kvalitě přihlášených projektů bylo v průběhu hodnocení také rozhodnuto o navýšení plánované alokace o 30 milionů korun, a to ze 105 na aktuálních 135 milionů korun.

2. 11. 
Naivní a důvěřiví

Třetina (33 %) Čechů a Češek tvrdí, že se při online nakupování setkala s podvodem, necelá polovina (48 %) se obává toho, že budou během nákupu přes internet podvedeni. Výzkumníci Avastu navíc zjistili, že pouze 46 % dotazovaných věří, že dokáží poznat, zda je zamýšlený online nákup bezpečný. 

I přes obavu z možného podvodu je 21 % Čechů a Češek ochotných nakupovat přes reklamní odkazy na Facebooku nebo na jiných sociálních sítích a 14 % dotazovaných by kvůli výhodnější ceně nakupovalo u neznámého člověka nebo neoficiálního prodejce. Necelá desetina nakupujících (7 %) by dokonce byla ochotná kliknout na podezřelý odkaz.

1. 11. 
Zpřísnění podmínek pro Airbnb

Společnost BDO upozorňuje, že v Česku dojde ke zpřísnění poskytování služeb přes Airbnb a další ubytovací platformy. Ministerstvo pro místní rozvoj s ním přichází proto, že současná zákonná úprava nefunguje a až 70 % pobytů je nenahlášených. Kvůli tomu stát přichází až o 792 milionů korun ročně na daních a každý rok navíc obce tratí 54,9 milionu korun na poplatcích z pobytu.

31. 10. 
Češi v nebezpečí

Průzkum ČSOB Pojišťovny mapoval, čeho se Češi bojí nejvíc. Na prvním místě je jednoznačně vážné ohrožení nebo poškození zdraví (53 %). Na druhém místě skončilo zničení či poškození majetku, které považuje za pravděpodobné 51 % Čechů. Na dalších pozicích je odcizení majetku (48 %), značná finanční újma (40 %), ztráta pravidelného příjmu (38 %) a ztráta bydlení (23 %). 

24. 10. 
Útoky na české weby

Proruská dobrovolnická platforma a botnet DDosia opět útočí na české a ukrajinské instituce. Útoky jsou tentokrát vedeny v reakci na zasedání Mezinárodní krymské platformy, informuje Avast.

DDosia je dílem proruská skupiny NoName057, která se od začátku války na Ukrajině zaměřuje na země podporující Ukrajinu. Zprvu útočila na weby zpravodajských serverů, které informovaly o agresi Ruska na Ukrajině, později se zaměřila také na firmy a státní a evropské instituce, které na svých stránkách podporovaly Ukrajinu. V nedávné době pak obrátila pozornost k bankám a finančním institucím, kdy byly napadeny téměř všechny velké české banky.

17. 10. 
Fúze tvůrců eshopů

Česká společnost Shopsys je tvůrcem e-shopů pro největší hráče na trhu v rámci své historicky první akvizice kupuje za nezveřejněnou částku 100% podíl v agentuře Sounds Good. Sounds Good jsou od roku 2016 první (a dodnes jediní) vývojáři v Česku a na Slovensku s certifikaci Shopify Experts. Spojením vzniká nová česko-slovenská jednička pro tvorbu středních a velkých e-shopů na míru.

16. 10. 
Další státní weby pod útokem

Od pátku jsou mimo provoz webové stránky Státního plavebního úřadu. Nefungují ani všechny jeho další stránky jako server LAVDIS a úřadu ani nebudou doručeny mailové zprávy.

Podle vyjádření úřadu na jeho facebookových stránkách je za výpadkem kybernetický útok.

A jak je již tradicí, nefunguje ani Justice.cz. Ostudně spravovaný web české státní správy.

Archiv