Hlavní navigace

Krátce

21. 1. 
Nechtějí vám vyplatit kompenzační bonus? Možná ilegálně!

Berňáky odmítají vyplácet kompenzační bonus, používají při tom nezákonné postupy. Finanční úřady totiž místo oficiálních postupů dle zákona volí různé neformální telefonáty či e-maily. Pokud podnikatel na tyto výzvy nereaguje, úřady mu místo zahájení oficiálního postupu žádost nezákonně odmítnou. Tuto praktiku popisuje náš sesterský web Podnikatel.cz v samostatném článku, v němž uvádíme konkrétní příběhy podnikatelů.

Generální finanční ředitelství nejprve jakékoli pochybení odmítalo, po konfrontaci s rozhodnutími, která finanční úřady posílají podnikatelům, však připustilo, že správce bonusu nepostupoval v souladu s metodickým nastavením a že jde o ojedinělé případy a dílčí pochybení. Daňoví experti každopádně doporučují podnikatelům, kterým finanční úřady žádost zamítly, aby se odvolali.

Více na Podnikatel.cz.

20. 1. 
Dvě stě specialistů najde práci ve vývojovém centru Tricentis

Firma Tricentis, která podniká v oblasti testování cloudových a podnikových aplikací otevře v Praze nové strategické výzkumné a vývojové centrum. To by mělo v příštích třech letech zaměstnat na 200 odborníků a poskytnout řadu kariérních příležitostí na technických i netechnických pozicích.

Pražský tým bude pracovat na několika klíčových produktech společnosti Tricentis, včetně vlajkových lodí Tosca a qTest, a bude úzce spolupracovat s týmy v USA, Evropě, Asii a Austrálii. Společnost hledá softwarové inženýry, testery automatizace, bezpečnostní experty, inženýry DevOps a SecOps, produktové manažery a různé další pozice.

6. 1. 
Bankovní trojan Zloader krade už i v Česku

Bankovní trojan Zloader má už více než 2 000 obětí ze 111 zemí, nejvíce jich pochází ze Spojených států, následuje Kanada a Indie. Oběti jsou ale hlášené také z České republiky.

Za nejnovějšími útoky stojí pravděpodobně kyberzločinecká skupina MalSmoke, která pravidelně mění a vylepšuje svoje maskovací metody.

Útoky probíhají v několika fázích:

  1. Útok začíná instalací běžně používaného programu Atera pro vzdálenou správu. Hackeři vytvořili verzi, která na zařízení oběti nepozorovaně instaluje škodlivého agenta.
  2. Po instalaci má útočník plný přístup k systému a může nahrávat/stahovat soubory a také spouštět další skripty, až dojde ke spuštění mshta.exe se souborem appContast.dll jako parametrem.
  3. Soubor appContast.dll je podepsán společností Microsoft, přestože na konec souboru byly přidány další informace. Při bližší analýze DLL knihovny zjistíme, že soubor sice obsahuje platný digitální podpis společnosti Microsoft, ale jeho původní název je AppResolver.dll a je k němu navíc připojený skript.
  4. Přidané informace stáhnou a spustí finální část Zloaderu a ukradnou obětem přihlašovací údaje a soukromé informace.
4. 1. 
V Brně se otevře nové výzkumné centrum

Honeywell otevře nový výzkumný a vývojový testovací závod pro svoje aktivity v oblasti automatizace skladů. Závod se bude nacházet v kampusu Honeywell Technology Solutions (HTS) v Brně a pomůže uspokojit rostoucí evropskou poptávku po vybudování rychlejších a preciznějších dodavatelských řetězců.

Toto pracoviště má umožnit hardwarovým a softwarovým inženýrům firmy Honeywell designovat, prototypovat a testovat systémy pro automatizaci provozu skladů, které používají evropské logistické firmy. 

Nový závod o rozloze 14 000 m2 by měl otevřít v polovině letošního roku. V další části roku pak na místě vznikne také nové zázemí pro školení zákazníků; během následujících 18 měsíců firma Honeywell najme pro provoz nového závodu desítky vysoce kvalifikovaných technických specialistů.

15. 12. 
Prodeje 5G telefonů vzrostly dvacetkrát

Aktuálně představují telefony s podporou technologie 5G už 60 % mobilů, které Vodafone v Česku prodá. Počet prodaných telefonů s podporou 5G sítí za leden až listopad 2021 narostl v meziročním srovnání u Vodafonu o 1782 %, tedy téměř dvacetkrát. Během letošního listopadu se navíc podíl prodaných 5G telefonů dostal k 60 %. To znamená, že většina lidí už si koupí takový telefon, který 5G podporuje. Ceny 5G telefonů začínají už na 5,5 tisících korun.

O rostoucím pokrytí světa sítěmi 5G a zároveň o útlumu nadšení z nové technologie psal i magazín Computerworld.

9. 12. 
Phishing hlásíme

Nový průzkum Avastu odhalil, že Češi a Češky si oproti loňskému roku dávají větší pozor na phishingové útoky a aktivně s nimi bojují. Policii, zaměstnavateli, poskytovateli antivirové ochrany nebo jiným autoritám jej nahlásilo 51 % obětí. V loňském roce to přitom bylo pouze 26 % napadených. Vzrostl také počet osob, které se s phishingem setkaly – zatímco loni zažilo phishingový útok 24 % z nás, letos jde už o 37 %.

Útoky mají obvykle podobu e-mailu (82 %), webové stránky (25 %), SMS zprávy (22 %) nebo telefonátu (16 %). Lidé, kteří se stali obětí phishingu, uvádějí jako nejčastější důsledek nutnost změnit si heslo k některému ze svých online účtů (43 %), ztrátu finančních prostředků (22 %) a krádež identity (17 %). Oproti loňskému roku se zvýšila částka, o kterou lidé kvůli phishingu přišli. Zatímco loni šlo o částky do maximální výše jednoho tisíce korun, letošní ztráty se nejčastěji pohybují v rozmezí od dvou do pěti tisíc korun.

2. 12. 
Pomoc pro OSVČ

Pokud jste OSVČ a zvažujete vstup do paušálního režimu (místo daní a pojištění platíte jednu měsíční částku a už o nic se nestaráte včetně daňového přiznání a přehledů pro pojišťovnu), podívejte se na náš další server Podnikatel.cz. Právě tam běží poradna zdarma, kde se můžete zeptat odborníků přímo z Ministerstva financí ČR na tuto problematiku. Dotazy můžete pokládat samozřejmě i anonymně pod přezdívkou.

29. 11. 
Telemedicína

Pandemie Covid-19 výrazně napomohla rozšíření telemedicínských služeb, zjistil nejnovější průzkum bezpečnostní společnosti Kaspersky. Jak vyplynulo z odpovědí 389 poskytovatelů zdravotní péče z 36 zemí, telemedicínu zavedlo již 91 % zdravotnických organizací, přičemž 44 % ji začalo využívat po nástupu pandemie. Zároveň se ale 52 % respondentů setkalo s případy, kdy pacienti odmítli dálkovou diagnostiku a péči kvůli obavám o bezpečnost svých osobních dat.

Nejčastější poskytovanou službou je synchronní telemedicína (51 %) zahrnující komunikaci s pacienty v reálném čase například prostřednictvím videohovoru nebo chatu. Druhou nejvyužívanější službou je vzdálené monitorování pacientů prostřednictvím nositelných zařízení (41 %), za níž následuje technologie asynchronní telemedicíny (39 %), která shromažďuje a ukládá údaje pacientů na zabezpečené cloudové platformě pro další využití ošetřujícím odborníkem.

25. 11. 
Xiaomi se dařilo

Půl milionů aktivních uživatelů svých produktů registruje čínská značka Xiaomi. Firma ve třetím čtvrtletí roku 2021 dosáhla na celkové tržby 78,1 miliardy RMB (cca 277 miliard korun), což představuje meziroční nárůst o 8,2 %, upravený čistý zisk za dané období činil 5,2 miliardy RMB, což je meziroční nárůst o 25,4 %. rok.

Ve třetím čtvrtletí roku 2021 dosáhly příjmy z reklamy 4,8 miliardy RMB, což je meziroční nárůst o 44,7 %, především díky rozšiřující se uživatelské základně, vyššímu procentu prémiových uživatelů chytrých telefonů a silnějším možnostem zpeněžení. Tržby Xiaomi z hraní her dosáhly 1,0 miliardy RMB, meziročně vzrostly o 25,0 % díky vyššímu průměrnému hernímu výnosu na uživatele („ARPU“), který mají na svědomí prémiové a herní smartphony.

Firma investovala v prvních třech čtvrtinách roku do výzkumu a vývoje tři miliardy RMB, což představuje meziroční nárůst o 51,4 %. Letos Xiaomi představila chytré brýle Xiaomi a třeba technologii Loop LiquidCool, která zlepšuje odvod tepla smartphonu při intenzivním používání.

Tržby Xiaomi ze zámořských trhů dosáhly ve třetím čtvrtletí roku 2021 40,9 miliardy RMB, což představuje 52,4 % celkových příjmů. Podle Canalys se podíl Xiaomi na trhu dodávek chytrých telefonů ve třetím čtvrtletí umístil na prvním místě v jedenácti zemích a regionech a mezi pět nejlepších v 59 zemích a regionech na celém světě.

25. 11. 
Zpátky domů z kanceláří

Se stále se zhoršující epidemiologickou situací doporučují kancelářské obory svým zaměstnancům návrat k práci z domova. Už v průběhu září home office trvale využívalo 72 % zaměstnanců center podnikových, zákaznických a IT služeb, nyní se jejich podíl pohybuje podobně jako na jaře 2020 či 2021 kolem 90 %. Bez ohledu na pandemii plánuje pravidelný home office na dva až čtyři dny v týdnu do budoucna na stálo zavést až 71 % center, a to zejména na základě poptávky a spokojenosti zaměstnanců. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu asociace ABSL.

I když v létě, po odeznění jarní vlny pandemie, většina firem umožnila postupný návrat do firemních kanceláří, zaměstnanci se do nich příliš nehrnuli. Průměrně byla kapacita kanceláří zaplněna jen z 15 %. Dle průzkumu ABSL působilo v září v oboru podnikových, zákaznických a IT služeb 72 % zaměstnanců z domova trvale, 19 % po dobu 2 až 4 dnů v týdnu a pouhých 9 % využívalo firemní kancelář každý den. 

„Kvůli prudkému nárůst covidových případů v ČR zaměstnavatelé z našeho oboru přestali své lidi do kanceláří zvát, a naopak znovu doporučují těm, kterým to podmínky a pracovní náplň dovolí, pracovat z domova. Přes 90 % zaměstnanců našeho oboru tak nyní opět funguje z domova,“ říká Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL. Dle něj tímto způsobem zaměstnavatelé výrazně přispěli k omezení šíření epidemie jak v roce 2020, tak i letos na jaře. Rekordní přírůstky covidových případů je přiměly tento nástroj použít znovu.

19. 11. 
K2 uvedla na trh novou verzi informačního systému

K2 se rozšířilo o funkcionalitu MES neboli výrobního informačního systému, nebo monitoring docházky. Stále častěji do výrobních i velkoobchodních firem proniká také internet věcí (IoT). Celá řada čidel i samotných strojů dokáže sbírat důležitá data a posílat je dále. Nově umí tyto informace číst a dále s nimi pracovat i Informační systém K2. Přímo v systému jdou tak monitorovat různé provozní parametry, jako například teplota, vlhkost nebo vibrace, a to dokonce v reálném čase.

Novou verzi K2 ori ocení také firmy pohybující se v oblasti e-commerce. K2 e-shop, který je součástí samotného ERP systému, se totiž dočkal hned několika zásadních vylepšení. K2 e-shop nabízí třeba možnost využití novinky v podobě Smart Search. Ta umožňuje nejen pokročilé vyhledávání, které si poradí jak se skloňováním, překlepy nebo vyhledáváním v kategoriích, značkách i příspěvcích na blogu, tak s pokročilým filtrováním produktů v rámci jednotlivých kategorií zboží.

11. 11. 
Česká kryptohra

Kryptoměnovou online hru s názvem Alteration vyvíjí a začne provozovat pražský softwarový dům eMan. Bude provázána se světem NFT a poběží na síti největší světové kryptoměnové burzy Binance. Hra bude vznikat pod nově založenou dceřinou firmou společnosti eMan nazvanou Legend has it.

9. 11. 
Začalo mistrovské klání v elektronických hrách

Vodafone Mistrovství ČR v počítačových hrách už je v plném běhu. Vyvrcholí na brněnském výstavišti, hraje se o statisíce. Na turnajích se hráči utkají během čtyř víkendů ve čtyřech různých počítačových hrách. První víkend ve hře Hearthstone už zná svého vítěze, kterým je Jaromír „Jarla“ Vyskočil.

Vrchol mistrovství přijde 24. až 28. listopadu na brněnském výstavišti. A to ve hře Counter Strike, kde se osm týmů utká o výhru 500 tisíc korun.  

Trendy ukazuje Asie, kde už je esport mezi mladými lidmi sledovanější než olympiáda. Esport zná v Česku už téměř milion lidí a zhruba čtvrt milionu z nich se pravidelně zapojuje do turnajů. Tomáš "oskar" Šťastný, který se zaměřuje na počítačovou hru Counter-Strike, dokázal už na turnajích vydělat přes 300 tisíc dolarů, tedy zhruba 7 milionů korun.

5. 11. 
Tržby maloobchodu rostou, hlavně v e-shopech

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy v září zvýšily reálně o 3,4 %, bez očištění o 3,6 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně klesly o 0,3 %.

Nejvyšší meziroční růst tržeb zaznamenal internetový a zásilkový prodej (o 15,6 %). Na růstu tržeb za nepotravinářské zboží ve specializovaných prodejnách se podílely všechny sortimentní typy prodejen. Tržby vzrostly prodejnám s počítačovým a komunikačním zařízením (o 6,8 %), s výrobky pro domácnost (o 5,3 %), s kosmetickými a toaletními výrobky (o 4,7 %), s oděvy a obuví (o 3,1 %), s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím (o 0,4 %) a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 0,2 %). 

Prodejcům potravin se v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin tržby snížily o 0,2 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,1 %.

Vyplývá to z aktuálních statistik Českého statistického úřadu.

5. 11. 
Prodej Mall.cz

Společnost Allegro, jedna z největších e-commerce platforem v Evropě, kupuje společnosti Mall Group a WE|DO od prodávajících akcionářů PPF, EC Investments a Rockaway Capital. Cena transakce je 925 milionů eur plus earnout až 50 milionů eur v závislosti na výkonnosti Mall Group. Jde tedy o obchod za necelých 25 miliard korun.

Akvírovaný byznys zahrnuje aktiva e-commerce skupiny Mall Group a logistická aktiva společnosti WE|DO v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Polsku. Transakce se netýká společností Vivantis a MALL Pay, ani MALL.TV a Košík.cz, které byly již v minulosti z Mall Group vyčleněny. 

V březnu 2021 dosáhla skupina Mall Group GMV ve výši 930 milionů eur, hrubé marže na úrovni 14 % a nulového zisku EBITDA. Hodnota transakce odpovídá ~1,0x LTM GMV za březen 2021 a ~7,2x LTM hrubého zisku za březen 2021.

Archiv