Hlavní navigace

Krátce

27. 3. 
Přijďte na konferenci o digitalizaci

Letošní devátý ročník konference Digital Trust & Paperless 2023 se zaměří na aktuální témata z oblasti digitalizace byznys procesů, legislativy, elektronické identity, elektronického podepisování a dlouhodobé digitální důvěry.

Přední odborníci promluví o tématech spojených digitalizací: Jak, co a čím správně elektronicky podepisovat? Jakou roli hraje digitální důvěra? Jak s digitalizací souvisí eIDAS 2 a digitální identita? Jaký dopad na digitalizaci HR procesů bude mít chystaná novela zákoníku práce?

Registrujte se a přijďte si pro inspiraci, vizi a odpovědi.

22. 3. 
Jaké mobily kupujeme?

Tři z pěti nejprodávanějších mobilů jsou dnes od Samsungu, nahradily Nokii. Z prodejů přístrojů u Vodafonu také vyplývá, že dominující Android si drží pozici, iOS posílil a spolu tak prakticky vytlačily ostatní operační systémy z trhu. Oproti situaci před deseti lety jsou zákazníci do mobilních telefonů ochotni investovat vyšší částky. 

Psal se rok 2012 a mezi pěti nejprodávanějšími mobilními telefony u Vodafonu byla dvakrát zastoupená značka Nokia, po jednom modelu pak Samsung, Huawei a iPhone. Loni byla situace výrazně jiná, hned tři místa obsadil Samsung, po jednom iPhone a Xiaomi.

Průměrná prodejní cena mobilu je 10 tisíc korun.

20. 3. 
Stalkerware na každém rohu

Riziko, že se čeští uživatelé mobilních zařízení setkají se stalkerwarem, vzrostlo za poslední tři roky o 600 %. Celosvětově pak riziko napadení stalkerwarem vzrostlo o 289 %. Vyplývá to z nejnovější statistiky oddělení Avast Threat Labs ve společnosti GenTM. 

Nejčastěji se stalkerware vyskytuje v podobě rodičovských aplikací nebo aplikací, které se vydávají za lokátory ztracených či ukradených zařízení. Jejich prostřednictvím pak může stalker sledovat hovory, SMS zprávy, aktivitu na internetu a sociálních sítích, nahrávání audia a videa, pořizování fotografií nebo snímků obrazovky a aktuální polohu své oběti.

8. 3. 
Nepoužívejte TikTok

Aplikace TikTok představuje bezpečnostní hrozbu, tvrdí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. A vydal varování před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti spočívající v instalaci a používání aplikace TikTok na zařízeních přistupujících k informačním a komunikačním systémům kritické informační infrastruktury, informačním systémům základní služby a významným informačním systémům.

Více třeba zde.

6. 3. 
Plat v IT i přes 140 000 měsíčně

Kvalitních IT specialistů je nedostatek a práce na dálku jim může přinést až o čtvrtinu víc peněz. Detaily na sesterském webu Computerworld.

13. 2. 
Apple se slevou

Tuzemský prodejce značky Apple iWant otevře v pátek 17. 2. svou první Apple Premium Partner (APP) prodejnu mimo nákupní centrum. Prodejny APP jsou druhou nejvyšší kategorií prodejen hned pod tzv. Flagship Stores, které provozuje přímo Apple. V Česku donedávna fungovaly pouze prodejny nižší úrovně s označením Apple Premium Reseller (APR). 

Jako akci při otevření nové prodejny nabídne iWant řadu Apple produktů, a to včetně originálního příslušenství, s výraznými slevami. Zákazníci tak do vyprodávání zásob získají slevu 25 % na MacBooky a 15 % na telefony iPhone.

12. 2. 
Podvody ve stylu MPSV

Výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies zveřejnil zprávu „Brand Phishing Report“ zaměřenou na phishingové útoky. Z reportu vyplývá, že nejčastěji napodobovanou značkou při phishingových útocích byla na konci roku 2022 společnost Yahoo.

Kyberzločinci zneužívají ve phishingových podvodech i známé české značky, takže uživatelé musí být velmi opatrní. Stále častěji vidíme, že podvodné zprávy nepřichází jen e-mailem, ale i přes sociální sítě nebo v SMS. Rozesílané byly například SMS zprávy, které se vydávaly za zprávu od ministerstva a vyzývaly k návštěvě stránky https://xmpsv[.]online, kde měl uživatel získat příspěvek na bydlení. Odkaz i samotné stránky zkoušely zmást uživatele a napodobovat styl Ministerstva práce a sociálních věcí.

1. 2. 
Miliony na inovace pro všechny

Agentura pro podnikání a inovace dnes zahájila příjem žádostí o dotace ve výzvě Inovační vouchery. O dotace na rozvoj vlastních inovačních aktivit tak mohou žádat malé a střední podniky.

Cílem výzvy je rozvoj komunikace a sdílení poznatků a know-how mezi podnikovou a výzkumnou sférou, které mohou firmy využít na zahájení či zintenzivnění vlastních inovačních aktivit a zvýšit tak svoji konkurenceschopnost na trhu. Žadatelé mohou podporu použít na nákup poradenských, expertních a podpůrných služeb v oblasti inovací.

31. 1. 
Továrna na paměti je za rohem

Polský výrobce SSD, pamětí RAM a paměťových karet značek GoodRam a IRDM firma Wilk Elektronik otevřela novou výrobní halu a sklad. Rozšíření jediné továrny na výrobu počítačových pamětí v Evropě trvala rok a půl. 

Rozšířením továrny v polském městě Łaziska Górne získal stávající areál společnosti dalších 1140 m2 ve skladové a logistické části a 1200 m2 v části výrobní.

16. 1. 
Akvizice v Brně

Technologická skupina BiQ Group roste, její součástí se nově stává brněnská vývojářská firma PUXdesign, která se specializuje na webové technologie. Její nejsilnější doménou je zakázkový vývoj webových aplikací, zejména klientských portálů a ecommerce, které dodává včetně uživatelského výzkumu, UX/UI a dlouhodobého rozvoje. 

Celková valuace PUXdesignu dosáhla 100 milionů korun, výše akvizice se tedy pohybuje ve vyšších desítkách milionů korun za většinový podíl. Obrat firmy v roce 2022 činil 65 milionů, což je oproti loňskému roku nárůst o 25 %.

12. 1. 
TTC dokončila nákup Mycroft Mind

Česká investiční skupina TTC dokončila akvizici brněnské technologické společnosti Mycroft Mind a stala se tak jejím většinovým vlastníkem. Skupina ve společnosti získala 70% podíl. Zbývajících 30 % si ponechali původní majitelé, společnosti Support Universal a.s., (10 %) a Moore Technology CZ s.r.o., (10 %), a její spoluzakladatel Filip Procházka (10 %).

Mycroft Mind byla založena v roce 2007 jako spin-off Masarykovy Univerzity a dnes patří mezi vedoucí společnosti v oblasti zpracování a analýzy tzv. velkých dat. V roce 2021 dosáhla tržeb ve výši 184 milionů korun.

9. 1. 
6K monitor

Dell Technologies představil monitor UltraSharp 32 6K založený na technologii IPS Black. Vedle rozlišení 6K nabídne vyšší kontrast, sytější černou a věrné zobrazení barev při pohledu prakticky ze všech úhlů. Produktovou řadu UltraSharp obohatí také dva další monitory - zakřivený 34“ a 43“ bez zakřivení. Zároveň Dell oznámil první klávesnici s certifikací Zoom, kterou doplní dobíjecí myš.

12. 12. 
Asseco Solutions na nákupech

Téměř tisícovku zákazníků, včetně nejvýznamnějších společností v rámci svých segmentů, má na českém a slovenském trhu společnost ANeT-Advanced Network Technology, poskytující služby v oblasti docházkových systémů, systémů pro plánování lidských zdrojů a dále přístupových a stravovacích systémů.

Firma se stala součástí společnosti Asseco Solutions.

1. 12. 
Lifeliqe se prosadil v Číně

Český technologický startup Lifeliqe dodává do stovek škol v Šanghaji a jejím okolí monitory s hologramy 3D modelů a digitalizuje tak čínské školství.

Model se v monitoru zobrazuje jako hologram a student nebo učitel jej ovládá dotykem prstu. Řešení se hodí zejména pro výuku přírodních věd, jako je biologie, fyzika či chemie.

Více píšeme na Computerworld.cz.

28. 11. 
Únik dat

Dvě třetiny malých a středních firem se v uplynulém roce setkaly s únikem dat, vyplývá to z průzkumu SMB Digital Security Sentiment Report 2022 společnosti Eset, ve kterém se zjišťovalo vnímání kybernetických hrozeb u malých a středních firem.

Mezi hrozby, kterých se malé a střední podniky nejvíce obávají, přitom vedle ransomwaru čím dál častěji patří útoky dalšími škodlivými kódy či prostřednictvím webových stránek. Průzkumu se mezi ostatními evropskými zeměmi zúčastnili také vedoucí pracovníci z českých společností.

Archiv