Hlavní navigace

Krátce

25. 11. 
Xiaomi se dařilo

Půl milionů aktivních uživatelů svých produktů registruje čínská značka Xiaomi. Firma ve třetím čtvrtletí roku 2021 dosáhla na celkové tržby 78,1 miliardy RMB (cca 277 miliard korun), což představuje meziroční nárůst o 8,2 %, upravený čistý zisk za dané období činil 5,2 miliardy RMB, což je meziroční nárůst o 25,4 %. rok.

Ve třetím čtvrtletí roku 2021 dosáhly příjmy z reklamy 4,8 miliardy RMB, což je meziroční nárůst o 44,7 %, především díky rozšiřující se uživatelské základně, vyššímu procentu prémiových uživatelů chytrých telefonů a silnějším možnostem zpeněžení. Tržby Xiaomi z hraní her dosáhly 1,0 miliardy RMB, meziročně vzrostly o 25,0 % díky vyššímu průměrnému hernímu výnosu na uživatele („ARPU“), který mají na svědomí prémiové a herní smartphony.

Firma investovala v prvních třech čtvrtinách roku do výzkumu a vývoje tři miliardy RMB, což představuje meziroční nárůst o 51,4 %. Letos Xiaomi představila chytré brýle Xiaomi a třeba technologii Loop LiquidCool, která zlepšuje odvod tepla smartphonu při intenzivním používání.

Tržby Xiaomi ze zámořských trhů dosáhly ve třetím čtvrtletí roku 2021 40,9 miliardy RMB, což představuje 52,4 % celkových příjmů. Podle Canalys se podíl Xiaomi na trhu dodávek chytrých telefonů ve třetím čtvrtletí umístil na prvním místě v jedenácti zemích a regionech a mezi pět nejlepších v 59 zemích a regionech na celém světě.

25. 11. 
Zpátky domů z kanceláří

Se stále se zhoršující epidemiologickou situací doporučují kancelářské obory svým zaměstnancům návrat k práci z domova. Už v průběhu září home office trvale využívalo 72 % zaměstnanců center podnikových, zákaznických a IT služeb, nyní se jejich podíl pohybuje podobně jako na jaře 2020 či 2021 kolem 90 %. Bez ohledu na pandemii plánuje pravidelný home office na dva až čtyři dny v týdnu do budoucna na stálo zavést až 71 % center, a to zejména na základě poptávky a spokojenosti zaměstnanců. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu asociace ABSL.

I když v létě, po odeznění jarní vlny pandemie, většina firem umožnila postupný návrat do firemních kanceláří, zaměstnanci se do nich příliš nehrnuli. Průměrně byla kapacita kanceláří zaplněna jen z 15 %. Dle průzkumu ABSL působilo v září v oboru podnikových, zákaznických a IT služeb 72 % zaměstnanců z domova trvale, 19 % po dobu 2 až 4 dnů v týdnu a pouhých 9 % využívalo firemní kancelář každý den. 

„Kvůli prudkému nárůst covidových případů v ČR zaměstnavatelé z našeho oboru přestali své lidi do kanceláří zvát, a naopak znovu doporučují těm, kterým to podmínky a pracovní náplň dovolí, pracovat z domova. Přes 90 % zaměstnanců našeho oboru tak nyní opět funguje z domova,“ říká Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL. Dle něj tímto způsobem zaměstnavatelé výrazně přispěli k omezení šíření epidemie jak v roce 2020, tak i letos na jaře. Rekordní přírůstky covidových případů je přiměly tento nástroj použít znovu.

19. 11. 
K2 uvedla na trh novou verzi informačního systému

K2 se rozšířilo o funkcionalitu MES neboli výrobního informačního systému, nebo monitoring docházky. Stále častěji do výrobních i velkoobchodních firem proniká také internet věcí (IoT). Celá řada čidel i samotných strojů dokáže sbírat důležitá data a posílat je dále. Nově umí tyto informace číst a dále s nimi pracovat i Informační systém K2. Přímo v systému jdou tak monitorovat různé provozní parametry, jako například teplota, vlhkost nebo vibrace, a to dokonce v reálném čase.

Novou verzi K2 ori ocení také firmy pohybující se v oblasti e-commerce. K2 e-shop, který je součástí samotného ERP systému, se totiž dočkal hned několika zásadních vylepšení. K2 e-shop nabízí třeba možnost využití novinky v podobě Smart Search. Ta umožňuje nejen pokročilé vyhledávání, které si poradí jak se skloňováním, překlepy nebo vyhledáváním v kategoriích, značkách i příspěvcích na blogu, tak s pokročilým filtrováním produktů v rámci jednotlivých kategorií zboží.

11. 11. 
Česká kryptohra

Kryptoměnovou online hru s názvem Alteration vyvíjí a začne provozovat pražský softwarový dům eMan. Bude provázána se světem NFT a poběží na síti největší světové kryptoměnové burzy Binance. Hra bude vznikat pod nově založenou dceřinou firmou společnosti eMan nazvanou Legend has it.

9. 11. 
Začalo mistrovské klání v elektronických hrách

Vodafone Mistrovství ČR v počítačových hrách už je v plném běhu. Vyvrcholí na brněnském výstavišti, hraje se o statisíce. Na turnajích se hráči utkají během čtyř víkendů ve čtyřech různých počítačových hrách. První víkend ve hře Hearthstone už zná svého vítěze, kterým je Jaromír „Jarla“ Vyskočil.

Vrchol mistrovství přijde 24. až 28. listopadu na brněnském výstavišti. A to ve hře Counter Strike, kde se osm týmů utká o výhru 500 tisíc korun.  

Trendy ukazuje Asie, kde už je esport mezi mladými lidmi sledovanější než olympiáda. Esport zná v Česku už téměř milion lidí a zhruba čtvrt milionu z nich se pravidelně zapojuje do turnajů. Tomáš "oskar" Šťastný, který se zaměřuje na počítačovou hru Counter-Strike, dokázal už na turnajích vydělat přes 300 tisíc dolarů, tedy zhruba 7 milionů korun.

5. 11. 
Tržby maloobchodu rostou, hlavně v e-shopech

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy v září zvýšily reálně o 3,4 %, bez očištění o 3,6 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně klesly o 0,3 %.

Nejvyšší meziroční růst tržeb zaznamenal internetový a zásilkový prodej (o 15,6 %). Na růstu tržeb za nepotravinářské zboží ve specializovaných prodejnách se podílely všechny sortimentní typy prodejen. Tržby vzrostly prodejnám s počítačovým a komunikačním zařízením (o 6,8 %), s výrobky pro domácnost (o 5,3 %), s kosmetickými a toaletními výrobky (o 4,7 %), s oděvy a obuví (o 3,1 %), s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím (o 0,4 %) a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 0,2 %). 

Prodejcům potravin se v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin tržby snížily o 0,2 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,1 %.

Vyplývá to z aktuálních statistik Českého statistického úřadu.

5. 11. 
Prodej Mall.cz

Společnost Allegro, jedna z největších e-commerce platforem v Evropě, kupuje společnosti Mall Group a WE|DO od prodávajících akcionářů PPF, EC Investments a Rockaway Capital. Cena transakce je 925 milionů eur plus earnout až 50 milionů eur v závislosti na výkonnosti Mall Group. Jde tedy o obchod za necelých 25 miliard korun.

Akvírovaný byznys zahrnuje aktiva e-commerce skupiny Mall Group a logistická aktiva společnosti WE|DO v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Polsku. Transakce se netýká společností Vivantis a MALL Pay, ani MALL.TV a Košík.cz, které byly již v minulosti z Mall Group vyčleněny. 

V březnu 2021 dosáhla skupina Mall Group GMV ve výši 930 milionů eur, hrubé marže na úrovni 14 % a nulového zisku EBITDA. Hodnota transakce odpovídá ~1,0x LTM GMV za březen 2021 a ~7,2x LTM hrubého zisku za březen 2021.

2. 11. 
Počítačové firmy patří k nejlepším zaměstnavatelům roku 2021

Podle ankety Sodexo Zaměstnavatel roku 2021 je nejlepším zaměstnavatelem v kategorii do 500 zaměstnanců společnost Lenovo a ve stejné kategorii ještě desáté místo obsadila firma Y Soft Corporation.

V kategorii do 5000 zaměstnanců bodoval na šestém místě Vodafone, osmý byl Foxconn. 

Ocenění Férový zaměstnavatel 2021 v kategorii do 500 zaměstnanců za druhé místo získal Shoptet a v kategorii do 100 zaměstnanců vyhrál Neit Consulting a Effectix.com byl druhý.

1. 11. 
Tajnosti z hodinek

Česká firma Compelson tvrdí, že jako vůbec první na světe dovede dostat z chytrých hodinek Apple Watch všech sérií veškerá data. Její software MOBILedit Forensic Express umí z hodinek dostat řadu informací a dat, které v řadě případů mohou bezpečnostním složkám přinést podstatné důkazy v při různých vyšetřování. 

Jde především o fotky i s jejich lokalitou, poznámky, zvukové nahrávky, soubory, seznam aplikací či systémové logy a ID uživatele. Pro připojení k Apple Watch používá MOBILedit iBUS konektory. 

MOBILedit Forensic podle výrobce využívají bezpečnostní složky ve 119 zemích světa, od amerických FBI a CIA přes britský Scotland Yard až po Policii ČR. MOBILedit pro civilní použití má pak přes 6 milionů uživatelů ve více než 160 zemích.

26. 10. 
Zbytečné výdaje

Mnoho podniků bojuje s plánováním IT kapacit – úložišť a výpočetních prostředků, což v důsledku znamená, že je v průměru zbytečně nadhodnocují až o 50 %. Tyto neefektivity vedou k nadbytečným investičním a provozním nákladům, stejně jako k nesmyslnému obsazování prostoru hardwarem a zvýšeným nárokům na chlazení. A navíc se prý úroveň využití dostupných výpočetních kapacit podniků se odhaduje na pouhých 25 %. Tvrdí to alespoň společnost HPE s odvoláním na Uptime Institute.

22. 10. 
Nominujte IT osobnosti roku!

Prosinec je měsíc, kdy pravidelně vychází v rámci sesterského magazínu Computerworld speciál TOP IT osobnosti. A jako vždy bychom vás rádi požádali o spolupráci. Pokud máte nějaký tip na osobnost, která by se v jedenáctém přehledu měla objevit, neváhejte a pošlete zprávu na radan.dolejs@iinfo.cz.

Za každý tip předem děkujeme.

Předchozí vydání publikace si můžete stáhnout zde (2019201820172016).

19. 10. 
Placení mobilem Huawei už funguje

Huawei už i v Česku od dnešního dne nabízí majitelům novějších modelů telefonů této značky opět možnost platit prostřednictvím mobilu. O tu přišli v souvislosti s embargem ze strany US administrativy. Je nutné kvůli tomu aktualizovat mobilní telefon a stáhnout aplikaci Curve, jejímž prostřednictvím lze platit mobilem. A nabízí i 1% chashback.

19. 10. 
Novým CEO společnosti Grit se stal Lubomír Veselý

Brněnská společnost Grit má nového generálního ředitele. Od 1. října se jím stal dosavadní CSO Lubomír Veselý. Končící ředitel a spolumajitel Dalibor Damborský se přesouvá do představenstva.

Lubomír Veselý nastoupil do Gritu v roce 2013 jako key account manager a postupně se vypracoval na pozici CSO (obchodního a marketingového ředitele). Od října letošního roku převezme roli CEO po spoluzakladateli firmy Daliboru Damborském, který se přesouvá do představenstva. V něm se bude věnovat širší strategii a rozvoji společnosti.

„Svůj odchod z pozice generálního ředitele vnímám jako přirozený posun firmy. Lubomír byl jako obchodní ředitel v úzkém kontaktu s klienty a trhem, a proto věřím, že Grit posune správným směrem. Obzvláště v dnešní době, kdy je trh s cloudovými nástroji velmi dynamický, jde o důležitý krok,“ popisuje odstupující ředitel Dalibor Damborský.

V roli CEO bude Lubomír Veselý zodpovědný za chod firmy, její výsledky a směřování. Své výsledky bude předkládat právě zmíněnému představenstvu. Vývojářská firma tímto krokem kompletně přechází z majitelské struktury na manažerskou.

14. 10. 
Další globální vývojové centrum se otevře v Praze

Kyberbezpečnostní firma SentinelOne dnes oficiálně představila své plány na otevření výzkumného a vývojového centra v České republice. Kanceláře bude mít v Praze.

Inovační centrum v Praze bude fungovat jako inženýrská centrála společnosti pro celou Evropu a výhledově vytvoří 300 vysoce kvalifikovaných pracovních míst. Příští rok by měla firma nabírat první stovku.

7. 10. 
Berete sto tisíc? Jestli bydlíte v Praze a jste v IT, tak byste měli

Více než polovina lidí v IT v Praze a třetina v Brně najde každý měsíc na své výplatní pásce šesticifernou sumu. 

Typická mzda v IT začíná v Praze na 50–60 tisících a končí na 90–110 tisících v závislosti na expertíze, žádanosti a zkušenostech. V Brně se pohybuje o něco níž, a sice v rozmezí 45–90 tisíc.

Více o průzkumu mezd personální agentury Grafton Recruitment najdete na sesterském Computerworldu.

Archiv