Hlavní navigace

Krátce - archív

22. 7. 
Méně akvizicí

Počet i objem transakcí na trhu fúzí a akvizic v České republice v letošním druhém čtvrtletí meziročně klesl. Na území ČR či se zapojením ČR se uskutečnilo 18 transakcí za zhruba 207 milionů eur (5,3 miliardy Kč). Ve stejné období loni to bylo 27 transakcí za 877 milionů eur (cca 22,3 miliardy Kč). 

Pro investory jsou aktuálně atraktivní sektory počítačového softwaru, automatizace, digitalizace a robotizace či telekomunikací, zvýšený zájem zůstává o oblast energetiky, zdravotnictví a finančních služeb. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA.

10. 7. 
O2 pohltilo dalšího konkurenta

O2 Czech Republic a Nordic Telecom Holding podepsaly smlouvu o prodeji stoprocentního podílu v Nordic Telecom Regional. Ta jako součást Nordic Telecomu poskytuje pevné a bezdrátové připojení k internetu více než 100 000 koncovým zákazníkům. Transakce podléhá schválení příslušnými úřady.

Naděje na vstup čtvrtého operátora na český trh se definitivně rozplynula.

10. 7. 
Zlepšení kvůli pojištění

Podle bezpečnostní studie společnosti Sophos 97 % organizací s kybernetickým pojištěním investovalo do zlepšení své ochrany s cílem pojištění získat, přičemž 76 % z nich to umožnilo se pro pojištění vůbec kvalifikovat, 67 % získat lepší cenu a 30 % zajistit lepší pojistné podmínky.

Průzkum také ukázal, že náklady na obnovu po kybernetických útocích převyšují pojistné krytí. Pouze jedno procento z těch, kteří uplatnili pojistnou událost, uvedlo, že jejich pojišťovna uhradila 100 % nákladů vzniklých při odstraňování následků incidentu. Nejčastějším důvodem, proč pojišťovna neproplatila náklady v plné výši, byl fakt, že celkový účet přesáhl pojistný limit.

9. 7. 
Seyfor při chuti

Seyfor přidává do svého portfolia hned dvě společnosti poskytující software pro recruitment. Koncem koupil společnost Datacruit a současně získal 38% podíl v Recruitis.io. Obě platformy chce Seyfor nadále rozvíjet a současně také využít jejich synergie s dalšími svými produkty. 

Na klíčových pozicích v obou společnostech zůstávají dosavadní majitelé. S rozšířeným portfoliem chce Seyfor pronikat i na další evropské trhy. Společnosti Datacruit i Recruitis.io mají zásadní postavení v oblasti vývoje a poskytování softwaru ATS (Applicant Tracking System) pro recruitment a mezi jejich klienty patří mimo jiné velké nadnárodní společnosti.

8. 7. 
eDoklady zatím moc nejedou

Technologická společnost Qinshift si nechala zpracovat průzkum veřejného mínění, který zkoumal povědomí a používání digitálního průkazu totožnosti (aplikace eDoklady) mezi obyvateli České republiky. Výsledky průzkumu odhalily, že většina (84,8 %) obyvatel ČR už o možnosti digitálního prokázání totožnosti ví. 

Reálně však tuto technologii zatím použilo jen 15,4 % dotázaných. Více, než třetina respondentů uvedla jako hlavní motivaci k budoucímu použití aplikace eDoklady její akceptaci většinou úřadů v ČR.

25. 6. 
Intenzita DDoS útoků se meziročně zdvojnásobila

Počty DDoS útoků na české firmy zaznamenaly meziroční nárůst a jejich celková intenzita se zdvojnásobila. S tím souvisejí také další negativní dopady a využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků přitom již od července loňského roku míří z Ruska, které již druhý měsíc v řadě kralovalo také z pohledu intenzity útoků. Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard české společnosti ComSource.

Podle analýzy jsou útoky intenzivnější a lépe zacílené. Útočníkům dnes již často nejde o plošné zahlcení celé infrastruktury, spíše cílí na otevřené síťové porty, skrze něž pronikají přímo k jednotlivým aplikačním službám.

25. 6. 
Etika v Česku nefrčí

Zaměstnanci a vedoucí pracovníci českých společností by se kvůli kariérnímu postupu nebo finanční výhodě v práci dopustili prohřešku častěji, než je tomu v jiných zemích. Zatímco celosvětově, stejně jako ve východní Evropě, je průměr 38 %, v Česku by mělo k tomuto jednání tendenci 48 % respondentů z řad zaměstnanců všech typů firem napříč celou ekonomikou. Vyplývá to z letošního globálního průzkumu EY Global Integrity Report 2024.

Ještě výraznější je sklon k těmto prohřeškům u českých zaměstnanců a vedoucích pracovníků v případě, kdy by takové jednání požadoval jejich nadřízený. V Česku by mu nekalým jednáním vyhověla nadpoloviční většina (54 %), přičemž celosvětově se průměr drží na 38 % a ve východní Evropě na 40 %.

24. 6. 
Na pětinu českých firem zaútočil ransomware

Sophos zveřejnil výsledky svého průzkumu, který mapuje reálné zkušenosti českých firem s ransomwarovými útoky a dopady těchto útoků na jejich podnikání v roce 2023. Tři pětiny firem loni čelily nějakému kybernetickému útoku, každá pátá pak byla napadena ransomwarem. 15 % napadených společností nemělo v době útoku zavedena odpovídající bezpečnostní opatření a zaplatilo výkupné. 

Nejčastější vstupní branou do podnikových systémů jsou nedostatečná bezpečnostní opatření a phishing.

18. 6. 
Vojenské kybercvičení

V tomto týdnu proběhne napříč Evropou rozsáhlé dvoudenní cvičení „Cyber Europe“, kterého se účastní prakticky všechny země Starého kontinentu. Za Českou republiku je jedním z hlavních koordinátorů sdružení CZ.NIC, a to prostřednictvím bezpečnostního týmu CSIRT.CZ. 

Cvičení Cyber Europe simuluje kybernetické incidenty, které eskalují do kybernetické krize ovlivňující celou Evropu. Hlavním organizátorem této pravidelné akce je Agentura Evropské unie pro kybernetickou bezpečnost ENISA. V tomto roce je primárním cílem otestovat připravenost energetického průmyslu. Jako sekundární cílová skupina byla zvolena datacentra, která hrají klíčovou roli ve fungování digitální infrastruktury.

6. 6. 
Ve státním katalogu cloudu už je i T-Mobile

Virtuální datové centrum T-Cloud operátora T-Mobile splnilo veškeré požadavky stanovené vyhláškou č. 316/2021 Sb. na cloudové služby bezpečnostní úrovně 2 a díky tomu bylo Digitální a informační agenturou (DIA) zapsána do katalogu dodavatelů cloudových služeb pro státní správu. 

Zápis do katalogu spravovaného DIA je podmínkou pro možnost poskytovat služby sdíleného veřejného cloudu orgánům veřejné správy, úřadům a dalším státním institucím. Službu mohou využít i firemní zákazníci, kterým může usnadnit implementaci řešení spojených s nároky směrnice NIS2.

5. 6. 
Raketově rostoucí AI firmy

Podle výzkumu společnosti Finbold vzrostla tržní kapitalizace deseti největších firem v oblasti AI od 3. prosince 2022 do 5. června 2024 o 5,4 bilionu dolarů. Drtivou většinu růstu ale vygenerovaly jen tři společnosti.

Více o tom píše Computerworld.

4. 6. 
Spojení elektrogigantů je schválené

Po schválení spojení zlínské skupiny HP Tronic a NAY českým Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v březnu nyní obdržely obě společnosti zelenou k vytvoření společného holdingu i od slovenského Protimonopolného úradu (PMÚ). 

Povolení od těchto soutěžních úřadů bylo nezbytnou podmínkou pro realizaci plánovaného záměru. Tímto spojením vznikne na českém a slovenském trhu nová entita s velkým inovačním potenciálem. Pod ní budou patřit značky jako Datart, ETA, Electro World a NAY. Spojením dojde ke sjednocení prodejen v České republice pod značkou Datart a na Slovensku pod značkou NAY.

30. 5. 
Algotech na nákupech

Česká IT společnost Algotech vstupuje do firmy MyCom, která zajišťuje IT služby a soustředí se na kybernetickou bezpečnost. Postupně by měl Algotech získa ve společnosti 100% podíl.

Česká firma MyCom působí na trhu přes 14 let, ve svých třech působištích v Praze, Mostě a Hradci Králové zaměstnává více než 20 specialistů se zaměřením na oblasti jako je IT architektura, cloudová infrastruktura, kybernetická bezpečnost či školení.

7. 5. 
Vylepšené překladače zvedly počty útoků

Dokonalejší automatické překladače znamenají i dokonalejší kybernetické útoky. Kvalita textů phishingových zpráv je totiž stále lepší a není tak často vůbec poznat, že je nepsal rodilý Čech. Nesprávně zvolená slova či pravopisné chyby proto již nemohou být jednoduchým poznávacím znakem phishingu. 

Podvodné zprávy jsou tak pro běžné uživatele hůře odhalitelné a úspěšnost kyberútoků násobně roste. Přitom celých 50 % ransomware útoků je způsobeno phishingovým e-mailem. Vyplývá to z analýzy české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku.

2. 5. 
Zahraniční partneři Toveku v Praze

Výrobce analytických systémů Tovek uspořádal poprvé za svých 30 let existence setkání zahraničních obchodních partnerů. V Praze na tři dny přivítal partnery z Rakouska, Indie, Slovenska, Bulharska, Řecka a Rumunska. Hlavním cílem setkání bylo vytvořit komunitu, která se bude vzájemně podporovat, sdílet znalosti, zkušenosti a učit se z rozmanitosti jednotlivých trhů. Tovek nechal hosty nahlédnout do zákulisí oddělení podpory, vývoje a obchodu. Osvěžující byla otevřenost všech partnerů a jejich ochota sdílet zkušenosti a poznatky prostřednictvím společných diskuzí.

1. 5. 
Připravených 118 milionů pro start-upy

Agentura CzechInvest spouští další výzvu projektu Technologická inkubace, který prostřednictvím sedmi technologicky specializovaných hubů podporuje startupové prostředí i nové firmy přinášející inovativní technologie na komerční trhy. Příjem žádostí bude probíhat od 2. do 30. května. CzechInvest má pro inovativní startupy připraveno 118 milionů korun.

Všichni zájemci si od 30. dubna mohou z webu stáhnout dokumenty potřebné pro podání žádosti, včetně podrobných informací o výzvě. Jejich příjem pak začne ve čtvrtek 2. května a potrvá do 30. května 2024. V rámci nově vyhlášené, v pořadí čtvrté výzvy lze podávat žádosti do všech podporovaných technologických oblastí – mobilita, umělá inteligence, kreativní průmysly, ekoinovace, pokročilé technologie a materiály a oblasti týkající se ochrany života, zdraví a bezpečnosti.

18. 4. 
Vývoj aplikací častěji upřednostňuje člověka

Poskytovatel infrastrukturního softwaru Progress představil oznámil výsledky celosvětového průzkumu průzkumu Human-Centered Software Design: A State of the Marketplace Report. Z výsledků průzkumu také vyplývá, že v ČR 75 % respondentů z považuje vývoj aplikací zaměřených na člověka za mnohem důležitější než před dvěma roky, a to na podkladě obchodních aspektů a kulturních změn. 

A 38 % respondentů uvedlo, že je to pro ně zásadní otázka a plánují v příštích 12-18 měsících investovat do aplikací zaměřených na člověka. Více píše třeba Computerworld.cz

17. 4. 
S podvodem se potkal každý druhý

Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Nejčastěji se setkávají s podvodnými e-maily a SMS. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu technologické a platební společnosti Mastercard.

Na 15 procent účastníků průzkumu přiznává, že už se někdy skutečně stali obětí útoku kybernetických podvodníků. Dalších 31 procent respondentů uvádí, že osobně znají někoho, kdo tímto způsobem přišel o peníze. 

16. 4. 
Další DC pro Radiokomunikace

České Radiokomunikace otevřely datové centrum Cukrák, které má kapacitu téměř 80 racků s investicí desítek milionů korun. Pro vybudování nového datového centra firma využila vlastní prostory v rámci vysílače Cukrák, které se uvolnily v souvislosti se změnou technologií potřebných pro vysílání. Aktuálně vybudované datové centrum Cukrák je už celkově osmým datovým centrem Radiokomunikací.

11. 4. 
Zase ti čínští špióni

Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Společnost I-Soon se také prolamovala do chytrých telefonů vytipovaných obětí a využívala i různý hardware, například powerbanky, ke krádežím a sbírání citlivých dat. Chlubila se také schopností obejít dvoufaktorové ověřování a nabourat se do e-mailových účtů, účtů na sociálních sítích nebo získat přístup k SMS zprávám.

"I-Soon je ale opravdová firma, s marketingovými prezentacemi, řádnou dokumentací technologií a produktů a také informacemi o zákaznících a cílech,“ upozorňuje Daniel Šafář, Area Manager CEE regionu z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

9. 4. 
eDoklady v praxi

Lidé se od začátku dubna mohou pomocí občanky v mobilu prokázat policii v terénu, která se k ověřovatelům přidala tři měsíce před zákonným termínem. Aplikace eDoklady z dílny Digitální a informační agentury (DIA) má v telefonu již přes 350 tisíc uživatelů. 

Kromě státních úřadů ji dobrovolně přijalo více než 550 subjektů, včetně krajů, obcí, městských částí a notářů.

26. 3. 
Čínští hackeři odhaleni

Vlády Spojeného království i USA oznámily zásah proti čínské národní hackerské skupině APT31, která se zaměřuje na kybernetické špionáže. Ve Spojeném království se skupina APT31 zaměřila na několik poslanců parlamentu kritizujících Peking a rovněž napadla systémy britské volební komise a ohrozila záznamy 40 milionů britských voličů. V USA rozeslala tato národní hackerská skupina více než 10 000 škodlivých e-mailů novinářům, politikům a společnostem s cílem nabourat se do vládních institucí, ukrást obchodní tajemství a ohrozit kritiky čínské vlády. 

Odhalili jsme například kybernetický útočný nástroj Jian pojmenovaný po obousečném čínském meči, který skupina používala už mezi lety 2014 a 2017 k infikovaní počítačů, na kterých mohla například instalovat programy, prohlížet, měnit nebo mazat data nebo vytvářet nové účty s administrátorskými právy,“ říká Miloslav Lujka, Country Manager Czech Republic, Slovakia & Hungary z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. 

25. 3. 
Další expanze Seyforu

Seyfor pokračuje v rozšiřování portfolia a získává 35% podíl ve společnosti Digitask propagátora digitálních inovací Filipa Dřímalky. Tímto krokem Seyfor významně posiluje svou kompetenci v oboru využití umělé inteligence ve firemním prostředí a získané know-how využije napříč produkty, které vyvíjí a poskytuje společnostem ve 38 zemích. Proběhlá akvizice Seyforu ohodnocuje společnost Digitask na nižší desítky milionů korun. 

Digitask se zaměřuje na zákazníky z enterprise segmentu a středně velké firmy, které chtějí urychlit transformaci svých podnikových procesů pomocí implementace pokročilých AI technologií. Zakladatel Digitasku a digitální vizionář Filip Dřímalka, kterému nadále patří 65% podíl ve společnosti Digitask, se bude podílet na strategickém směřování společnosti a bude pokračovat v evangelizaci nových trendů.

20. 3. 
Shopsys na nákupech

Společnost Shopsys akvíruje další společnost – tentokrát Convertim. Přesná kupní cena zveřejněna nebyla, jedná se však o jednotky milionů. Tímto nákupem plánuje posílit vlastní Shopsys Platform integrací tzv. one-click checkoutu od Convertimu. Ten zjednodušuje zákazníkům dokončení nákupu a zvyšuje e-shopům konverzní poměr i průměrnou hodnotu objednávky. 

Po krátké době jde pro Společnost Shopsys v pořadí již druhou akvizici, kdy v říjnu loňského roku koupila agenturu Sounds Good zaměřující se na tvorbu online obchodů na globální platformě Shopify.

19. 3. 
Podpora ženám v technologiích

Třetí ročník programu Women in Tech startuje. Projekt, který vznikl ve spolupráci Hospodářské komory České republiky s technologickou společností Huawei, nabízí ženám vzdělání od špiček v oboru, individuální mentoring a pomoc na cestě k podnikatelskému úspěchu. 

Program je určen ženám, jejichž projekt je ve fázi realizovaného podnikání a jeho součástí je práce s technologiemi. Zájemkyně o účast se mohou přihlásit do 8. dubna 2024. Přihlašovací formulář najdou na internetových stránkách letošního ročníku.

12. 3. 
Konference poradí s deepfakes

Letos již poosmnácté odhalí odborná konference IT Security Workshop nejnovější trendy a výzvy v oblasti kybernetické bezpečnosti, včetně možností využití a zneužití umělé inteligence.

V půldenním programu přední čeští odborníci zhodnotí i aktuální stav implementace požadavků NIS2 do českého právního řádu a ukáží praktické kroky k efektivnímu přijetí bezpečnostních opatření a dosažení shody s požadavky této nové právní úpravy. Více informací o akci, jejímž je CIO BW mediálním partnerem, najdete zde.

11. 3. 
Mizí další virtuální operátor

Společnost Vodafone už na konci minulého roku oznámila, že se dohodla se společností Sazka na odkupu jejího virtuálního mobilního operátora SAZKAmobil. Nyní schválil transakci Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a vše tak směřuje k jejímu dokončení v dubnu letošního roku.

Třebaže schválenou akvizicí se významně změní tržní podíl se síťovými operátory majetkově nepropojených virtuálů, Český telekomunikační úřad to nevidí jako důvod k bezprostřední regulaci, píše Lupa.cz.

7. 3. 
Eura pro start-upy

V letošním roce vybere inkubátor Evropské kosmické agentury ESA BIC další startupy, které získají finanční a odbornou pomoc při rozjezdu svého podnikání. Díky propojení s projektem Technologická inkubace mohou nově vybrané projekty získat podporu až ve výši 200 tisíc eur, místo dosavadních 50 tisíc EUR.

Inkubátor Evropské kosmické agentury ESA BIC Czech Republic poskytuje již osmým rokem podporu českým firmám, které vyvíjí či inovativním způsobem využívají kosmické technologie. Může jít o hardwarová i softwarová řešení pro aplikaci ve vesmíru, o nové využití existující kosmické technologie na Zemi nebo inovativní zpracování družicových dat.

5. 3. 
ComSource expanduje do Brna

Česká společnost ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku, otevřela v únoru novou pobočku v Brně. Postupně zde chce vybudovat své nové technologické centrum a pořádat i školení zákazníků v rámci své akademie

Kromě pražské centrály má ComSource pobočky ještě v Písku a v Bratislavě. Firma vidí v Brně díky řadě zajímavých univerzitních studijních programů velký potenciál.

1. 3. 
Seyfor uvádí na trh nový účetní systém

Dnes vstupuje na český trh nový účetní program Evala, který má být moderním nástrojem 21. století pro všechny účetní. Za vývojem Evaly stojí brněnská společnost Seyfor.

Více píšeme na Computerworldu.