Hlavní navigace

Krátce - archív

30. 3. 
Úspěchy na ČVÚT

Podle žebříčku nejlepších institucí v oblasti informatiky (Computer Science) patří počítačoví vědci z ČVUT vyučující na Fakultě elektrotechnické ve vybraných oborech mezi evropskou špičku. V oblasti počítačového vidění (Computer Vision) se v hodnocení vědeckých výsledků řadí výzkumníci z FEL ČVUT v období 2018 až 2021 mezi čtyři nejlepší evropská pracoviště. 

Dobré výsledky počítačoví vědci z FEL ČVUT dosahují rovněž v oblasti robotiky, kde se v žebříčku nacházejí na osmém místě v Evropě. V konkurenci nejlepších evropských univerzit se informatici z FEL ČVUT rovněž prosazují v oblasti Economics & Computation, kde jsou na 15. místě a v umělé inteligenci na 34. místě.

Podle mezinárodního žebříčku Research.com, který vyhodnocuje úspěšnost informatiků na základě jejich H-indexu, citací a počtu dokumentů shromážděných do 6. prosince 2021, je nejlépe hodnoceným českým informatikem prof. Jiří Matas z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT.

28. 3. 
Czech Point slaví

Před 15 lety na Úřadu městské části Praha 13 byl 28. 3. 2007 spuštěn první Czech Point. Pilotní projekt, který na začátku umožňoval pouze výpis z katastru, živnostenského a obchodního rejstříku, se z jediného úřadu během krátké doby rozrostl do celé republiky a v současné době má Czech Point přes 7300 poboček na obecních úřadech, poštách, u notářů, v kancelářích Hospodářské komory, ale i na 68 zastupitelských úřadech v zahraničí. Každoročně si přes tento systém občané pořídí přes dva miliony výpisů.

K nejvyužívanějším službám Czech Pointu patří výpis z rejstříků trestů (40 % všech úkonů za celou dobu existence Czech Point), s odstupem výpis z katastru nemovitostí (16 %) a obchodního rejstříku (11 %). Následují konverze dokumentů z elektronické do listinné podoby (10 %) a naopak (9 %), výpisy z Centrálního registru řidičů (4 %), úkony týkající se Informačního systému datových schránek (3 %) a výpisy z živnostenského rejstříku (3 %). Vyplývá to z informací společnosti Newps, která Czech Point provozuje od roku 2008.

21. 3. 
Hybridní práce zvedla intenzitu tisku

Nový firemní průzkum zadaný společností Epson zjistil, že přibližně 89 % vedoucích pracovníků IT oddělení zaznamenalo růst nákladů na tisk za posledních 12 až 18 měsíců. Zaměstnanci utratili podstatné částky za inkoustové kazety v důsledku nákupu běžně dostupných tiskáren určených pro domácí použití (70 %) a nerozlišovali mezi tiskem pro firemní a osobní potřeby, za což nesly náklady organizace (71 %).

Více než třetina respondentů (38 %) také uvádí, že tiskárny byly vystaveny velkému náporu v klíčových okamžicích, kdy lidé po příchodu do práce tiskly uložené dokumenty. A 64 % respondentů uvádí, že zaznamenali nárůst počtu zaměstnanců pracujících přesčas kvůli výpadkům tiskáren.

17. 3. 
T-Mobile a Vodafone budou společně stavět

Dva operátoři - T-Mobile a Vodafone postaví společně optické internetové přípojky pro milion domácností, kromě dohody na společné výstavbě se shodli i na vzájemném zpřístupnění infrastruktury. 

Nová optická síť by měla do domácností dovést internet s rychlostí 1 Gbps. Součástí dohody je i vzájemné zpřístupnění části už vybudovaných přípojek na území různých měst včetně Prahy a Brna. 

Spolupráce při budování infrastruktury podle operátorů znamená i šetrnější přístup k životnímu prostředí a menší zásahy do života lidí. Bude potřeba méně výkopových i stavebních prací, zkrátí se celkový čas výstavby.

15. 3. 
Intel bude vyrábět čipy v Německu

Intel chce v německém Magdeburgu vybudovat dvě první továrny na výrobu polovodičů svého druhu. Plánování bude zahájeno okamžitě, výstavba by měla začít v první polovině roku 2023 a spuštění výroby je plánováno na rok 2027, pokud to schválí Evropská komise.

Více o plánech na intelovskou expanzi v Evropě píšeme na Computerworldu.

8. 3. 
Důležité informace v ukrajinštině

Server Podnikatel.cz, který patří do stejného vydavatelství jako CIO BW, vydává některé z článků i v ukrajinštině. Jde především o návodné články určené prioritně uprchlíkům. O vysokou úroveň překladů se stará rodilá mluvčí.

3. 3. 
Vzniká Sbírka IT, pomoz i Ty UA

V rámci nové iniciativy Tech Resistance vznikla Sbírka ITy pro Ukrajinu. Za podpory partnerů se vybírají notebooky, tablety, telefony a další elektronika na pět sběrných místech s ambicí tuto síť rozšířit. Repasované přístroje poputují přes Migrační konsorcium k těm, kteří utekli před konfliktem ze země, aby mohli zůstat ve spojení s domovem i mezi sebou navzájem, lépe našli práci a nastartovali nový život. Vybraná část sbírky putuje přímo na Ukrajinu, aby pomohla vytvořit technologické zázemí.

Více o sbírce píšeme na Computerworldu.

2. 3. 
Třicáté narozeniny Minervy

V červnu to bude přesně třicet let, kdy byla založena společnost Minerva. Ta se specializuje na IT projekty ve výrobních společnostech. Navíc působí na projektech i v roli poradce efektivního navržení podnikových procesů v daném odvětví, nasazení správných technologií a podpory konkurenceschopnosti konkrétního zákazníka. 

 Zákaznickou bázi tvoří úspěšné výrobní podniky z odvětví automobilového průmyslu a příslušenství, strojírenství a zpracování kovů, výroby potravin a nápojů a jejich distribuce, farmacie, lehké chemie, plastikářství, zdravotnické výroby, výroby vybraných druhů spotřebního zboží, výroby produktů ze dřeva, elektroniky a elektrotechniky.

2. 3. 
Solitea zase na nákupech

Solitea získala 100% podíl ve společnosti Techniserv IT. „Akvizice společnosti Techniserv IT je pro nás důležitá nejen pro navýšení tržního podílu, ale hlavně kvůli vzájemným synergiím v oblasti řešení pro státní správu,“ uvedl Martin Cígler, předseda představenstva společnosti Solitea. 

1. 3. 
Dezinformační weby blokují i operátoři

Čeští mobilní operátoři sdružení v APMS vyhověli výzvě vlády České republiky a Národního centra kybernetických operací a připojí se k opatřením zamezujícím šíření ruské propagandy v kybernetickém prostoru České republiky.

Výzva příslušných státních orgánů zdůrazňuje mimořádnost a naléhavost situace v podobě probíhající agrese ozbrojených sil Ruské federace na území Ukrajiny. Hrozbu ohrožení národní bezpečnosti České republiky představuje šíření nepravdivých a zavádějících informací, které slouží agresorovi k obelhávání a manipulování obyvatel České republiky s cílem ospravedlnit a schvalovat aktuální agresi proti Ukrajině. Nadále proto nebude z mobilních sítí členů APMS možné přistupovat na následující internetové adresy:

  • cz.sputniknews.com
  • Cz24.news
  • Nwoo.org
  • Slovanskenebe.com
  • Svobodnenoviny.eu
  • Zvedavec.org

Přístup na další internetové adresy uvedené ve výzvě, které jsou umístěné v doméně .CZ, je již omezen správcem české národní domény – sdružením CZ.NIC.

25. 2. 
Zablokované dezinformační weby

Sdružení CZ.NIC blokuje vybrané dezinformační weby, které ohrožují naši národní bezpečnost. Tento zcela mimořádný krok je reakcí na vojenský útok armády Ruské federace proti svrchované Ukrajině a dezinformační kampaň, která ho provázela a stále provází.

"Agrese Ruské federace vůči Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu. Protože se tyto informace cíleně nezakládají na pravdě a prokazatelně podněcují k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti, rozhodli jsme se po konzultacích s nejvyššími představiteli státu tato výrazná dezinformační internetová média zablokovat,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Kvůli technologickému designu protokolu DNS bude nějaký čas trvat, než se změna projeví ve všech sítích.

V tuto chvíli se jedná o weby: Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz, Skrytapravda.cz.

21. 2. 
Velké české banky se zbavují technologie Huawei, píše E15

Tuzemské bankovní domy se postupně zbavují technologií čínské společnosti Huawei. Deník E15 uvedl, že se finanční domy bojí krádeže dat. Například v ČSOB podle deníku už není možné se s novými telefony značky Huawei přihlásit k firemnímu obsahu, tedy například ke služebnímu e-mailu.

18. 2. 
Amazon cloud v Praze

Amazon Web Services dokončil prvních 16 Local Zones v USA a postupně je spouští i v dalších 32 metropolitních oblastech v 26 zemích včetně Prahy. Pomocí Local Zones mají zákazníci mimo USA možnost splnit požadavky na rezidenci dat v regulovaných odvětvích, jako zdravotnictví, finanční služby nebo státní správa.

Lokální zóna v Praze má umožnit českým zákazníkům splnit datové předpisy, a zároveň zlepšit kvalitu služeb poskytovaných v reálném čase. AWS Local Zones jsou určeny ke spouštění aplikací, které vyžadují latenci v řádu jednotek milisekund pro případy, jako je gaming v reálném čase, hybridní migrace, tvorba mediálního a zábavního obsahu, živé streamování videa, technické simulace či AR/VR.

17. 2. 
Pracujte pro Internet Info. PHP programátor wanted!

Chcete zajímavou práci ve vydavatelství Internet Info, které patří k těm největším na českém internetu?

Chcete se podílet na programování našich webů?

Tak vás zrovna hledáme!

16. 2. 
Alza rostla o pětinu

Největší český e-shop Alza loni dosáhl obratu téměř 45 miliard korun a vyrostl o 20 %. Za rok obsloužil 5,25 milionů zákazníků, pro které vyřídil 17,9 milionů objednávek. K výraznému růstu společnosti přispělo posílení zahraničních aktivit. Evropský byznys Alzy, mimo ČR a SR, za loňský rok vyrostl o 36 % a za poslední dva roky se jeho obrat zdvojnásobil.

14. 2. 
České domény

Během loňského roku vzrostl počet domén na více než 1,42 milionu, což v meziročním srovnání znamená navýšení o téměř 4 procenta. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno přes 17 000 domén. 

Na konci roku 2021 bylo v doménovém registru evidováno celkem 1 424 131 domén s českou národní koncovkou, což znamená, že za poslední tři roky stoupl tento počet o více než 7 procent. 

Z celkových 206 443 registrací proběhlo nejvíce v obdobích leden až březen a následně v listopadu až prosinci, což stejně jako v loňském roce odpovídá vlnám pandemie.

Více informací u správce české domény CZ NIC. 

13. 2. 
Poprvé na internetu

Dnes, v neděli 13. února, uplynulo třicet let od okamžiku, kdy se Česká republika, tehdy ještě jako součást České a Slovenské Federativní Republiky, oficiálně připojila k Internetu.

Československo se stalo 39. připojenou zemí, ze států bývalého východního bloku nás těsně předběhly pouze Maďarsko a Polsko. První připojení mělo rychlost 19,2 kb/s a vedlo do sítě uzlu EARN na univerzitě v rakouském Linci. 

Prvním připojeným zařízením byl velký sálový počítač IBM 4341, který vážil několik tun a zabíral prakticky celou jednu místnost v Oblastním výpočetním centru vysokých škol, spadajícímu pod ČVUT v Praze.

K připojení bylo zapotřebí získat souhlas americké grantové agentury National Science Foundation (NSF), která provozovala a také plně financovala tehdejší jedinou páteřní síť Internetu. Jednou z podmínek bylo, že připojení bude využito jen k akademickým účelům, komerční provoz byl nepřípustný.

9. 2. 
Nepřipravení na práci v digitálu

Téměř tři čtvrtiny respondentů (73 %) z průzkumu Salesforce Index digitálních dovedností se necítí být schopny plně si osvojit digitální dovednosti, které podniky potřebují už nyní, a ještě více (76 %) se jich necítí být připraveno na budoucnost práce.

Přestože 82 % plánuje osvojit si nové dovednosti v příštích pěti letech, pouze 28 % se nyní aktivně zapojuje do programů vzdělávání a odborné přípravy v oblasti digitálních dovedností.

Podle Salesforce Indexu jsou dovednosti v oblasti technologií považovány za nejdůležitější digitální dovednosti pro pracovníky v současnosti i v příštích pěti letech. Navzdory tomu, že respondenti jsou zdatní v technologiích pro každodenní spolupráci, jako jsou sociální sítě, tak pouze 25 % se cítí být pokročilý v dovednostech z oblasti technologií, které jsou potřebné právě na pracovišti.

8. 2. 
Nelegální cílená reklama

Podle dlouho očekávaného rozhodnutí belgického úřadu pro ochranu osobních údajů (APD) je jeden z pilířů personalizované online reklamy (standard „IAB Transparency & Consent Framework”) protiprávní. Tento standard je přitom využíván až 80 % evropského internetu. 

Dosavadní fungování klíčového technického standardu, stojícího v pozadí online reklamy, dle rozhodnutí úřadu porušuje celou řadu povinností plynoucích z GDPR.

Podle odborníků z advokátní kanceláře Moore Legal CZ může být dopad rozhodnutí celoevropský. „Přestože jde o rozhodnutí belgického úřadu, jeho význam je celoevropský. Rozhodnutí bylo učiněno v souladu s tzv. one-stop-shop mechanismem při kooperaci dozorových úřadů, který má zajistit konzistentní uplatňování GDPR v celé Evropské unii,“ uvádí Jan Kubica, advokát a partner advokátní kanceláře Moore Legal CZ.

7. 2. 
Rostoucí Unicorn

Skupina společností Unicorn v roce 2021 utržila 5,541 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst 15 % (4,801 miliardy Kč v roce 2020). Skupina zaměstnává 2 586 spolupracovníků. 

Tržby tvořily dodávky rozsáhlých informačních systémů a řešení z oblasti informačních technologií pro korporátní klienty, poskytování chytrých on-click řešení, produktů a služeb pro střední a malé firmy i jednotlivce prostřednictvím internetové služby Plus4U.net a vzdělávání lidí a společností zajišťované Unicorn University. 

Mezi klienty patří více než 1 100 firem a organizací z 28 zemí světa, více než 225 000 uživatelů internetové služby Plus4U a 833 studentů Unicorn University. Společnost má 25 vývojových center v 19 městech šesti evropských zemí.

1. 2. 
DEPO je tady

Dnešním dnem vstupuje v účinnost tzv. zákon DEPO. Zákon, který loni v červnu přijala Poslanecká sněmovna, mění přes 160 právních předpisů a prohlubuje elektronizaci veřejné správy v zemi.

Více na Computerworld.cz.

21. 1. 
Nechtějí vám vyplatit kompenzační bonus? Možná ilegálně!

Berňáky odmítají vyplácet kompenzační bonus, používají při tom nezákonné postupy. Finanční úřady totiž místo oficiálních postupů dle zákona volí různé neformální telefonáty či e-maily. Pokud podnikatel na tyto výzvy nereaguje, úřady mu místo zahájení oficiálního postupu žádost nezákonně odmítnou. Tuto praktiku popisuje náš sesterský web Podnikatel.cz v samostatném článku, v němž uvádíme konkrétní příběhy podnikatelů.

Generální finanční ředitelství nejprve jakékoli pochybení odmítalo, po konfrontaci s rozhodnutími, která finanční úřady posílají podnikatelům, však připustilo, že správce bonusu nepostupoval v souladu s metodickým nastavením a že jde o ojedinělé případy a dílčí pochybení. Daňoví experti každopádně doporučují podnikatelům, kterým finanční úřady žádost zamítly, aby se odvolali.

Více na Podnikatel.cz.

20. 1. 
Dvě stě specialistů najde práci ve vývojovém centru Tricentis

Firma Tricentis, která podniká v oblasti testování cloudových a podnikových aplikací otevře v Praze nové strategické výzkumné a vývojové centrum. To by mělo v příštích třech letech zaměstnat na 200 odborníků a poskytnout řadu kariérních příležitostí na technických i netechnických pozicích.

Pražský tým bude pracovat na několika klíčových produktech společnosti Tricentis, včetně vlajkových lodí Tosca a qTest, a bude úzce spolupracovat s týmy v USA, Evropě, Asii a Austrálii. Společnost hledá softwarové inženýry, testery automatizace, bezpečnostní experty, inženýry DevOps a SecOps, produktové manažery a různé další pozice.

6. 1. 
Bankovní trojan Zloader krade už i v Česku

Bankovní trojan Zloader má už více než 2 000 obětí ze 111 zemí, nejvíce jich pochází ze Spojených států, následuje Kanada a Indie. Oběti jsou ale hlášené také z České republiky.

Za nejnovějšími útoky stojí pravděpodobně kyberzločinecká skupina MalSmoke, která pravidelně mění a vylepšuje svoje maskovací metody.

Útoky probíhají v několika fázích:

  1. Útok začíná instalací běžně používaného programu Atera pro vzdálenou správu. Hackeři vytvořili verzi, která na zařízení oběti nepozorovaně instaluje škodlivého agenta.
  2. Po instalaci má útočník plný přístup k systému a může nahrávat/stahovat soubory a také spouštět další skripty, až dojde ke spuštění mshta.exe se souborem appContast.dll jako parametrem.
  3. Soubor appContast.dll je podepsán společností Microsoft, přestože na konec souboru byly přidány další informace. Při bližší analýze DLL knihovny zjistíme, že soubor sice obsahuje platný digitální podpis společnosti Microsoft, ale jeho původní název je AppResolver.dll a je k němu navíc připojený skript.
  4. Přidané informace stáhnou a spustí finální část Zloaderu a ukradnou obětem přihlašovací údaje a soukromé informace.
4. 1. 
V Brně se otevře nové výzkumné centrum

Honeywell otevře nový výzkumný a vývojový testovací závod pro svoje aktivity v oblasti automatizace skladů. Závod se bude nacházet v kampusu Honeywell Technology Solutions (HTS) v Brně a pomůže uspokojit rostoucí evropskou poptávku po vybudování rychlejších a preciznějších dodavatelských řetězců.

Toto pracoviště má umožnit hardwarovým a softwarovým inženýrům firmy Honeywell designovat, prototypovat a testovat systémy pro automatizaci provozu skladů, které používají evropské logistické firmy. 

Nový závod o rozloze 14 000 m2 by měl otevřít v polovině letošního roku. V další části roku pak na místě vznikne také nové zázemí pro školení zákazníků; během následujících 18 měsíců firma Honeywell najme pro provoz nového závodu desítky vysoce kvalifikovaných technických specialistů.

15. 12. 
Prodeje 5G telefonů vzrostly dvacetkrát

Aktuálně představují telefony s podporou technologie 5G už 60 % mobilů, které Vodafone v Česku prodá. Počet prodaných telefonů s podporou 5G sítí za leden až listopad 2021 narostl v meziročním srovnání u Vodafonu o 1782 %, tedy téměř dvacetkrát. Během letošního listopadu se navíc podíl prodaných 5G telefonů dostal k 60 %. To znamená, že většina lidí už si koupí takový telefon, který 5G podporuje. Ceny 5G telefonů začínají už na 5,5 tisících korun.

O rostoucím pokrytí světa sítěmi 5G a zároveň o útlumu nadšení z nové technologie psal i magazín Computerworld.

9. 12. 
Phishing hlásíme

Nový průzkum Avastu odhalil, že Češi a Češky si oproti loňskému roku dávají větší pozor na phishingové útoky a aktivně s nimi bojují. Policii, zaměstnavateli, poskytovateli antivirové ochrany nebo jiným autoritám jej nahlásilo 51 % obětí. V loňském roce to přitom bylo pouze 26 % napadených. Vzrostl také počet osob, které se s phishingem setkaly – zatímco loni zažilo phishingový útok 24 % z nás, letos jde už o 37 %.

Útoky mají obvykle podobu e-mailu (82 %), webové stránky (25 %), SMS zprávy (22 %) nebo telefonátu (16 %). Lidé, kteří se stali obětí phishingu, uvádějí jako nejčastější důsledek nutnost změnit si heslo k některému ze svých online účtů (43 %), ztrátu finančních prostředků (22 %) a krádež identity (17 %). Oproti loňskému roku se zvýšila částka, o kterou lidé kvůli phishingu přišli. Zatímco loni šlo o částky do maximální výše jednoho tisíce korun, letošní ztráty se nejčastěji pohybují v rozmezí od dvou do pěti tisíc korun.

2. 12. 
Pomoc pro OSVČ

Pokud jste OSVČ a zvažujete vstup do paušálního režimu (místo daní a pojištění platíte jednu měsíční částku a už o nic se nestaráte včetně daňového přiznání a přehledů pro pojišťovnu), podívejte se na náš další server Podnikatel.cz. Právě tam běží poradna zdarma, kde se můžete zeptat odborníků přímo z Ministerstva financí ČR na tuto problematiku. Dotazy můžete pokládat samozřejmě i anonymně pod přezdívkou.

29. 11. 
Telemedicína

Pandemie Covid-19 výrazně napomohla rozšíření telemedicínských služeb, zjistil nejnovější průzkum bezpečnostní společnosti Kaspersky. Jak vyplynulo z odpovědí 389 poskytovatelů zdravotní péče z 36 zemí, telemedicínu zavedlo již 91 % zdravotnických organizací, přičemž 44 % ji začalo využívat po nástupu pandemie. Zároveň se ale 52 % respondentů setkalo s případy, kdy pacienti odmítli dálkovou diagnostiku a péči kvůli obavám o bezpečnost svých osobních dat.

Nejčastější poskytovanou službou je synchronní telemedicína (51 %) zahrnující komunikaci s pacienty v reálném čase například prostřednictvím videohovoru nebo chatu. Druhou nejvyužívanější službou je vzdálené monitorování pacientů prostřednictvím nositelných zařízení (41 %), za níž následuje technologie asynchronní telemedicíny (39 %), která shromažďuje a ukládá údaje pacientů na zabezpečené cloudové platformě pro další využití ošetřujícím odborníkem.

25. 11. 
Xiaomi se dařilo

Půl milionů aktivních uživatelů svých produktů registruje čínská značka Xiaomi. Firma ve třetím čtvrtletí roku 2021 dosáhla na celkové tržby 78,1 miliardy RMB (cca 277 miliard korun), což představuje meziroční nárůst o 8,2 %, upravený čistý zisk za dané období činil 5,2 miliardy RMB, což je meziroční nárůst o 25,4 %. rok.

Ve třetím čtvrtletí roku 2021 dosáhly příjmy z reklamy 4,8 miliardy RMB, což je meziroční nárůst o 44,7 %, především díky rozšiřující se uživatelské základně, vyššímu procentu prémiových uživatelů chytrých telefonů a silnějším možnostem zpeněžení. Tržby Xiaomi z hraní her dosáhly 1,0 miliardy RMB, meziročně vzrostly o 25,0 % díky vyššímu průměrnému hernímu výnosu na uživatele („ARPU“), který mají na svědomí prémiové a herní smartphony.

Firma investovala v prvních třech čtvrtinách roku do výzkumu a vývoje tři miliardy RMB, což představuje meziroční nárůst o 51,4 %. Letos Xiaomi představila chytré brýle Xiaomi a třeba technologii Loop LiquidCool, která zlepšuje odvod tepla smartphonu při intenzivním používání.

Tržby Xiaomi ze zámořských trhů dosáhly ve třetím čtvrtletí roku 2021 40,9 miliardy RMB, což představuje 52,4 % celkových příjmů. Podle Canalys se podíl Xiaomi na trhu dodávek chytrých telefonů ve třetím čtvrtletí umístil na prvním místě v jedenácti zemích a regionech a mezi pět nejlepších v 59 zemích a regionech na celém světě.