Hlavní navigace

Krátce - archív

21. 6. 
Tuzemský internetový zločin

Loni došlo ke 100% nárustu kyberkriminality v Česku. A letos zřejmě český internet zaznamená přes 20 tisíc registrovaných trestních činů. Tvrdí Policie ČR. 

Ženy jsou obětí častěji, ale muži přijdou o více peněz, zpravidla na nějakých investicích. Průměrná škoda při jednom skutku je cca 60 tisíc korun, což je méně než loni.

19. 6. 
Výpadky Justice.cz

Webové stránky Ministerstva spravedlnosti (www.justice.cz), kde běží i řada nejrůznějších rejstříků se od dnešního poledne potýkají s výpadky funkčnosti a od 13 hodin služba neběží vůbec.

S takovým přístupem tu digitalizaci nevybudujeme.

15. 6. 
Narozeniny českého internetu

Přesně před 30 lety, 15. června 1993, zahájilo České vysoké učení v Praze provoz akademické počítačové sítě Cesnet. Propojila tehdy deset českých a moravských univerzitních měst rychlostí 19,2 kbit/s, hlavní trasa Praha-Brno se mohla pochlubit 64 kbit/s. 

Šlo o zásadní milník v zavádění internetu do České republiky. Síť Cesnet byla zpočátku jedinou možností, jak se v naší zemi připojit.

14. 6. 
Cloud jen pro třetinu zaměstnanců

V Česku využívá nějakou formu cloudového řešení pouze třetina zaměstnanců. Přitom za bezpečné je považuje 9 z 10 uživatelů. Více než polovina (62 %) českých uživatelů informačních a komunikačních technologií nevyužívá ve své organizaci cloudové služby vůbec, vyplývá to z květnového průzkumu veřejného mínění připraveného výzkumnou agenturou Mnforce pro Seyfor.

Mezi respondenty označila přesně polovina za největší benefit cloudu možnost přístupu odkudkoliv a kdykoliv. Dále oceňují zaměstnanci přístup z jiného zařízení, automatické zálohování dat a jejich lepší sdílení a komunikaci se svými kolegy. Až na pátém místě (jedna třetina dotázaných) vnímají uživatelé jako výhodu úsporu času díky rychlému přístupu.

2. 6. 
Miliarda na výzkumnou infrastrukturu

Agentura pro podnikání a inovace zahájila příjem žádostí o dotace ve výzvě Potenciál. Firmy tak mohou žádat o finanční podporu na založení nebo rozvoj vlastních center průmyslového výzkumu, vývoje a inovací. Záměrem výzvy je zvýšit počet podniků s vlastní výzkumnou infrastrukturou a podpořit tak inovační kapacity. Žádoucí je také prohloubení spolupráce podniků s výzkumnými organizacemi. 

Žadatelé mohou finanční podporu využít na technologie, zařízení a jiné vybavení, které je nezbytné pro zajištění výzkumných a vývojových aktivit jejich výzkumného centra. Firmy mohou v této výzvě získat až 70 % způsobilých výdajů zpět formou dotace, maximálně 100 milionů korun na jeden projekt.

31. 5. 
Končí práce na remote

Nabídek pracovních pozic v IT ve vzdáleném režimu výrazně ubývá. Podle nejnovějších dat z prvního čtvrtletí 2023 pracovního portálu No Fluff Jobs dochází v České republice k přechodu od práce na dálku k hybridnímu modelu. Možnost pracovat zcela na dálku firmy nyní nabízí o 50 % méně než před rokem. 

 Mezinárodní inzeráty, tedy nabídky, na které můžou odpovědět zájemci z různých zemí, tento trend také následují. Nabídky práce na dálku klesly o 44 %, nabídky práce v kanceláři vzrostly o 12 % a hybridní model firmy nabízejí o 372 % častěji.

23. 5. 
Český AI právník je tu

Na českém internetu začal fungovat poradenský právnický web, jehož cílem je nabízet právní rady generované umělou inteligencí. Jak moc se mu to daří, zjistíte na webu Computerworldu.

22. 5. 
IT kurzy se státním příspěvkem

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) spustilo nový projekt podporující vzdělávání. Nově přispěje komukoliv na IT vzdělání až 50 000 korunami.

Více informací o projektu má Computerworld.

15. 5. 
České firmy v krizi urychlují digitalizaci

Digitalizace je v českých podnicích na vzestupu. Nějakou formu podnikového informačního (ERP) systému používalo v roce 2022 již téměř 40 % firem nad deset zaměstnanců, nejvíce z řad velkoobchodu, IT a telekomunikací. 

Investice do systému se pohybovaly v průměru od čtvrt milionu korun u malých a středních firem po více než 1,2 milionu korun u velkých. Tato i další data přináší zpráva „Digitalizace podniků 2022“, kterou připravila společnost Asseco Solutions.

7. 5. 
Ještě lepší internet

Cesnet jako první národní výzkumná a vzdělávací síť na světě nasadila do provozu segmentové směrování přes IPv6 (SRv6) využívající koncepci mikrosegmentů (uSID). SRv6 přispěje ke zjednodušení síťové architektury a procesů, a tím i k efektivní správě a provozu nejnovější generace sítě nazvané Cesnet3.

Více informací píše například Computerworld.

5. 5. 
Microsoft poprvé ve střední Evropě

Microsoft otevřel své první datové centrum v Polsku, což současně i vůbec první datové centrum firmy v regionu střední a východní Evropy. Polský cloudový hub, primárně pro služby Azure, se skládá ze tří nezávislých fyzických lokalit v okolí Varšavy, z nichž každá se skládá z jednoho nebo více datových center.

Více zde.

5. 5. 
Práce ze zahraničí

Zaměstnanci už nechtějí pracovat jen z domova, čím dál víc se jim líbí flexibilita místa a času, tedy možnost pracovat kdykoliv a odkudkoliv, v rostoucím počtu případů i ze zahraničí. I přes značnou administrativní zátěž, kterou s sebou umožnění práce ze zahraničí nese, tuto možnost nabízí již 44 % zaměstnavatelů z oboru IT a podnikových služeb - 33 % umožňuje svým zaměstnancům práci ze zahraničí v délce 1-30 dnů, 8 % 1-3 měsíce a 3 % déle než 3 měsíce.

Vyplývá to z průzkumu Grafton Recruitment.

3. 5. 
Statistiky z českých mobilů

Ze statistik Českého telekomunikačního úřadu vyplývá, že celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2022 dosáhl dle odhadu Úřadu hodnoty 926 PB a jeho meziroční nárůst lze odhadnout na 60 %. 

Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 7 GB – v předchozím roce šlo o 4,6 GB. Počet aktivních SIM karet na konci roku 2022 přesáhl 15,2 milionu, z nichž podíl SIM karet využívajících paušální tarify činil přibližně 75 %.

2. 5. 
Bank iD u T-Mobile

T-Mobile spouští ve svém e-shopu digitální ověření totožnosti prostřednictvím Bank iD. Zákazníci tak mohou od dnešního dne objednávat hlasové mobilní služby online bez nutnosti návštěvy prodejny nebo čekání na kurýra, který by ověřil jejich totožnost. 

Službu Bank iD využilo už přes 2,7 milionu lidí, což představuje více než třetinu dospělé populace.

27. 4. 
Pozor na IoT zařízení

Z analýzy kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies vyplývá, že v prvních dvou měsících roku 2023 se každý týden stalo obětí kyberútoků zaměřených na IoT zařízení v průměru 54 % organizací. 

Jedna taková organizace čelila týdně téměř 60 útokům zaměřeným na IoT zařízení, což je o 41 % více než v roce 2022 a více než trojnásobek oproti roku 2021. Nejčastěji jsou napadaná evropská IoT zařízení.

25. 4. 
Adware s námi a nikdy jinak

Bezpečnostní specialisté z Esetu detekovali v březnu na platformě Android opět adwary Andreed a Hiddad. Útočníci k jejich šíření zneužívají různé verze a modifikace známých online her. Doplnil je škodlivý kód Agent.ELP, který se ve větším počtu detekcí objevil již v únoru. 

V případě všech tří nejčastěji detekovaných hrozeb jsou jejich hlavním zdrojem trojanizované aplikace, které v převážné většině případů uživatelé stáhnou dobrovolně ve snaze pořídit si online hru či jiný program bezplatně či ve výhodné nabídce.

21. 4. 
Zrychlený internet

Operátor O2 začal nabízet nový tarif Internet HD Optický 2000 s rychlostí 2 Gb/s pro download a polovinu pak pro upload. Cena tarifu je na prvních šest měsíců akčních 299 Kč, poté bude tarif účtován za 899 Kč měsíčně.

19. 4. 
Zlepšený Trezor

Bitcoinová peněženka Trezor ze skupiny SatoshiLabs zavádí funkci, která vylepšuje soukromí a zabezpečení transakcí. Tzv. „coinjoin“ je proces, při kterém uživatelé posílají své bitcoiny v jedné velké společné transakci. Díky tomu je historii transakcí jednotlivých uživatelů daleko obtížnější zpětně vyhledat, a to i na plně transparentním bitcoinovém blockchainu. 

Navíc umožní neodhalovat celkovou výši držených bitcoinů na jednotlivých adresách v rámci transakce. Nová funkce je výsledkem spolupráce SatoshiLabs a tvůrců softwarové peněženky Wasabi Wallet, kteří se na posílení soukromí prostřednictvím funkce coinjoin dlouhodobě soustředí.

18. 4. 
Atlasian už nebude v serverové variantě

Platforma Atlassian plně přechází do cloudu, od 14. února 2024 definitivně přestane podporovat své serverové licence. Upozorňuje na to společnost MoroSystems, která je zároveň největším Atlassian Platinum Solution Partnerem v České republice. 

Zákazníci Atlasianu mohou pak jen doufat, že celý systém nepostihne kompletní několikatýdenní výpadek jako loni.

12. 4. 
Mobil místo peněženky

Popularita placení mobilem či chytrými hodinkami stoupá v Česku rok od roku. Zatímco před čtyřmi lety zaplatilo někdy mobilem pouhých 19 procent respondentů, loni už to bylo 39 procent z nich.

Z nejnovějšího průzkumu společnosti Mastercard vyplývá, že 28 procent lidí platí mobilem, protože nejsou ochotni vytáhnout kartu z peněženky nebo peněženku z kapsy či kabelky a 21 procent mobilem zaplatí, protože ho má v ruce při stání ve frontě v obchodě. 

11. 4. 
Prodeje PC stále dramaticky padají

Celkové dodávky stolních počítačů a notebooků v prvním kvartále roku 2023 klesly o 33 % na 54 milionů kusů, což představuje čtvrté po sobě jdoucí čtvrtletí dvouciferného meziročního poklesu. Z produktových kategorií zaznamenaly velký pokles dodávky notebooků, které meziročně klesly o 34 % na 41,8 milionu kusů. Dodávky stolních počítačů se vyvíjely o něco lépe a zaznamenaly 28% pokles na 12,1 milionu kusů. 

Společnost Canalys očekává, že první čtvrtletí roku 2023 bude pro celosvětový trh s osobními počítači představovat největší pokles dodávek v tomto roce, přičemž oživení začne ve druhé polovině tohoto roku a v roce 2024 nabere na dynamice.

27. 3. 
Přijďte na konferenci o digitalizaci

Letošní devátý ročník konference Digital Trust & Paperless 2023 se zaměří na aktuální témata z oblasti digitalizace byznys procesů, legislativy, elektronické identity, elektronického podepisování a dlouhodobé digitální důvěry.

Přední odborníci promluví o tématech spojených digitalizací: Jak, co a čím správně elektronicky podepisovat? Jakou roli hraje digitální důvěra? Jak s digitalizací souvisí eIDAS 2 a digitální identita? Jaký dopad na digitalizaci HR procesů bude mít chystaná novela zákoníku práce?

Registrujte se a přijďte si pro inspiraci, vizi a odpovědi.

22. 3. 
Jaké mobily kupujeme?

Tři z pěti nejprodávanějších mobilů jsou dnes od Samsungu, nahradily Nokii. Z prodejů přístrojů u Vodafonu také vyplývá, že dominující Android si drží pozici, iOS posílil a spolu tak prakticky vytlačily ostatní operační systémy z trhu. Oproti situaci před deseti lety jsou zákazníci do mobilních telefonů ochotni investovat vyšší částky. 

Psal se rok 2012 a mezi pěti nejprodávanějšími mobilními telefony u Vodafonu byla dvakrát zastoupená značka Nokia, po jednom modelu pak Samsung, Huawei a iPhone. Loni byla situace výrazně jiná, hned tři místa obsadil Samsung, po jednom iPhone a Xiaomi.

Průměrná prodejní cena mobilu je 10 tisíc korun.

20. 3. 
Stalkerware na každém rohu

Riziko, že se čeští uživatelé mobilních zařízení setkají se stalkerwarem, vzrostlo za poslední tři roky o 600 %. Celosvětově pak riziko napadení stalkerwarem vzrostlo o 289 %. Vyplývá to z nejnovější statistiky oddělení Avast Threat Labs ve společnosti GenTM. 

Nejčastěji se stalkerware vyskytuje v podobě rodičovských aplikací nebo aplikací, které se vydávají za lokátory ztracených či ukradených zařízení. Jejich prostřednictvím pak může stalker sledovat hovory, SMS zprávy, aktivitu na internetu a sociálních sítích, nahrávání audia a videa, pořizování fotografií nebo snímků obrazovky a aktuální polohu své oběti.

8. 3. 
Nepoužívejte TikTok

Aplikace TikTok představuje bezpečnostní hrozbu, tvrdí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. A vydal varování před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti spočívající v instalaci a používání aplikace TikTok na zařízeních přistupujících k informačním a komunikačním systémům kritické informační infrastruktury, informačním systémům základní služby a významným informačním systémům.

Více třeba zde.

6. 3. 
Plat v IT i přes 140 000 měsíčně

Kvalitních IT specialistů je nedostatek a práce na dálku jim může přinést až o čtvrtinu víc peněz. Detaily na sesterském webu Computerworld.

13. 2. 
Apple se slevou

Tuzemský prodejce značky Apple iWant otevře v pátek 17. 2. svou první Apple Premium Partner (APP) prodejnu mimo nákupní centrum. Prodejny APP jsou druhou nejvyšší kategorií prodejen hned pod tzv. Flagship Stores, které provozuje přímo Apple. V Česku donedávna fungovaly pouze prodejny nižší úrovně s označením Apple Premium Reseller (APR). 

Jako akci při otevření nové prodejny nabídne iWant řadu Apple produktů, a to včetně originálního příslušenství, s výraznými slevami. Zákazníci tak do vyprodávání zásob získají slevu 25 % na MacBooky a 15 % na telefony iPhone.

12. 2. 
Podvody ve stylu MPSV

Výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies zveřejnil zprávu „Brand Phishing Report“ zaměřenou na phishingové útoky. Z reportu vyplývá, že nejčastěji napodobovanou značkou při phishingových útocích byla na konci roku 2022 společnost Yahoo.

Kyberzločinci zneužívají ve phishingových podvodech i známé české značky, takže uživatelé musí být velmi opatrní. Stále častěji vidíme, že podvodné zprávy nepřichází jen e-mailem, ale i přes sociální sítě nebo v SMS. Rozesílané byly například SMS zprávy, které se vydávaly za zprávu od ministerstva a vyzývaly k návštěvě stránky https://xmpsv[.]online, kde měl uživatel získat příspěvek na bydlení. Odkaz i samotné stránky zkoušely zmást uživatele a napodobovat styl Ministerstva práce a sociálních věcí.

1. 2. 
Miliony na inovace pro všechny

Agentura pro podnikání a inovace dnes zahájila příjem žádostí o dotace ve výzvě Inovační vouchery. O dotace na rozvoj vlastních inovačních aktivit tak mohou žádat malé a střední podniky.

Cílem výzvy je rozvoj komunikace a sdílení poznatků a know-how mezi podnikovou a výzkumnou sférou, které mohou firmy využít na zahájení či zintenzivnění vlastních inovačních aktivit a zvýšit tak svoji konkurenceschopnost na trhu. Žadatelé mohou podporu použít na nákup poradenských, expertních a podpůrných služeb v oblasti inovací.

31. 1. 
Továrna na paměti je za rohem

Polský výrobce SSD, pamětí RAM a paměťových karet značek GoodRam a IRDM firma Wilk Elektronik otevřela novou výrobní halu a sklad. Rozšíření jediné továrny na výrobu počítačových pamětí v Evropě trvala rok a půl. 

Rozšířením továrny v polském městě Łaziska Górne získal stávající areál společnosti dalších 1140 m2 ve skladové a logistické části a 1200 m2 v části výrobní.