Hned po Londýnu vznikla jedna z prvních evropských internetových kaváren v Praze. Komu sloužila? Jak vznikla? A proč po deseti letech úplně skončila?
Poslechněte si novou epizodu podcastového seriálu na sesterském serveru Lupa.cz.
Celosvětové dodávky chytrých telefonů klesly ve 2. čtvrtletí 2022 na 287 milionů kusů, což je nejnižší čtvrtletní hodnota od 2. čtvrtletí 2020, kdy udeřila poprvé pandemie. Trh vévodil Samsung s 61,8 milionu dodaných smartphonů a 21% podílem na trhu.
Navzdory slabé sezónnosti si společnost Apple udržela druhé místo, když dodala 49,5 milionu iPhonů se 17% podílem na trhu. Xiaomi zůstalo na třetím místě s 39,6 milionu kusů.
Telekomunikační operátor Quantcom koupil technologickou firmu Softlink. Ta vytváří end-to-end řešení pro dálkové odečty vody, tepla, elektřiny a plynu. Vyvíjí a vyrábí pro tato řešení radiové moduly a senzory, a to včetně senzorů na měření různých fyzikálních veličin, a vyvíjí vlastní software.
Quantcom plánuje koupené řešení propojit s nabídkou vlastní divize Telemetry Services, která podobné služby také nabízí.
Český start-up Tropic Square zadal do výroby první prototyp svého transparentního bezpečnostního čipu TROPIC01. Jeden z mála českých hardwarových startupů s globálními ambicemi se tak přiblížil hlavnímu cíli – sériové produkci. První prototyp Tropic01 byl zadán do výroby v červnu, testovací verze čipu bude fyzicky k dispozici během podzimu 2022.
Firma tím dosáhla důležitého milníku, kdy návrh čipu dospěl do tzv. tape-out fáze, je tedy možné jej předat do výroby. Prototypy, stejně jako později finální produkty, vyrobí tchajwanská společnost UMC.
Společnost Lenovo vydala opravu firmware pro více než 70 modelů svých notebooků. Jejich UEFI totiž obsahuje tři závažné bezpečnostní chyby, které umožňují úspěšnému útočníkovi spustit vlastní kód už v úvodních fázích startu počítače. Tímto postupem je pak možné cíleně ovlivnit start operačního systému nebo vypnout některé bezpečnostní mechanismy.
Více o problému píšeme na Root.cz.
Server Lupa.cz spustil nominace v 17. ročníku ankety Křišťálová Lupa – Cena českého Internetu. Ta od roku 2006 každoročně hledá a oceňuje ty nejúspěšnější a nejzajímavější projekty, užitečné služby a nejvýraznější osobnosti české internetové scény.
Až do 17. srpna tak mají široká veřejnost i odborná porota příležitost nominovat své favority na poli českého internetu. Finálové hlasování o nejúspěšnější projekty pak odstartuje 23. září.
České Radiokomunikace spouštějí experimentální digitální rozhlasové vysílání ve standardu DRM. Bude sloužit pro ověření možnosti využití stávajících analogových vysílačů pro digitální vysílání. Pilotní vysílání začne ze středovlnného vysílače v Českých Budějovicích.
Testovací vysílání ve standardu DRM v pásmu středních vln bude ověřovat také nastavení různých modulačních parametrů, pokrytí ve dne a v noci, využitelné kapacity sítě nebo odolnost proti rušení. Testovat se bude i dosah vysílání v závislosti na denní době a podmínkách. Prostřednictvím digitálního vysílání v DRM standardu bude vysílána rozhlasová stanice ČRo Radiožurnál.
Téměř v pětině všech detekovaných případů byl v červnu největší hrozbou pro zařízení s operačním systémem Windows v Česku spyware Agent Tesla. Útočníci přizpůsobili šíření malwaru období letních dovolených a škodlivé e-mailové přílohy často vydávali za faktury nebo potvrzení o rezervaci pobytů. V červnu se také objevily útočné kampaně, které cílí záměrně na české uživatele. Vyplývá to z pravidelné statistiky společnosti Eset.
Podle analýzy české společnosti ComSource je u ransomware útoků průměrné požadované výkupné 250 tisíc dolarů, tedy téměř šest milionů korun. Kyberzločinci zpravidla žádají o 10 % z obratu firmy – tuto částku obvykle zjistí z veřejně dostupných výročních zpráv firem. Polovina ransomware útoků do firem pronikne díky otevření odkazu ve phishingovém e-mailu.
Podle průzkumu firmy Acronis 20 % českých organizací zažilo během posledních 12 měsíců výpadek provozu v důsledku ransomwarového útoku. Ransomwarovému útoku čelila zhruba polovina českých organizací, třetina útok dokázala odrazit, ve zbylých případech bohužel došlo z k zašifrování dat a výpadkům provozu včetně aktuálně nejznámějšího případu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
Za čtrnáct let vyrostla česko-kanadská Ataccama na 500 pracovníků v deseti světových pobočkách. Její platformu na správu firemních dat Ataccama ONE přitom používají stovky firem od střední velikosti až po globální lídry.
Pro zrychlení expanze firma sáhla po externím financování. V takzvaném series A investičním kole získala od globálního fondu Bain Capital Tech Opportunities přibližně 3,6 miliardy korun (150 milionů dolarů) za minoritní podíl. Finance využije k dosažení globální expanze, rozvoji datové platformy a také náboru české a slovenské vývojářské špičky.
Lenovo oficiálně otevřelo brány svého prvního výrobního závodu v Evropě. Závod se sídlem v maďarském Ullu již zaměstnává více než 1000 lidí na plný úvazek v různých inženýrských, řídících a provozních pozicích, přičemž jejich počet dále narůstá.
Výrobní linka dokáže vyprodukovat více než 1000 serverů a 4000 pracovních stanic denně – každá z nich je postavena dle konkrétních požadavků zákazníků.
V roce 2021 se 28 % malých a středních podniků (SMB) v Evropské unii setkalo s alespoň jedním typem počítačové kriminality. České SMB podniky jsou na tom přitom oproti průměru sedmadvaceti zemí v Evropské unii poněkud hůře. Zkušenost s některým typem kybernetické kriminality mělo už 38 % z nich – nejhůře na tom jsou Portugalci (48 %) a nejlépe Švédové (15 %).
I přesto se vedení českých organizací domnívá, že jejich zaměstnanci jsou o povědomí kyberkriminality dobře informováni. Vyplývá to z nového průzkumu Eurobarometru, provedeného na konci loňského roku, kterého se zúčastnilo více než 12 800 malých a středních podniků z celé EU včetně 504 z Česka.
Phishing, vishing, inzertní podvody, jejich kombinace a jiné formy podvodného jednání v kyberprostoru jsou stále rozšířenější. Aktuální statistiky Policie České republiky potvrzuje i průzkum společnosti Eset, podle kterého se s podvodem se setkala už třetina uživatelů internetových bazarů, pětina z nich přitom podvod dosud nehlásila.
Nejsilněji zastoupenou věkovou kategorií občanů, kteří se s podvodem na internetových bazarech již setkali, byla skupina ve věku 30 až 40 let. Podvodníci je nejčastěji kontaktovali přes chatovací aplikaci Messenger (12,27 %), e-mail (10,82 %) či zprávou prostřednictvím aplikace WhatsApp (7,18 %).
IT systémy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stále nejsou po kybernetickém útoku funkční a náprava škod prý potrvá měsíce. Deník Neovlivni.cz nyní přišel se zprávou, že útok nastal ve chvíli, kdy se na kontrolu do organizace chystal Nejvyšší kontrolní úřad.
To je taková nepříjemná náhoda, že zrovna když vám má přijít kontrola účetnictví, tak ho někdo zašifruje.
Kapitálovou investici ve výši 35 milionů amerických dolarů (přes 800 milionů českých korun) získala tuzemská společnost Manta, jejíž softwarová platforma komplexně mapuje datové toky v IT prostředí velkých firem.
Softwarovou platformu MANTA používají firmy po celém světě k vytváření tzv. mapy datových toků („data lineage“), která jim umožňuje získat kompletní přehled nad všemi systémy, které používají na zpracování dat.
Řada lidí ve světě i v České republice stále používá hesla, která jsou pro internetové podvodníky snadno odhalitelná. Češi například kromě klasického „hesla“ používají osobní jména sebe nebo svých blízkých či citově zabarvená slova jako „miláček“ nebo beruška“. Vyplývá to z globálního výzkumu CRIF Cyber Observatory, který se zabývá zranitelností jednotlivců a společností vůči kybernetickým rizikům.
Většina osobních údajů, které se v roce 2021 nabízely na dark webu, se týkala účtů k zábavním a herním stránkám a online seznamkám. Ty tvořily téměř polovinu (49 %) všech ukradených údajů. Následovaly účty do diskuzních fór a na webové stránky (23 %), streamingové účty (16 %) a sociální sítě (11 %). Finanční služby a údaje tvořily pouze 1 % ukradených dat, na druhou stranu šlo o vysoce riziková data.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se nadále potácí v kybernetické polosmrti. Ani po 24 hodinách ještě nedokázalo plně zprovoznit veškeré své služby po kybernetickém útoku.
Ten včera znepřístupnil weby rsd.cz a dopravniinfo.cz, nefungovala ani bezplatná asistenční a informační linka pro řidiče.
Firma již zprovoznila asistenční linku, kde si mohou řidiči vyžádat pomoc, ale zatím si přes ni stále nemohou vyžádat dopravní informace. Ani webové stránky organizace stále nefungují.
Uživatelé datových schránek odeslali už miliardu datových zpráv. V úterý 10. 5. 2022 v 7:53 hodin byla dosažena hranice jedné miliardy odeslaných datových zpráv. Stalo se tak po necelých 13 letech provozu systému datových schránek.
Jubilejní zpráva byla odeslána ze schránky obecního úřadu ve Zlínském kraji. Systém datových schránek byl spuštěn 1. 7. 2009, za dobu jeho fungování bylo zřízeno 1,56 milionu datových schránek, z toho aktivních je 1,35 milionu.
V Česku startuje provoz virtuální klinika Dr. Digital, první virtuální klinika telemedicíny v Evropě. Pacientům přináší vzdálený monitoring životních funkcí a nástroje na prevenci onemocnění. Na dálku umožňuje pomocí přístrojů sledovat hladinu cukru, tlak krve, srdeční aktivitu, tělesnou hmotnost, saturaci kyslíku v krvi nebo funkčnost plic.
Eset plánuje nové investice ve výši 8,3 milionů eur (přibližně 204 milionů korun) v Česku. Jsou směřovány zejména do personálních nákladů a rozšíření zázemí pro nové zaměstnance, jejichž počet se má v Česku v letošním a příštím roce zdvojnásobit.
Výrazně se tak rozšíří nejen velikost, ale i kompetence lokálních týmů, které již nyní zahrnují vývoj produktů a služeb, provoz globálního dohledového centra či pokročilé analýzy bezpečnostních hrozeb v rámci pražského a brněnského viruslabu.
Z výzkumu společnosti Sophos vyplývá, že průměrné náklady na obnovu u českých firem po posledním ransomwarovém útoku v roce 2021 činily 1,4 milionu dolarů. U jednoho procenta firem dokonce i přes 13,5 milionu dolarů.
Více píšeme na Computerworldu.
Představenstvo Twitteru oznámilo, že s Muskem dospělo k dohodě na prodeji všech akcií firmy po 54,2 USD za kus. Celkem by tak měl americký podnikatel zaplatit asi 44 miliard dolarů (v přepočtu přibližně bilion českých korun). Transakci ještě musí schválit akcionáři a regulační úřady v USA.
Více píšeme na Lupa.cz.
V pražském obchodním centru Westfield Chodov se 25. dubna otevře Vodafone PLAYzone Arena, multifunkční esportové centrum rozkládající se na více než 1000 m2. V něm mohou návštěvníci nejen z řad fanoušků esportů sledovat soutěže přímo u baru, zahrát si na téměř 60 herních počítačích nebo si vyzkoušet herní simulátory a virtuální realitu.
Správce národní domény CZ.NIC začal zveřejňovat znefunkčněné CZ domény. Důvodem jsou nesprávné údaje o držiteli jména domény, rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení nebo soudu či na základě článku 17 pravidel registrace jmen domén.
Na stránce se seznamem aktuálně znefunkčněných domén s koncovkou .CZ je nyní necelých 800 záznamů. Drtivá většina zveřejněných domén je v karanténě před zrušením z důvodu nesprávných údajů držitele/nesdělení zástupce.
Na řadu českých webů v uplynulých hodinách mířily DDoS útoky. Na svém twitterovém účtu před nimi varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Úřad ale zatím neeviduje žádné závažné dopady.
Potíže dopoledne hlásily České dráhy, kterým kvůli útoku na web a prodejní kanály nefungovaly některé aplikace.
Detaily o útocích NÚKIB nezveřejnil, v souvislosti s DDoS jen odkazuje na svá doporučení týkající se preventivních opatření v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Více píše Lupa.cz.
Od 5. dubna jsou mimo provoz webové služby Atlassianu, jako třeba Jira. Firma několikrát denně ubezpečuje své zákazníky, že na opravě výpadku usilovně pracuje 24x7.
V přímém přenosu tak firemní zákazníci Atlassianu sledují, jaká může mít rizika přechod na plně cloudové služby. Akcie Atlassianu spadly za posledních pět dní o víc než 11 procent.
Sdružení Cesnet spolupracuje s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO) na využití milimetrových vln (mmW) mobilních sítí páté generace 5G NR za účelem provedení unikátních experimentů s přenosy videa s nízkolatenční kompresí nebo bez komprese. VŠB-TUO se tak stala první lokalitou v České republice, kde byly s přispěním sdružení CESNET mmW nasazeny.
Pracovní skupina výzkumníků experimentuje s přenosy videa v oblastech virtuální reality v pseudoreálném či reálném čase v prostředí, kde jsou extrémní nároky na přenosy a zároveň je potřebná mobilita zařízení. Po celou dobu přenosu je nutné zajistit garantovanou rychlost řádově v gigabitech za sekundu, čehož lze v unikátním experimentálním prostředí národní infrastruktury CESNET a mmW 5G kampusové sítě VŠB-TUO dosáhnout.
Podle žebříčku nejlepších institucí v oblasti informatiky (Computer Science) patří počítačoví vědci z ČVUT vyučující na Fakultě elektrotechnické ve vybraných oborech mezi evropskou špičku. V oblasti počítačového vidění (Computer Vision) se v hodnocení vědeckých výsledků řadí výzkumníci z FEL ČVUT v období 2018 až 2021 mezi čtyři nejlepší evropská pracoviště.
Dobré výsledky počítačoví vědci z FEL ČVUT dosahují rovněž v oblasti robotiky, kde se v žebříčku nacházejí na osmém místě v Evropě. V konkurenci nejlepších evropských univerzit se informatici z FEL ČVUT rovněž prosazují v oblasti Economics & Computation, kde jsou na 15. místě a v umělé inteligenci na 34. místě.
Podle mezinárodního žebříčku Research.com, který vyhodnocuje úspěšnost informatiků na základě jejich H-indexu, citací a počtu dokumentů shromážděných do 6. prosince 2021, je nejlépe hodnoceným českým informatikem prof. Jiří Matas z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT.
Před 15 lety na Úřadu městské části Praha 13 byl 28. 3. 2007 spuštěn první Czech Point. Pilotní projekt, který na začátku umožňoval pouze výpis z katastru, živnostenského a obchodního rejstříku, se z jediného úřadu během krátké doby rozrostl do celé republiky a v současné době má Czech Point přes 7300 poboček na obecních úřadech, poštách, u notářů, v kancelářích Hospodářské komory, ale i na 68 zastupitelských úřadech v zahraničí. Každoročně si přes tento systém občané pořídí přes dva miliony výpisů.
K nejvyužívanějším službám Czech Pointu patří výpis z rejstříků trestů (40 % všech úkonů za celou dobu existence Czech Point), s odstupem výpis z katastru nemovitostí (16 %) a obchodního rejstříku (11 %). Následují konverze dokumentů z elektronické do listinné podoby (10 %) a naopak (9 %), výpisy z Centrálního registru řidičů (4 %), úkony týkající se Informačního systému datových schránek (3 %) a výpisy z živnostenského rejstříku (3 %). Vyplývá to z informací společnosti Newps, která Czech Point provozuje od roku 2008.
Objednejte si zdarma náš pravidelný informační newsletter se souhrnem nejzajímavějších zpráv a článků.
Na českém internetu začal fungovat poradenský právnický web, jehož cílem je nabízet právní rady generované umělou inteligencí. Jak moc se mu to daří, zjistíte na webu Computerworldu.
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) spustilo nový projekt podporující vzdělávání. Nově přispěje komukoliv na IT vzdělání až 50 000 korunami.
Více informací o projektu má Computerworld.
Digitalizace je v českých podnicích na vzestupu. Nějakou formu podnikového informačního (ERP) systému používalo v roce 2022 již téměř 40 % firem nad deset zaměstnanců, nejvíce z řad velkoobchodu, IT a telekomunikací.
Investice do systému se pohybovaly v průměru od čtvrt milionu korun u malých a středních firem po více než 1,2 milionu korun u velkých. Tato i další data přináší zpráva „Digitalizace podniků 2022“, kterou připravila společnost Asseco Solutions.
Cesnet jako první národní výzkumná a vzdělávací síť na světě nasadila do provozu segmentové směrování přes IPv6 (SRv6) využívající koncepci mikrosegmentů (uSID). SRv6 přispěje ke zjednodušení síťové architektury a procesů, a tím i k efektivní správě a provozu nejnovější generace sítě nazvané Cesnet3.
Více informací píše například Computerworld.
Microsoft otevřel své první datové centrum v Polsku, což současně i vůbec první datové centrum firmy v regionu střední a východní Evropy. Polský cloudový hub, primárně pro služby Azure, se skládá ze tří nezávislých fyzických lokalit v okolí Varšavy, z nichž každá se skládá z jednoho nebo více datových center.
Více zde.