Hlavní navigace

Krátce - archív

20. 3. 
Stalkerware na každém rohu

Riziko, že se čeští uživatelé mobilních zařízení setkají se stalkerwarem, vzrostlo za poslední tři roky o 600 %. Celosvětově pak riziko napadení stalkerwarem vzrostlo o 289 %. Vyplývá to z nejnovější statistiky oddělení Avast Threat Labs ve společnosti GenTM. 

Nejčastěji se stalkerware vyskytuje v podobě rodičovských aplikací nebo aplikací, které se vydávají za lokátory ztracených či ukradených zařízení. Jejich prostřednictvím pak může stalker sledovat hovory, SMS zprávy, aktivitu na internetu a sociálních sítích, nahrávání audia a videa, pořizování fotografií nebo snímků obrazovky a aktuální polohu své oběti.

8. 3. 
Nepoužívejte TikTok

Aplikace TikTok představuje bezpečnostní hrozbu, tvrdí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. A vydal varování před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti spočívající v instalaci a používání aplikace TikTok na zařízeních přistupujících k informačním a komunikačním systémům kritické informační infrastruktury, informačním systémům základní služby a významným informačním systémům.

Více třeba zde.

6. 3. 
Plat v IT i přes 140 000 měsíčně

Kvalitních IT specialistů je nedostatek a práce na dálku jim může přinést až o čtvrtinu víc peněz. Detaily na sesterském webu Computerworld.

13. 2. 
Apple se slevou

Tuzemský prodejce značky Apple iWant otevře v pátek 17. 2. svou první Apple Premium Partner (APP) prodejnu mimo nákupní centrum. Prodejny APP jsou druhou nejvyšší kategorií prodejen hned pod tzv. Flagship Stores, které provozuje přímo Apple. V Česku donedávna fungovaly pouze prodejny nižší úrovně s označením Apple Premium Reseller (APR). 

Jako akci při otevření nové prodejny nabídne iWant řadu Apple produktů, a to včetně originálního příslušenství, s výraznými slevami. Zákazníci tak do vyprodávání zásob získají slevu 25 % na MacBooky a 15 % na telefony iPhone.

12. 2. 
Podvody ve stylu MPSV

Výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies zveřejnil zprávu „Brand Phishing Report“ zaměřenou na phishingové útoky. Z reportu vyplývá, že nejčastěji napodobovanou značkou při phishingových útocích byla na konci roku 2022 společnost Yahoo.

Kyberzločinci zneužívají ve phishingových podvodech i známé české značky, takže uživatelé musí být velmi opatrní. Stále častěji vidíme, že podvodné zprávy nepřichází jen e-mailem, ale i přes sociální sítě nebo v SMS. Rozesílané byly například SMS zprávy, které se vydávaly za zprávu od ministerstva a vyzývaly k návštěvě stránky https://xmpsv[.]online, kde měl uživatel získat příspěvek na bydlení. Odkaz i samotné stránky zkoušely zmást uživatele a napodobovat styl Ministerstva práce a sociálních věcí.

1. 2. 
Miliony na inovace pro všechny

Agentura pro podnikání a inovace dnes zahájila příjem žádostí o dotace ve výzvě Inovační vouchery. O dotace na rozvoj vlastních inovačních aktivit tak mohou žádat malé a střední podniky.

Cílem výzvy je rozvoj komunikace a sdílení poznatků a know-how mezi podnikovou a výzkumnou sférou, které mohou firmy využít na zahájení či zintenzivnění vlastních inovačních aktivit a zvýšit tak svoji konkurenceschopnost na trhu. Žadatelé mohou podporu použít na nákup poradenských, expertních a podpůrných služeb v oblasti inovací.

31. 1. 
Továrna na paměti je za rohem

Polský výrobce SSD, pamětí RAM a paměťových karet značek GoodRam a IRDM firma Wilk Elektronik otevřela novou výrobní halu a sklad. Rozšíření jediné továrny na výrobu počítačových pamětí v Evropě trvala rok a půl. 

Rozšířením továrny v polském městě Łaziska Górne získal stávající areál společnosti dalších 1140 m2 ve skladové a logistické části a 1200 m2 v části výrobní.

16. 1. 
Akvizice v Brně

Technologická skupina BiQ Group roste, její součástí se nově stává brněnská vývojářská firma PUXdesign, která se specializuje na webové technologie. Její nejsilnější doménou je zakázkový vývoj webových aplikací, zejména klientských portálů a ecommerce, které dodává včetně uživatelského výzkumu, UX/UI a dlouhodobého rozvoje. 

Celková valuace PUXdesignu dosáhla 100 milionů korun, výše akvizice se tedy pohybuje ve vyšších desítkách milionů korun za většinový podíl. Obrat firmy v roce 2022 činil 65 milionů, což je oproti loňskému roku nárůst o 25 %.

12. 1. 
TTC dokončila nákup Mycroft Mind

Česká investiční skupina TTC dokončila akvizici brněnské technologické společnosti Mycroft Mind a stala se tak jejím většinovým vlastníkem. Skupina ve společnosti získala 70% podíl. Zbývajících 30 % si ponechali původní majitelé, společnosti Support Universal a.s., (10 %) a Moore Technology CZ s.r.o., (10 %), a její spoluzakladatel Filip Procházka (10 %).

Mycroft Mind byla založena v roce 2007 jako spin-off Masarykovy Univerzity a dnes patří mezi vedoucí společnosti v oblasti zpracování a analýzy tzv. velkých dat. V roce 2021 dosáhla tržeb ve výši 184 milionů korun.

9. 1. 
6K monitor

Dell Technologies představil monitor UltraSharp 32 6K založený na technologii IPS Black. Vedle rozlišení 6K nabídne vyšší kontrast, sytější černou a věrné zobrazení barev při pohledu prakticky ze všech úhlů. Produktovou řadu UltraSharp obohatí také dva další monitory - zakřivený 34“ a 43“ bez zakřivení. Zároveň Dell oznámil první klávesnici s certifikací Zoom, kterou doplní dobíjecí myš.

12. 12. 
Asseco Solutions na nákupech

Téměř tisícovku zákazníků, včetně nejvýznamnějších společností v rámci svých segmentů, má na českém a slovenském trhu společnost ANeT-Advanced Network Technology, poskytující služby v oblasti docházkových systémů, systémů pro plánování lidských zdrojů a dále přístupových a stravovacích systémů.

Firma se stala součástí společnosti Asseco Solutions.

1. 12. 
Lifeliqe se prosadil v Číně

Český technologický startup Lifeliqe dodává do stovek škol v Šanghaji a jejím okolí monitory s hologramy 3D modelů a digitalizuje tak čínské školství.

Model se v monitoru zobrazuje jako hologram a student nebo učitel jej ovládá dotykem prstu. Řešení se hodí zejména pro výuku přírodních věd, jako je biologie, fyzika či chemie.

Více píšeme na Computerworld.cz.

28. 11. 
Únik dat

Dvě třetiny malých a středních firem se v uplynulém roce setkaly s únikem dat, vyplývá to z průzkumu SMB Digital Security Sentiment Report 2022 společnosti Eset, ve kterém se zjišťovalo vnímání kybernetických hrozeb u malých a středních firem.

Mezi hrozby, kterých se malé a střední podniky nejvíce obávají, přitom vedle ransomwaru čím dál častěji patří útoky dalšími škodlivými kódy či prostřednictvím webových stránek. Průzkumu se mezi ostatními evropskými zeměmi zúčastnili také vedoucí pracovníci z českých společností.

24. 11. 
Digitální rozhlas

České Radiokomunikace (CRA) pokračují v rozvoji digitálního rozhlasového vysílání. Právě dnes spouští osm nových vysílačů digitálního rozhlasového vysílání, a to v síti DAB+ Českého rozhlasu. Dále tak posilují pokrytí Česka signálem DAB. V současné době si digitální rozhlasové vysílání může naladit už 95 % obyvatel.

20. 11. 
Elektronické peněženky

Nejpoužívanější tuzemskou on-line platební formou sice zůstává platební karta, znatelný nárůst zájmu ale zaznamenávají digitální peněženky typu Google Pay, Apple Pay nebo Barion. Zatímco loni tento způsob platby využívalo jen 7 % zákazníků e-shopů, letos jde už o 12,3 %. 

Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Barion, kterého se zúčastnilo 505 respondentů z internetové populace ve věku 18 až 64 let.

18. 11. 
Kvados má privátní 5G síť

První firemní zákazník v Česku privátní 5G sítě společnosti T-Mobile je Kvados. Ostravská firma 5G technologii využívá pro svůj showroom, kde prezentuje unikátní řešení automatizace a robotizace v logistice, a po úspěšném testovacím provozu nyní startuje v robotizovaném skladu v Paskově ostrý provoz.

5G je stěžejní pro práci plně autonomních robotů, u kterých je nutné zabezpečit, aby všechny procesy spolehlivě fungovaly v režimu 24/7. Autonomní inteligentní roboti jsou totiž závislí na trvalém spojení s nadřazeným systémem a také na rychlosti přijímaných dat, ale především na rychlosti dat odesílaných.

16. 11. 
Přejmenovaná Solitea

Tuzemský dodavatel ICT řešení Solitea se přejmenuje. Nově se bude jmenovat Seyfor. Firma má přes 1 500 zaměstnanců v sedmi zemích a celosvětově obsluhuje více než 260 000 zákazníků ve 35 státech.

16. 11. 
Digitální agentura

Poslanci Parlamentu ČR právě schválili ve třetím čtení balík zákonů ke vzniku Digitální a informační agentury (DIA). Ta by měla být hlavní hybnou silou zamrzlého českého eGovernmentu.

Přejme si, aby tomu tak skutečně bylo.

15. 11. 
Abra po akvizici na dalších nákupech

Skupina Abra, která vznikla spojením Abra Software a investiční skupiny Elvaston Capital, nově získala do své skupiny společnost Inekon Systems.

Předseda představenstva Abry Jaroslav Řasa konstatoval, že skupina i nadále vyhledává akvizice firem, které spojuje zájem expanze českých IT produktů na západ.

14. 11. 
Nejpoužívanější heslo v Česku

Společnost NordPass zveřejnila 200 nejčastějších hesel roku 2022. V Česku je to obligátní sestava čísel 123456. Ve světe vládne heslo „password“.

Více píšeme na Computerworldu.

2. 11. 
Prodaný Ness

Český systémový integrátor a poskytovatel IT služeb Ness Czech změnil majitele od dosavadního vlastníka The Rohatyn Group (TRG) celou globální skupinu Ness Digital Engeneering získává investiční společnost KKR.

Tuzemský Ness nepředpokládá v souvislosti se změnou vlastníka žádné zásadní změny v každodenním fungování, byznysu či struktuře vedení.

27. 10. 
Evropské paměti v Česku

Wilk Elektronik SA, polský výrobce SSD, pamětí RAM a SD karet pod značkami GoodRam a IRDM, v těchto dnech zřídil lokální zastoupení pro Českou a Slovenskou republiku a rozšiřuje tak dostupnost  operačních pamětí, výkonných SSD disků, USB flash disků a paměťových karet pod značkou GoodRam a herní značkou IRDM. 

Po letošním nákladném rozšíření jediné evropské továrny na paměti DRAM navíc z kraje roku 2023 přijde na trh i s pokročilými operačními paměťmi DDR5 a novým konceptem SSD disku IRDM Ultimate s vysokorychlostním rozhraním PCIe gen.5.

26. 10. 
Microsoft ohrozil data z cloudu, týká se to i českých ministerstev

Špatně nakonfigurované úložiště Azure Blob Storage je pravděpodobnou příčinou ohrožení dat 65 tisíc firem a institucí a půl milionu uživatelů, včetně těch z Česka. Neznamená to nutně, že se těchto údajů zmocnili útočníci, ale že mohli slabiny v zabezpečení využít.

Píšeme o tom třeba na Lupa.cz.

24. 10. 
Aktivní Red hat

Red Hat se snaží podnikům urychlit a usnadnit automatizaci v hybridním cloudu, a proto je teď automatizační platforma Red Hat Ansible dostupná na tržištích AWS Marketplace a Microsoft Azure Marketplace. 

Red Hat to oznámil na výročím AnsibleFestu 2022, kde představil i Project Wisdom. První komunitní projekt, který do automatizační vrstvy hybridního cloudu přidává umělou inteligenci. 

Cílem je snížit kvalifikační bariéry a uvolnit kapacity týmů IT pro inovace a snaha upevnit pozici Ansible jako základní technologie v oblasti automatizace IT.

17. 10. 
Přejmenováná Tech Data

Nejen v Česku velmi známý globální distributor Tech Data změnil jméno na TD Synnex Company, které bude používat v Evropě, Latinské Americe a Karibiku. Přejmenování navazuje na loňskou fúzi společností Tech Data a Synnex Corporation, čímž vznikl největší distributor IT na světě.

Více píšeme na Computerworldu.

14. 10. 
Akvizice DNS

Český VAD distributor DNS investorsky vstoupil do ICT firmy Datron. K vytvoření nového podniku došlo odštěpením softwarové divize VAD distributora DNS a její integrací do firemní struktury firmy Datron. Transakce proběhla k 1. září 2022 a společnost DNS získala dvoutřetinový podíl společnosti. Původní majitelé Datronu vlastní jednu třetinu.

Cílem spojení je rozšíření portfolia nabízených služeb, posílení odbornosti a zázemí obou společností. Hlavní dominantou společného podniku pak bude tvorba projektových celků v oblasti ICT a vývoje, a dodávky softwarových produktů a služeb. Majitelé cílí na tržby přesahující jednu miliardu korun.

7. 10. 
Lepší signál ve vlacích

České dráhy se snaží vylepšit mnohdy zoufalou kvalitu mobilního signálu ve vlacích. Do první vlakové soupravy tak nechali nainstalovat ČD - Telematikou opakovač mobilního signálu, který umožní využívat kvalitní hlasové i datové služby po celé trase. 

Takto vybavená jednotka národního dopravce vstoupila do šestiměsíčního testovacího provozu. Použitá technologie podporuje široké pásmo frekvencí využívaných mobilními operátory na území ČR i v zahraničí, a to nejenom v aktuálně nasazovaných 5G frekvencích. Jednotku railjet vybavenou opakovačem mobilního signálu budou České dráhy nasazovat na vytížené dálkové lince Ex3 z Prahy přes Brno a Břeclav dále do Vídně a Grazu.

5. 10. 
Solitea na nákupech

Solitea získala 100% podíl ve společnosti Gesteem Society, která je dodavatelem BI řešení a datových skladů v České a Slovenské republice, vedle toho působí i v Holandsku. 

Solitea chce touto akvizicí posílit svůj tým a kompetence v oblasti datové analytiky a naplnit vizi být lídrem v dodávkách komplexních řešení digitalizace moderních podniků a chytrých institucí ve střední a východní Evropě.

4. 10. 
Další superpočítač do Ostravy

Dnes bylo oznámeno umístění nového evropského kvantového superpočítače v České republice, potažmo v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. 

Za projektem LUMI-Q stojí 14 evropských partnerů, jejichž cílem je přinést evropské vědecké komunitě jedinečné, udržitelné a špičkové prostředí pro kvantové počítání.

Více píšeme na Computerworldu.

3. 10. 
Datový festival

V pátek 14. října 2022 se v Atriu Rajské budovy Vysoké školy ekonomické v Praze otevřou brány jubilejního 5. ročníku jednoho z největších datových festivalů v České republice a na Slovensku. Návštěvníci KPMG Data Festivalu 2022 budou mít unikátní příležitost naučit se krotit zlá data a zjistit, jak se s daty pracuje na špičkové úrovni v zavedených firmách i startupech. 

Festival pořádá xPORT Business Accelerator VŠE společně s platformou Data & Business a FIS VŠE, a letošní ročník návštěvníkům ukáže, že ten, kdo zvládne zkrotit data, s nimi dokáže velké věci.