;
Hlavní navigace

Krátce - archív

7. 5. 
Ještě lepší internet

Cesnet jako první národní výzkumná a vzdělávací síť na světě nasadila do provozu segmentové směrování přes IPv6 (SRv6) využívající koncepci mikrosegmentů (uSID). SRv6 přispěje ke zjednodušení síťové architektury a procesů, a tím i k efektivní správě a provozu nejnovější generace sítě nazvané Cesnet3.

Více informací píše například Computerworld.

5. 5. 
Microsoft poprvé ve střední Evropě

Microsoft otevřel své první datové centrum v Polsku, což současně i vůbec první datové centrum firmy v regionu střední a východní Evropy. Polský cloudový hub, primárně pro služby Azure, se skládá ze tří nezávislých fyzických lokalit v okolí Varšavy, z nichž každá se skládá z jednoho nebo více datových center.

Více zde.

5. 5. 
Práce ze zahraničí

Zaměstnanci už nechtějí pracovat jen z domova, čím dál víc se jim líbí flexibilita místa a času, tedy možnost pracovat kdykoliv a odkudkoliv, v rostoucím počtu případů i ze zahraničí. I přes značnou administrativní zátěž, kterou s sebou umožnění práce ze zahraničí nese, tuto možnost nabízí již 44 % zaměstnavatelů z oboru IT a podnikových služeb - 33 % umožňuje svým zaměstnancům práci ze zahraničí v délce 1-30 dnů, 8 % 1-3 měsíce a 3 % déle než 3 měsíce.

Vyplývá to z průzkumu Grafton Recruitment.

3. 5. 
Statistiky z českých mobilů

Ze statistik Českého telekomunikačního úřadu vyplývá, že celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2022 dosáhl dle odhadu Úřadu hodnoty 926 PB a jeho meziroční nárůst lze odhadnout na 60 %. 

Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 7 GB – v předchozím roce šlo o 4,6 GB. Počet aktivních SIM karet na konci roku 2022 přesáhl 15,2 milionu, z nichž podíl SIM karet využívajících paušální tarify činil přibližně 75 %.

2. 5. 
Bank iD u T-Mobile

T-Mobile spouští ve svém e-shopu digitální ověření totožnosti prostřednictvím Bank iD. Zákazníci tak mohou od dnešního dne objednávat hlasové mobilní služby online bez nutnosti návštěvy prodejny nebo čekání na kurýra, který by ověřil jejich totožnost. 

Službu Bank iD využilo už přes 2,7 milionu lidí, což představuje více než třetinu dospělé populace.

27. 4. 
Pozor na IoT zařízení

Z analýzy kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies vyplývá, že v prvních dvou měsících roku 2023 se každý týden stalo obětí kyberútoků zaměřených na IoT zařízení v průměru 54 % organizací. 

Jedna taková organizace čelila týdně téměř 60 útokům zaměřeným na IoT zařízení, což je o 41 % více než v roce 2022 a více než trojnásobek oproti roku 2021. Nejčastěji jsou napadaná evropská IoT zařízení.

25. 4. 
Adware s námi a nikdy jinak

Bezpečnostní specialisté z Esetu detekovali v březnu na platformě Android opět adwary Andreed a Hiddad. Útočníci k jejich šíření zneužívají různé verze a modifikace známých online her. Doplnil je škodlivý kód Agent.ELP, který se ve větším počtu detekcí objevil již v únoru. 

V případě všech tří nejčastěji detekovaných hrozeb jsou jejich hlavním zdrojem trojanizované aplikace, které v převážné většině případů uživatelé stáhnou dobrovolně ve snaze pořídit si online hru či jiný program bezplatně či ve výhodné nabídce.

21. 4. 
Zrychlený internet

Operátor O2 začal nabízet nový tarif Internet HD Optický 2000 s rychlostí 2 Gb/s pro download a polovinu pak pro upload. Cena tarifu je na prvních šest měsíců akčních 299 Kč, poté bude tarif účtován za 899 Kč měsíčně.

19. 4. 
Zlepšený Trezor

Bitcoinová peněženka Trezor ze skupiny SatoshiLabs zavádí funkci, která vylepšuje soukromí a zabezpečení transakcí. Tzv. „coinjoin“ je proces, při kterém uživatelé posílají své bitcoiny v jedné velké společné transakci. Díky tomu je historii transakcí jednotlivých uživatelů daleko obtížnější zpětně vyhledat, a to i na plně transparentním bitcoinovém blockchainu. 

Navíc umožní neodhalovat celkovou výši držených bitcoinů na jednotlivých adresách v rámci transakce. Nová funkce je výsledkem spolupráce SatoshiLabs a tvůrců softwarové peněženky Wasabi Wallet, kteří se na posílení soukromí prostřednictvím funkce coinjoin dlouhodobě soustředí.

18. 4. 
Atlasian už nebude v serverové variantě

Platforma Atlassian plně přechází do cloudu, od 14. února 2024 definitivně přestane podporovat své serverové licence. Upozorňuje na to společnost MoroSystems, která je zároveň největším Atlassian Platinum Solution Partnerem v České republice. 

Zákazníci Atlasianu mohou pak jen doufat, že celý systém nepostihne kompletní několikatýdenní výpadek jako loni.

12. 4. 
Mobil místo peněženky

Popularita placení mobilem či chytrými hodinkami stoupá v Česku rok od roku. Zatímco před čtyřmi lety zaplatilo někdy mobilem pouhých 19 procent respondentů, loni už to bylo 39 procent z nich.

Z nejnovějšího průzkumu společnosti Mastercard vyplývá, že 28 procent lidí platí mobilem, protože nejsou ochotni vytáhnout kartu z peněženky nebo peněženku z kapsy či kabelky a 21 procent mobilem zaplatí, protože ho má v ruce při stání ve frontě v obchodě. 

11. 4. 
Prodeje PC stále dramaticky padají

Celkové dodávky stolních počítačů a notebooků v prvním kvartále roku 2023 klesly o 33 % na 54 milionů kusů, což představuje čtvrté po sobě jdoucí čtvrtletí dvouciferného meziročního poklesu. Z produktových kategorií zaznamenaly velký pokles dodávky notebooků, které meziročně klesly o 34 % na 41,8 milionu kusů. Dodávky stolních počítačů se vyvíjely o něco lépe a zaznamenaly 28% pokles na 12,1 milionu kusů. 

Společnost Canalys očekává, že první čtvrtletí roku 2023 bude pro celosvětový trh s osobními počítači představovat největší pokles dodávek v tomto roce, přičemž oživení začne ve druhé polovině tohoto roku a v roce 2024 nabere na dynamice.

27. 3. 
Přijďte na konferenci o digitalizaci

Letošní devátý ročník konference Digital Trust & Paperless 2023 se zaměří na aktuální témata z oblasti digitalizace byznys procesů, legislativy, elektronické identity, elektronického podepisování a dlouhodobé digitální důvěry.

Přední odborníci promluví o tématech spojených digitalizací: Jak, co a čím správně elektronicky podepisovat? Jakou roli hraje digitální důvěra? Jak s digitalizací souvisí eIDAS 2 a digitální identita? Jaký dopad na digitalizaci HR procesů bude mít chystaná novela zákoníku práce?

Registrujte se a přijďte si pro inspiraci, vizi a odpovědi.

22. 3. 
Jaké mobily kupujeme?

Tři z pěti nejprodávanějších mobilů jsou dnes od Samsungu, nahradily Nokii. Z prodejů přístrojů u Vodafonu také vyplývá, že dominující Android si drží pozici, iOS posílil a spolu tak prakticky vytlačily ostatní operační systémy z trhu. Oproti situaci před deseti lety jsou zákazníci do mobilních telefonů ochotni investovat vyšší částky. 

Psal se rok 2012 a mezi pěti nejprodávanějšími mobilními telefony u Vodafonu byla dvakrát zastoupená značka Nokia, po jednom modelu pak Samsung, Huawei a iPhone. Loni byla situace výrazně jiná, hned tři místa obsadil Samsung, po jednom iPhone a Xiaomi.

Průměrná prodejní cena mobilu je 10 tisíc korun.

20. 3. 
Stalkerware na každém rohu

Riziko, že se čeští uživatelé mobilních zařízení setkají se stalkerwarem, vzrostlo za poslední tři roky o 600 %. Celosvětově pak riziko napadení stalkerwarem vzrostlo o 289 %. Vyplývá to z nejnovější statistiky oddělení Avast Threat Labs ve společnosti GenTM. 

Nejčastěji se stalkerware vyskytuje v podobě rodičovských aplikací nebo aplikací, které se vydávají za lokátory ztracených či ukradených zařízení. Jejich prostřednictvím pak může stalker sledovat hovory, SMS zprávy, aktivitu na internetu a sociálních sítích, nahrávání audia a videa, pořizování fotografií nebo snímků obrazovky a aktuální polohu své oběti.

8. 3. 
Nepoužívejte TikTok

Aplikace TikTok představuje bezpečnostní hrozbu, tvrdí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. A vydal varování před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti spočívající v instalaci a používání aplikace TikTok na zařízeních přistupujících k informačním a komunikačním systémům kritické informační infrastruktury, informačním systémům základní služby a významným informačním systémům.

Více třeba zde.

6. 3. 
Plat v IT i přes 140 000 měsíčně

Kvalitních IT specialistů je nedostatek a práce na dálku jim může přinést až o čtvrtinu víc peněz. Detaily na sesterském webu Computerworld.

13. 2. 
Apple se slevou

Tuzemský prodejce značky Apple iWant otevře v pátek 17. 2. svou první Apple Premium Partner (APP) prodejnu mimo nákupní centrum. Prodejny APP jsou druhou nejvyšší kategorií prodejen hned pod tzv. Flagship Stores, které provozuje přímo Apple. V Česku donedávna fungovaly pouze prodejny nižší úrovně s označením Apple Premium Reseller (APR). 

Jako akci při otevření nové prodejny nabídne iWant řadu Apple produktů, a to včetně originálního příslušenství, s výraznými slevami. Zákazníci tak do vyprodávání zásob získají slevu 25 % na MacBooky a 15 % na telefony iPhone.

12. 2. 
Podvody ve stylu MPSV

Výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies zveřejnil zprávu „Brand Phishing Report“ zaměřenou na phishingové útoky. Z reportu vyplývá, že nejčastěji napodobovanou značkou při phishingových útocích byla na konci roku 2022 společnost Yahoo.

Kyberzločinci zneužívají ve phishingových podvodech i známé české značky, takže uživatelé musí být velmi opatrní. Stále častěji vidíme, že podvodné zprávy nepřichází jen e-mailem, ale i přes sociální sítě nebo v SMS. Rozesílané byly například SMS zprávy, které se vydávaly za zprávu od ministerstva a vyzývaly k návštěvě stránky https://xmpsv[.]online, kde měl uživatel získat příspěvek na bydlení. Odkaz i samotné stránky zkoušely zmást uživatele a napodobovat styl Ministerstva práce a sociálních věcí.

1. 2. 
Miliony na inovace pro všechny

Agentura pro podnikání a inovace dnes zahájila příjem žádostí o dotace ve výzvě Inovační vouchery. O dotace na rozvoj vlastních inovačních aktivit tak mohou žádat malé a střední podniky.

Cílem výzvy je rozvoj komunikace a sdílení poznatků a know-how mezi podnikovou a výzkumnou sférou, které mohou firmy využít na zahájení či zintenzivnění vlastních inovačních aktivit a zvýšit tak svoji konkurenceschopnost na trhu. Žadatelé mohou podporu použít na nákup poradenských, expertních a podpůrných služeb v oblasti inovací.

31. 1. 
Továrna na paměti je za rohem

Polský výrobce SSD, pamětí RAM a paměťových karet značek GoodRam a IRDM firma Wilk Elektronik otevřela novou výrobní halu a sklad. Rozšíření jediné továrny na výrobu počítačových pamětí v Evropě trvala rok a půl. 

Rozšířením továrny v polském městě Łaziska Górne získal stávající areál společnosti dalších 1140 m2 ve skladové a logistické části a 1200 m2 v části výrobní.

16. 1. 
Akvizice v Brně

Technologická skupina BiQ Group roste, její součástí se nově stává brněnská vývojářská firma PUXdesign, která se specializuje na webové technologie. Její nejsilnější doménou je zakázkový vývoj webových aplikací, zejména klientských portálů a ecommerce, které dodává včetně uživatelského výzkumu, UX/UI a dlouhodobého rozvoje. 

Celková valuace PUXdesignu dosáhla 100 milionů korun, výše akvizice se tedy pohybuje ve vyšších desítkách milionů korun za většinový podíl. Obrat firmy v roce 2022 činil 65 milionů, což je oproti loňskému roku nárůst o 25 %.

12. 1. 
TTC dokončila nákup Mycroft Mind

Česká investiční skupina TTC dokončila akvizici brněnské technologické společnosti Mycroft Mind a stala se tak jejím většinovým vlastníkem. Skupina ve společnosti získala 70% podíl. Zbývajících 30 % si ponechali původní majitelé, společnosti Support Universal a.s., (10 %) a Moore Technology CZ s.r.o., (10 %), a její spoluzakladatel Filip Procházka (10 %).

Mycroft Mind byla založena v roce 2007 jako spin-off Masarykovy Univerzity a dnes patří mezi vedoucí společnosti v oblasti zpracování a analýzy tzv. velkých dat. V roce 2021 dosáhla tržeb ve výši 184 milionů korun.

9. 1. 
6K monitor

Dell Technologies představil monitor UltraSharp 32 6K založený na technologii IPS Black. Vedle rozlišení 6K nabídne vyšší kontrast, sytější černou a věrné zobrazení barev při pohledu prakticky ze všech úhlů. Produktovou řadu UltraSharp obohatí také dva další monitory - zakřivený 34“ a 43“ bez zakřivení. Zároveň Dell oznámil první klávesnici s certifikací Zoom, kterou doplní dobíjecí myš.

12. 12. 
Asseco Solutions na nákupech

Téměř tisícovku zákazníků, včetně nejvýznamnějších společností v rámci svých segmentů, má na českém a slovenském trhu společnost ANeT-Advanced Network Technology, poskytující služby v oblasti docházkových systémů, systémů pro plánování lidských zdrojů a dále přístupových a stravovacích systémů.

Firma se stala součástí společnosti Asseco Solutions.

1. 12. 
Lifeliqe se prosadil v Číně

Český technologický startup Lifeliqe dodává do stovek škol v Šanghaji a jejím okolí monitory s hologramy 3D modelů a digitalizuje tak čínské školství.

Model se v monitoru zobrazuje jako hologram a student nebo učitel jej ovládá dotykem prstu. Řešení se hodí zejména pro výuku přírodních věd, jako je biologie, fyzika či chemie.

Více píšeme na Computerworld.cz.

28. 11. 
Únik dat

Dvě třetiny malých a středních firem se v uplynulém roce setkaly s únikem dat, vyplývá to z průzkumu SMB Digital Security Sentiment Report 2022 společnosti Eset, ve kterém se zjišťovalo vnímání kybernetických hrozeb u malých a středních firem.

Mezi hrozby, kterých se malé a střední podniky nejvíce obávají, přitom vedle ransomwaru čím dál častěji patří útoky dalšími škodlivými kódy či prostřednictvím webových stránek. Průzkumu se mezi ostatními evropskými zeměmi zúčastnili také vedoucí pracovníci z českých společností.

24. 11. 
Digitální rozhlas

České Radiokomunikace (CRA) pokračují v rozvoji digitálního rozhlasového vysílání. Právě dnes spouští osm nových vysílačů digitálního rozhlasového vysílání, a to v síti DAB+ Českého rozhlasu. Dále tak posilují pokrytí Česka signálem DAB. V současné době si digitální rozhlasové vysílání může naladit už 95 % obyvatel.

20. 11. 
Elektronické peněženky

Nejpoužívanější tuzemskou on-line platební formou sice zůstává platební karta, znatelný nárůst zájmu ale zaznamenávají digitální peněženky typu Google Pay, Apple Pay nebo Barion. Zatímco loni tento způsob platby využívalo jen 7 % zákazníků e-shopů, letos jde už o 12,3 %. 

Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Barion, kterého se zúčastnilo 505 respondentů z internetové populace ve věku 18 až 64 let.

18. 11. 
Kvados má privátní 5G síť

První firemní zákazník v Česku privátní 5G sítě společnosti T-Mobile je Kvados. Ostravská firma 5G technologii využívá pro svůj showroom, kde prezentuje unikátní řešení automatizace a robotizace v logistice, a po úspěšném testovacím provozu nyní startuje v robotizovaném skladu v Paskově ostrý provoz.

5G je stěžejní pro práci plně autonomních robotů, u kterých je nutné zabezpečit, aby všechny procesy spolehlivě fungovaly v režimu 24/7. Autonomní inteligentní roboti jsou totiž závislí na trvalém spojení s nadřazeným systémem a také na rychlosti přijímaných dat, ale především na rychlosti dat odesílaných.