Hlavní navigace

Krátce - archív

1. 12. 
Lifeliqe se prosadil v Číně

Český technologický startup Lifeliqe dodává do stovek škol v Šanghaji a jejím okolí monitory s hologramy 3D modelů a digitalizuje tak čínské školství.

Model se v monitoru zobrazuje jako hologram a student nebo učitel jej ovládá dotykem prstu. Řešení se hodí zejména pro výuku přírodních věd, jako je biologie, fyzika či chemie.

Více píšeme na Computerworld.cz.

28. 11. 
Únik dat

Dvě třetiny malých a středních firem se v uplynulém roce setkaly s únikem dat, vyplývá to z průzkumu SMB Digital Security Sentiment Report 2022 společnosti Eset, ve kterém se zjišťovalo vnímání kybernetických hrozeb u malých a středních firem.

Mezi hrozby, kterých se malé a střední podniky nejvíce obávají, přitom vedle ransomwaru čím dál častěji patří útoky dalšími škodlivými kódy či prostřednictvím webových stránek. Průzkumu se mezi ostatními evropskými zeměmi zúčastnili také vedoucí pracovníci z českých společností.

24. 11. 
Digitální rozhlas

České Radiokomunikace (CRA) pokračují v rozvoji digitálního rozhlasového vysílání. Právě dnes spouští osm nových vysílačů digitálního rozhlasového vysílání, a to v síti DAB+ Českého rozhlasu. Dále tak posilují pokrytí Česka signálem DAB. V současné době si digitální rozhlasové vysílání může naladit už 95 % obyvatel.

20. 11. 
Elektronické peněženky

Nejpoužívanější tuzemskou on-line platební formou sice zůstává platební karta, znatelný nárůst zájmu ale zaznamenávají digitální peněženky typu Google Pay, Apple Pay nebo Barion. Zatímco loni tento způsob platby využívalo jen 7 % zákazníků e-shopů, letos jde už o 12,3 %. 

Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Barion, kterého se zúčastnilo 505 respondentů z internetové populace ve věku 18 až 64 let.

18. 11. 
Kvados má privátní 5G síť

První firemní zákazník v Česku privátní 5G sítě společnosti T-Mobile je Kvados. Ostravská firma 5G technologii využívá pro svůj showroom, kde prezentuje unikátní řešení automatizace a robotizace v logistice, a po úspěšném testovacím provozu nyní startuje v robotizovaném skladu v Paskově ostrý provoz.

5G je stěžejní pro práci plně autonomních robotů, u kterých je nutné zabezpečit, aby všechny procesy spolehlivě fungovaly v režimu 24/7. Autonomní inteligentní roboti jsou totiž závislí na trvalém spojení s nadřazeným systémem a také na rychlosti přijímaných dat, ale především na rychlosti dat odesílaných.

16. 11. 
Přejmenovaná Solitea

Tuzemský dodavatel ICT řešení Solitea se přejmenuje. Nově se bude jmenovat Seyfor. Firma má přes 1 500 zaměstnanců v sedmi zemích a celosvětově obsluhuje více než 260 000 zákazníků ve 35 státech.

16. 11. 
Digitální agentura

Poslanci Parlamentu ČR právě schválili ve třetím čtení balík zákonů ke vzniku Digitální a informační agentury (DIA). Ta by měla být hlavní hybnou silou zamrzlého českého eGovernmentu.

Přejme si, aby tomu tak skutečně bylo.

15. 11. 
Abra po akvizici na dalších nákupech

Skupina Abra, která vznikla spojením Abra Software a investiční skupiny Elvaston Capital, nově získala do své skupiny společnost Inekon Systems.

Předseda představenstva Abry Jaroslav Řasa konstatoval, že skupina i nadále vyhledává akvizice firem, které spojuje zájem expanze českých IT produktů na západ.

14. 11. 
Nejpoužívanější heslo v Česku

Společnost NordPass zveřejnila 200 nejčastějších hesel roku 2022. V Česku je to obligátní sestava čísel 123456. Ve světe vládne heslo „password“.

Více píšeme na Computerworldu.

2. 11. 
Prodaný Ness

Český systémový integrátor a poskytovatel IT služeb Ness Czech změnil majitele od dosavadního vlastníka The Rohatyn Group (TRG) celou globální skupinu Ness Digital Engeneering získává investiční společnost KKR.

Tuzemský Ness nepředpokládá v souvislosti se změnou vlastníka žádné zásadní změny v každodenním fungování, byznysu či struktuře vedení.

27. 10. 
Evropské paměti v Česku

Wilk Elektronik SA, polský výrobce SSD, pamětí RAM a SD karet pod značkami GoodRam a IRDM, v těchto dnech zřídil lokální zastoupení pro Českou a Slovenskou republiku a rozšiřuje tak dostupnost  operačních pamětí, výkonných SSD disků, USB flash disků a paměťových karet pod značkou GoodRam a herní značkou IRDM. 

Po letošním nákladném rozšíření jediné evropské továrny na paměti DRAM navíc z kraje roku 2023 přijde na trh i s pokročilými operačními paměťmi DDR5 a novým konceptem SSD disku IRDM Ultimate s vysokorychlostním rozhraním PCIe gen.5.

26. 10. 
Microsoft ohrozil data z cloudu, týká se to i českých ministerstev

Špatně nakonfigurované úložiště Azure Blob Storage je pravděpodobnou příčinou ohrožení dat 65 tisíc firem a institucí a půl milionu uživatelů, včetně těch z Česka. Neznamená to nutně, že se těchto údajů zmocnili útočníci, ale že mohli slabiny v zabezpečení využít.

Píšeme o tom třeba na Lupa.cz.

24. 10. 
Aktivní Red hat

Red Hat se snaží podnikům urychlit a usnadnit automatizaci v hybridním cloudu, a proto je teď automatizační platforma Red Hat Ansible dostupná na tržištích AWS Marketplace a Microsoft Azure Marketplace. 

Red Hat to oznámil na výročím AnsibleFestu 2022, kde představil i Project Wisdom. První komunitní projekt, který do automatizační vrstvy hybridního cloudu přidává umělou inteligenci. 

Cílem je snížit kvalifikační bariéry a uvolnit kapacity týmů IT pro inovace a snaha upevnit pozici Ansible jako základní technologie v oblasti automatizace IT.

17. 10. 
Přejmenováná Tech Data

Nejen v Česku velmi známý globální distributor Tech Data změnil jméno na TD Synnex Company, které bude používat v Evropě, Latinské Americe a Karibiku. Přejmenování navazuje na loňskou fúzi společností Tech Data a Synnex Corporation, čímž vznikl největší distributor IT na světě.

Více píšeme na Computerworldu.

14. 10. 
Akvizice DNS

Český VAD distributor DNS investorsky vstoupil do ICT firmy Datron. K vytvoření nového podniku došlo odštěpením softwarové divize VAD distributora DNS a její integrací do firemní struktury firmy Datron. Transakce proběhla k 1. září 2022 a společnost DNS získala dvoutřetinový podíl společnosti. Původní majitelé Datronu vlastní jednu třetinu.

Cílem spojení je rozšíření portfolia nabízených služeb, posílení odbornosti a zázemí obou společností. Hlavní dominantou společného podniku pak bude tvorba projektových celků v oblasti ICT a vývoje, a dodávky softwarových produktů a služeb. Majitelé cílí na tržby přesahující jednu miliardu korun.

7. 10. 
Lepší signál ve vlacích

České dráhy se snaží vylepšit mnohdy zoufalou kvalitu mobilního signálu ve vlacích. Do první vlakové soupravy tak nechali nainstalovat ČD - Telematikou opakovač mobilního signálu, který umožní využívat kvalitní hlasové i datové služby po celé trase. 

Takto vybavená jednotka národního dopravce vstoupila do šestiměsíčního testovacího provozu. Použitá technologie podporuje široké pásmo frekvencí využívaných mobilními operátory na území ČR i v zahraničí, a to nejenom v aktuálně nasazovaných 5G frekvencích. Jednotku railjet vybavenou opakovačem mobilního signálu budou České dráhy nasazovat na vytížené dálkové lince Ex3 z Prahy přes Brno a Břeclav dále do Vídně a Grazu.

5. 10. 
Solitea na nákupech

Solitea získala 100% podíl ve společnosti Gesteem Society, která je dodavatelem BI řešení a datových skladů v České a Slovenské republice, vedle toho působí i v Holandsku. 

Solitea chce touto akvizicí posílit svůj tým a kompetence v oblasti datové analytiky a naplnit vizi být lídrem v dodávkách komplexních řešení digitalizace moderních podniků a chytrých institucí ve střední a východní Evropě.

4. 10. 
Další superpočítač do Ostravy

Dnes bylo oznámeno umístění nového evropského kvantového superpočítače v České republice, potažmo v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. 

Za projektem LUMI-Q stojí 14 evropských partnerů, jejichž cílem je přinést evropské vědecké komunitě jedinečné, udržitelné a špičkové prostředí pro kvantové počítání.

Více píšeme na Computerworldu.

3. 10. 
Datový festival

V pátek 14. října 2022 se v Atriu Rajské budovy Vysoké školy ekonomické v Praze otevřou brány jubilejního 5. ročníku jednoho z největších datových festivalů v České republice a na Slovensku. Návštěvníci KPMG Data Festivalu 2022 budou mít unikátní příležitost naučit se krotit zlá data a zjistit, jak se s daty pracuje na špičkové úrovni v zavedených firmách i startupech. 

Festival pořádá xPORT Business Accelerator VŠE společně s platformou Data & Business a FIS VŠE, a letošní ročník návštěvníkům ukáže, že ten, kdo zvládne zkrotit data, s nimi dokáže velké věci.

29. 9. 
Eset slaví a investuje

Společnost Eset slaví tento měsíc 30 let existence. Slovenský bezpečnostní software dnes chrání téměř 120 milionů přímých zákazníků po celém světě a skrz spolupráci s Googlem celosvětově více než miliardu lidí, kteří využívají internetový prohlížeč Chrome. 

Významným regionem je pro společnost historicky také Česká republika, kde společnost v letošním roce oznámila investice ve výši 8,3 milionů eur (přibližně 204 milionů korun), které jsou směřovány do rozvoje center pro výzkum a vývoj.

23. 9. 
Bezpečnostní statistiky z O2

O2 síť zachytila v průběhu letních prázdnin téměř 36 000 000 bezpečnostních incidentů. Možnému nebezpečí čelilo celkem 192 tisíc zařízení. Hrozby pocházely z více jak 140 000 domén. Závadnému obsahu odolalo v minulém měsíci 26 procent počítačů a téměř 14 procent mobilních zařízení.

20. 9. 
Prodaná banka

Banka Creditas se stala novým vlastníkem Expobank CZ. Obě finanční instituce budou v nejbližších letech fungovat samostatně a pro jejich klienty ani zaměstnance se v současnosti nic nemění. Transakci odsouhlasily Česká národní banka i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Výši transakce banky nezveřejnily.

15. 9. 
Přes T-Mobile bez prostředníka

T-Mobile spouští jako první operátor v ČR službu RBM Connect, která umožní komunikaci s firmami prostřednictvím zabezpečených RCS zpráv, aniž by bylo nutné využívat platformy třetích stran. Firmám služba zprostředkuje přímou obousměrnou komunikaci s klienty. 

Služba bude do konce letošního roku dostupná všem firemním zákazníkům.

7. 9. 
Akvizice nápadů

Creative Dock, společnost zabývající se budováním firem a funkčních technologických projektů, působící zejména v Evropě a na Blízkém východě, získala inovační společnost IdeaSense. I tato, v pořadí čtvrtá, akvizice reaguje na významný růst poptávky po komplexních a kvalitních službách v oblasti digitalizace a digitálních služeb a produktů. 

Akvizice IdeaSense společností Creative Dock má umožnit klientům investovat do nových digitálních řešení s nižším rizikem.

2. 9. 
Už i Abra

Další významný český dodavatel ERP řešení si našel silného finančního partnera, se kterým chce budovat velkou středoevropskou firmu. Abra Software odprodala část společnosti do rukou investiční společností Elvaston Capital.

 Více o akvizici píšeme na webu Computerworldu.

1. 9. 
Cick to pay v Česku

Mastercard spustí v Česku - pravděpodobně v polovině září - nový způsob placený na internetu - Click to pay. K platbě za služby či zboží bude stačit internetová registrace přímo u Mastercard a pak půjde u nasmlouvaných obchodníků platit kliknutím myši bez složitého zadávání a ověřování údajů z platební karty.

31. 8. 
O inkubaci startupů je zájem

Agentura CzechInvest uzavřela před několika dny příjímání žádostí do první výzvy projektu Technologická inkubace. Mohly se do ní hlásit startupy zaměřené na mobilitu, kreativní průmysly, ekologii a cirkulární ekonomiku nebo umělou inteligenci. Celkem se přihlásilo 114 zájemců. Téměř polovina pochází z hlavního města Prahy.

Nyní probíhá proces hodnocení přijatých žádostí. Ten spočívá v kontrole splnění požadavků výzvy a inovativnosti projektu, vyhodnocení projektu jako celku hodnotitelskou komisí a úplně na konci ve formální kontrole, která se zaměřuje na možná rizika u žadatelů, kteří v procesu došli až do poslední fáze. Pokud firma tímto procesem projde, může být zahájena samotná inkubace.

30. 8. 
Ransomware způsobí škody za 30 miliard dolarů

Nejnovější zpráva Acronis Cyberthreats Report sleduje trendy kybernetických hrozeb v první polovině roku 2022. Zpráva konstatuje, že největší aktuální hrozbou pro velké a střední firmy a organizace je nadále ransomware s celkovými odhadovanými škodami 30 miliard dolarů do roku 2023. Ačkoliv hlavním nebezpečím je ransomware, neméně ničivé jsou phishingové útoky, útoky na kryptoměny či falešné obchodní e-maily (BEC).

Na 58 % všech škodlivých e-mailů byly phishingové pokusy, dalších 28 % obsahovalo malware. K nejčastěji uváděným značkám ve phishingových e-mailech patří DHL, Microsoft, Twitter, Facebook a další. Jen v roce 2021 byly falešnými obchodními e-maily (BEC) způsobeny škody ve výši 2,4 miliardy dolarů a kyberútoky byly v roce 2021 zodpovědné za 36 % všech provozních výpadků

22. 8. 
Aktivní DDoS útoky

Počet DDoS útoků na české firmy v červenci rostl už druhý měsíc v řadě, oproti červnu se dokonce zdvojnásobil. Čísla počtu i objemu těchto útoků, při kterých dochází k napadení serverů provozujících služby či internetové stránky, se tak dostala zpět na dubnovou úroveň. 

Stále ale zdaleka nedosáhla březnového objemu, který byl v souvislosti s prvním měsícem války na Ukrajině historicky rekordní. 

Oproti předchozím měsícům se ale zdroj útoků přesunul z Evropy do Asie. Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard české společnosti ComSource,

11. 8. 
Rostoucí T-Mobile

Tržby magentového operátora meziročně vzrostly o 4,2 % na 14,8 miliardy korun a stoupl objem přenesených dat, a to o téměř 57 %. T-Mobile nadále buduje svou B2B divizi s názvem T-Business, která v roce 2021 představovala již 42 % tržeb společnosti. Mobilní služby využívalo k polovině roku přes 6,3 milionu zákazníků.