Hlavní navigace

70 % českých vývojářů dostane alespoň jednu pracovní nabídku týdně

27. 4. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: © Kirill Kedrinski - Fotolia.com
Tři ze čtyř dostává ale prostřednictvím sítě LinkedIn nerelevatntní nabídky. IT recruitment na LinkedIn tak ztrácí důvěryhodnost, může za to nekvalitní obsah, ztráta autenticity a obtěžování nesouvisejícími nabídkami práce. 35,5 % lidí považuje obsah sdílený technologickými firmami za nepřínosný, 41,2 % pochybuje o autenticitě příspěvků pracovníků z personálních oddělení. Obsah sdílený firmami na LinkedInu přitom hraje roli při rozhodování o výběru práce jen pro každého desátého IT pracovníka. Každý pátý považuje LinkedIn za nedůvěryhodnou síť.

Příčina nedůvěryhodnosti spočítá i v návalu irelevantních nabídek práce z IT odvětví, kterými recruiteři 37,1 % lidí bombardují více než dvakrát týdně. Více než polovina z nich (56,2 %) je přitom pro jejich příjemce irelevantní. Vyplývá to z průzkumu tuzemského startupu Nymble.eu mezi 400 českými IT profesionály a programátory.

  • 56,2 % IT pracovníků dostává na LinkedInu irelevantní a nezajímavé nabídky práce
  • 74,2 % má pocit, že jim přes profesní sociální síť posílají recruiteři generické a zkopírované zprávy
  • 71,9 % lidí dostává pracovní nabídky alespoň jednou týdně, 9,6 % prakticky denně
  • 35,5 % IT pracovníků považuje obsah sdílený technologickými firmami na LinkedInu za nepřínosný a nekvalitní
  • Pro 86,7 % IT pracovníků nemá obsah sdílený HR manažery a zaměstnanci firem vliv na zvažování pracovní nabídky
  • 56,7 % IT pracovníků sleduje na LinkedInu kolegy z oboru, 18,9 % pracovníky HR
  • Z těch, co sledují IT profesionály, považuje 69,6 % jejich obsah za relevantní a přínosný
  • Z těch, co sledují HR pracovníky, považuje 41,2 % jejich obsah za irelevantní a nepřínosný

Profesní sociální síť LinkedIn vznikla s cílem propojovat odborníky a pomoci firmám lépe nacházet kvalitní kandidáty pro recruitment. S ohledem na nedostatek IT pracovníků ve stále rostoucím technologickém světě by se mohlo zdát, že se LinkedIn stane pro nejednu firmu ideálním místem pro nalezení chybějícího dílku do týmové skládanky. Pro většinu programátorů a developerů je ale nábor přes LinkedIn spíše přítěží. Více než polovina (56,2%) dotázaných dostává na LinkedInu irelevantní a nezajímavé nabídky práce. Navíc mají tři čtvrtiny lidí (74,2 %) pocit, že jim přes profesní sociální síť posílají recruiteři generické a zkopírované nabídky práce. Vyplývá to z průzkumu recruitingové společnosti Nymble mezi českými IT profesionály.

podcast

Už nyní pětina (19,4 %) dotázaných považuje LinkedIn za nedůvěryhodnou síť. Firmy i headhunteři by tak měli svůj přístup k recruitmentu přehodnotit. Výsledky průzkumu ukazují, že devět z deseti (88,9 %) IT pracovníků věnuje při návštěvě této sociální sítě maximálně 10 minut čtení příspěvků ostatních. Firmy, HR pracovníci i recruiteři tak mají jen velmi omezený prostor, jak potenciálního kandidáta svým publikovaným obsahem zaujmout. Přestože každý druhý (51,1 %) dotázaný sleduje na LinkedInu technologické firmy, více než třetina (35,5 %) hodnotí kvalitu a přínos jimi sdíleného obsahu za negativní a zbytečný.

Kromě technologických firem sledují na LinkedInu IT pracovníci nejčastěji jiné kolegy z oboru (56,7 %), téměř pětina (18,9 %) také HR pracovníky. Zatímco obsah publikovaný vývojáři a programátory považuje sedm z deseti (69,6 %) za relevantní a autentický, u toho od pracovníků z lidských zdrojů jsou více než dvě pětiny (41,2 %) dotázaných opačného názoru. Nejenže firemnímu obsahu příliš nevěří, příspěvky ani komentáře sdílené zaměstnanci a HR manažery pro valnou většinu (86,7 %) nejsou relevantní při zvažování práce v dané firmě.

Tyto výsledky podpořil také celoroční průzkum společnosti Future Sales, který zkoumal aktivitu 270 českých, převážně technologických, marketingových a HR společností na LinkedInu. Podle něj až 56,4 % z nich neumí správně definovat a vyhledat svou cílovou skupinu. Zaměřují se na irelevantní skupiny, které jsou pro byznys nevýznamné. Mezi jejich příspěvky pořád vedou náborové (59,5 %), sdílený obsah zahrnuje 29,5 % a vlastní tvorba tvoří 11 %. Nejčastější jsou příspěvky z oblastí recruitmentu a HR, managementu, marketingu a IT. 

„Sehnat v dnešní době kvalitního programátora nebo vývojáře není jednoduché. Vysoká poptávka nemá ani zdaleka dostačující nabídku, a tak je mnohem snadnější o kvalitního pracovníka přijít než jej získat. Firmy by si to měly uvědomit a podle toho také nastavit celou svoji hiring strategii. A rozhodně být ke kandidátům upřímní, třeba v tom, co je v práci reálně čeká a jak to ve firmě chodí,“ vysvětluje Myšák. Právě náplň práce je jedním z rozhodujících faktorů při volbě pracovní pozice pro tři čtvrtiny (75,5 %) IT pracovníků, 53,3 % dá také na firemní kulturu a každý druhý (49,4 %) i na dobrou pověst firmy. Čtyři z deseti (42,2 %) se navíc pro svou poslední práci rozhodli na základě toho, že zde již pracoval jejich známý. Pouze necelá třetina (28,9 %) ji zvolila na základě firemních benefitů. Pro uchazeče o zaměstnání je tak důležitější, aby si sedli se stylem firmy a týmu, než bonusy, které jim nabízí.

Výzkum uskutečnila společnost Nymble.eu v březnu 2020 na vzorku 400 českých IT odborníků, a programátorů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku