Hlavní navigace

Jak umělá inteligence posouvá zdravotnictví

28. 7. 2021
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Algoritmy posouvají zdravotnictví na novou úroveň: lidská empatie a odbornost zkombinovaná se znalostmi a přesností procesorů znamená lepší zdravotní péči, menší tlak na lékaře a sestry i přesnější diagnózy nemocí. Skutečně, zdravotní péče je místo, kde se umělá inteligence v praktické i experimentální podobě objevuje snad nejvíce.

Pro znalé to není překvapením, koneckonců robotická automatizace pronikla do chirurgie jako do jednoho z prvních odvětví vůbec a dlouhodobě patří k nejpokrokovějším oblastem. Odvětvím, kde se umělá inteligence skutečně používá ve své nejčistší podobě, je tak bezesporu zdravotnictví. V jiných oborech jde většinou o klamné iluze.

Algoritmy ke zdraví

Široká aplikace AI ve zdravotnictví se uskutečnňje alespoň teoreticky. To, že je v praxi řada nemocnic zastaralých, je problémem spíše financování než nedostupnosti technologických řešení. Implementace umělé inteligence je v praxi tak široká, že ji lze jen těžko definovat do nějakých skupin nebo složek; od rezervace návštěvy lékaře a konzultace přes diagnózu, výzkum a rozhodování, k léčbě a péči o nemocného až k psychologické pomoci po léčbě nebo k paliativní péči. Oddělit technologie a zdravotnictví je nemožné: v dnešní době je to jedno a to samé. Chcete příklad?

Dobře, tak jeden za všechny: covid-19. Neexistuje lepší příklad toho, jak moc současné zdravotnictví spoléhá na technologie, než je covid. Objevení viru, příprava, kontroly, diagnostika – to vše je technologické. Prevence, léčba, péče – technologie. Výzkum, vakcína – technologie.

Umělá inteligence se může zdát jen jako drobná část celého technologického zázraku moderní medicíny (a vskutku jí je), přesto však jsou algoritmy strojového učení natolik klíčové pro celou řadu postupů, že je náročné definovat jedno nebo dvě místa, kde se uplatní nejlépe.

Vezměme si proto celou věc prakticky a podívejme se, kde se AI už dnes nebo v nejbližší budoucnosti uplatňuje ve zdravotní péči.

Diagnostika zhoubných nádorů

Zde je strojové učení nejvýraznější a pravděpodobně i nejužitečnější. Vzhledem k existenci obrovského množství dat z MRI a rentgenů různých částí těla včetně mozků se mají algoritmy na čem učit, a v detekci nádorů jsou úspěšnější než i ti nejlepší lékaři především proto, že dokážou detekovat vzorce, kterých si lidé nemají šanci všimnout. Firmy jako PathAI nebo Freenome jsou zde velmi silné a postupně technologie proniká do praxe.

Chytrá diagnostika

Chatbot si poslechne symptomy a obavy pacientů a poskytne jim péči, kterou potřebují – obvykle s možností konzultace s reálným lékařem. Jde o důležitou inovaci, která ulevuje náročné práci praktických lékařů, u nichž je zvedání telefonu daleko větší zátěží, než by mělo být.
V praxi už se v anglosaském světě používá chytrá diagnostika vcelku často, do ČR časem pronikne také. Pravděpodobně v době, kdy naše zdravotnictví nebude přetížené a zoufale podfinancované. Je otázka, kdy se tak stane.

Vývoj vakcín

Vakcíny na covid-19 vznikly neuvěřitelně rychle – a to hlavně díky přílivu takového množství financí, jaké ani farmaceutické firmy nikdy dříve neviděly. Odhalování užitečných genů, slabin a nových potenciálních možností léčby s přesností, jaké se lidé nikdy nemohou přiblížit, umožňuje ušetřit značné množství času a peněz, které se následně mohou vložit do klinických testů, které určují, zda vakcína nakonec pronikne do praxe. AI je zde absolutně nezastupitelným prvkem, jenž léčbu povyšuje zase na další úroveň.

Výhodou je, že v této oblasti podniká celá řada biofarmaceutických start-upů. Firmy jako BioXcel Therapeutics, XtalPi, Atomwise a další znamenají pokrok ve skloubení neuronových sítí s tradičními medicínskými postupy. Skvělá věc.

Automatizace

Migrace dat, zabezpečení, integrace zastaralého softwaru. Málokdo si uvědomuje, kolik rutinní práce na počítači, které často příliš nerozumějí, musejí lékaři, sestry a odborný personál vykonávat. Když jsem dělal školení ohledně základů kybernetické bezpečnosti pro odborovou organizaci zdravotnických profesionálů, bylo vidět, nakolik je tato činnost pro personál unavující.

I proto je automatizace v tomto oboru tak klíčová, ideálně aby ji zvládl spravovat jediný centrální IT pracovník a personál toho musel řešit co nejméně, nejlépe tak, aby se v maximální míře vyhnul heslům a různým dalším metodám, které komplikují jejich život. AI-as-a-service řešení od Olive, platforma Qventus nebo služby jako Babylon Health dokážou zjednodušit život těm, kteří pak pečují o naše životy. To smysl má.

Zdravotnická data

Ach ano. Nejen z GDPR živ jest člověk a datová nálož, kterou představují zdravotnické záznamy, je obrovská. Jejich třídění, zabezpečení a ukládání je nezanedbatelnou položkou v nákladech nemocnic a ordinací. Cenné informace se snadno ztratí, a průmysl stojí miliardy dolarů.

Propojení klíčových dat je důležité také pro vývoj nových léčiv, prevenci a správnou diagnózu pacientů. Není tudíž moc nadsázkou, když řekneme, že správné nakládání s daty je životně důležité. Naštěstí i s tímhle dokáže AI pomoci. Firmy jako KenSci, H2O.ai nebo i IBM Watson či Google DeepMind Health jsou silnými nástroji v třídění dat a pokročilé analytice.

Robotická chirurgie

Jak jsme psali výše, robotizace v chirurgii už dnes není ničím výjimečným, nicméně nových pokroků se stále dosahuje dál a dál. Virtuální realita, jakou dělají Vicarious Surgical, je populární, a invazivní i neinvazivní procedury vylepšují technologie každý den.

soutez_casestudy

AI je v této oblasti spíše zanedbatelná a týká se pouze softwarové stránky; jde hlavně o roboty a mechanické paže, které lékařům zjednodušují práci. Důležité jsou ale třeba také počítačem řízené displeje, které doktorům umožňují lépe a detailněji sledovat operaci, kvalitněji, než kdyby se dívali pouze vlastníma očima. To vede k méně chybám a rychlejší rekonvalescenci pacientů.

Tento výpis je jen krátkým příkladem oblastí a několika málo převážně amerických firem, které se v „AI zdravotnictví“ uplatňují. Těžko hledat mechanizovanější odvětví.

Zajímají vás informační technologie a chcete získat nadhled?

Odebírejte náš Newsletter, který posíláme zpravidla dvakrát do měsíce a který obsahuje výběr unikátních článků nejen našich autorů, ale také ze sítě mezinárodního vydavatelství IDG.

» Přihlaste se zdarma! [Odběr můžete kdykoli zrušit]

Byl pro vás článek přínosný?