Hlavní navigace

První letošní statistiky webových prohlížečů (4)

14. 2. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © k-artz - Fotolia.com
Analytická firma Net Applications zveřejnila počátkem února vůbec první letošní statistiky webových prohlížečů, z nichž vyplývá, že Edge vůbec poprvé překonal starší Internet Explorer, i když zatím nejeví známky toho, že by se k němu přikláněly hordy nových uživatelů.

Předchozí díl

Tento drobný zisk ukončil tříměsíční řadu ztrát, vůbec první takto dlouhou sérii v historii Chromu. Zároveň zmírnil dopad negativního 12měsíčního průměru Chromu, takže podle předpovědi Computerworldu zůstane prohlížeč v letošním i následujícím roce zhruba na úrovni 66 procent. Bez výrazně vyšších otřesů v pohybech podílů Chromu prakticky není možné, aby Google přišel o svoji první pozici.

Vzhledem ke slabé pozici Firefoxu je jediným možným ohrožením Chromu Edge, tedy v zásadě pokus Microsoftu sesadit krále jeho nevlastním sourozencem.

Explozivní růst Safari… se nestal

Doposud jsme měli za to, že Safari od Applu na zařízeních Mac zaznamenává velký comeback. Podle Net Applications ovšem nikoliv.

„Kvůli změnám uživatelského agenta v iPadOS 13 byly iPady identifikovány jako zařízení s macOS,“ napsala kalifornská analytická firma na svých webových stránkách. Tato změna ovlivnila čísla mezi zářím a prosincem a vyžadovala tak zpětnou úpravu dat.

Jinými slovy, chybným započtením iPadů běžících na systému iPadOS 13, uvedeném v září, mezi zařízení běžící na macOS, přecenila firma Net Applications nejen podíl macOS, ale i veškerých aplikací na něm běžících, tedy i Safari.

soutez_casestudy

V případě Safari byly rozdíly mezi tehdejšími podíly a podíly nedávno upravenými za účelem odstranění dat iPadOS poměrně dramatické. V prosinci například Net Applications stanovila uživatelský podíl Safari na 6 procent. Jenže upravený podíl z daného měsíce činí už jen 3,8 procenta.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?