Hlavní navigace

Cisco Meraki: Chytrá Wi-Fi síť, která vám zlepší vztah s klienty

14. 2. 2020
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: ALEF
Pro zákazníky je to jen malá krabička na stožáru venkovního kluziště hned vedle největšího českého obchodního centra. Díky ní se mohou připojit na Wi-Fi signál, což je pro ně okamžitý benefit. Jenže tato veřejná Wi-Fi umí mnohem víc a aktuálně patří mezi nejchytřejší v republice. Díky této technologii mohou provozovatelé Kluziště Wetsfield Chodov na ledě budovat se svými zákazníky velmi úzký vztah. Těm věrným a aktivním mohou dát individuální slevu nebo jiný bonus. A naopak ty, kteří by síť neúměrně zatěžovali, mohou jedním kliknutím od některých služeb třeba i odstřihnout. Stejně tak mohou rychlým pohledem poznat, v jakém místě na ledě se lidé nejčastěji pohybují a kam se tedy nejvíce vyplatí umístit třeba reklamní banner. Vše je možné sledovat přes síť a odkudkoli na světě.

Jedná se o řešení Cisco Meraki fungující kompletně v cloudu, které sem na část letošní zimní sezóny pomohla zapůjčit společnost ALEF. Ta celý projekt iniciovala a zastřešila, aby předvedla možnosti sítě v reálném provozu. 

Benefity pro obě strany 

„Prostřednictvím intuitivního a přehledného rozhraní napojeného na Wi-Fi je na Chodově možné sledovat, kolik bylo na ledě za poslední dny zákazníků, kolik jich tam je právě nyní, zda jsou tam poprvé, jak dlouho se zdrží, ale také na co se přes síť připojují či kolik dat každý z nich spotřebuje. Díky platformě Local Measure, která je integrovaná přes otevřené API, je také možné zákazníky při připojení k síti požádat o okamžitou a rychlou reakci a zjistit tak jejich spokojenost na místě,“ popisuje Martin Grbač, Senior Systems Engineer ze společnosti ALEF. Těm, kteří se do krátkého průzkumu zapojí, mohou pořadatelé příště například ke vstupence půjčit brusle zdarma. Stejně tak si prostřednictvím interakcí mohou budovat vysoce relevantní databázi svých zákazníků a rozvíjet s nimi vztah i v době, kdy na ledě zrovna nejsou. Vše samozřejmě zcela transparentně a s jasně daným souhlasem. Vzhledem k tomu, že tu obě strany získávají zajímavé výhody, je velká šance, že vztah vydrží. Podobná řešení se využívají v obchodech, restauracích a na mnoha jiných místech. 

V České republice je to například v devíti pobočkách restaurační sítě Kolkovna. V každé z nich si mohou zákazníci užít komfortní připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi, které je rychlé, stabilní a má dostatečnou kapacitu i v návštěvních špičkách. Síť, kterou dodala společnost ALEF, zahrnuje celkem 15 přístupových bodů Cisco Meraki. Každý z nich je schopen obsloužit velké množství současně připojených zařízení a jeho nastavení lze ovládat na dálku prostřednictvím webové aplikace. K Wi-Fi se zákazníci přihlašují prostřednictvím Facebooku a restaurace tak získává široké možnosti komunikace s nimi, včetně například doručení speciálních nabídek přímo na jejich mobilní zařízení. Podobně funguje i chytrá Wi-Fi síť v pobočkách restaurační sítě Naše Pivovary, ale především v mnoha zahraničních obchodech, kavárnách a dalších společnostech. 

Meraki se valí do České republiky

Příklad toho, co Cisco Meraki umí, ukázal v lednu přímo vedle pražského kluziště zákazníkům společnosti ALEF Ondřej Klapka, Territory Account Manager Meraki pro Českou republiku a Slovensko. Seděl tou dobou sice ve své kanceláři v Londýně, ale přes řešení Cisco byl vzdáleně připojený videokonferencí do zatepleného stanu přímo u kluziště a ukazoval na velké obrazovce data ze systému. Z nich bylo přesně vidět, kolik ten den na kluziště přišlo návštěvníků, kolik z nich odpovídalo na to, jak se tam cítí, případně přidalo jiné komentáře. 

Možnosti Cisco Meraki jsou rozsáhlé. Když se Ondřej Klapka připojil do globálního Dashboardu firmy, konkrétně do poboček v americkém San Franciscu, byl tamní provoz mnohonásobně vyšší než na chodovském kluzišti. A i při něm mohl v Dashboardu snadno pozorovat a jedním kliknutím ovlivňovat detailní parametry připojení každého uživatele. „Se všemi daty, která v systému máme, je možné pracovat agregovaně a stáhnout je v různých podobách, například v excelu,“ říká Ondřej Klapka. A dodává: „Když přejdeme na mapu světa, kde je vidět reálný počet Cisco Meraki uživatelů, kteří jsou v současné chvíli aktivní, je patrné, že nejvíce jich je aktuálně v Americe. Právě odtamtud se nyní Meraki řešení valí přes západní Evropu také do České republiky.“

Rychlé a efektivní řešení případných komplikací

„Velkou výhodou Cisco Meraki je, že díky němu IT expert dané firmy vidí do celé sítě, a když něco nefunguje správně, ví o problému jako první, a hlavně ještě dříve, než na něj začnou upozorňovat zákazníci,“ říká Martin Grbač Senior Systems Engineer ze společnosti ALEF. Cisco Meraki přes API také umožňuje snadno zakomponovat různé nástavby, které umí reputaci firmy ochránit ještě více. Dokáže díky tomu například podrobně sledovat, co se o vaší firmě píše na sociálních sítích a jak velký to může mít dopad podle toho, kdo konkrétně příspěvek zveřejní. Zároveň to manažerovi prodejny, restaurace, hotelu, kluziště či jakéhokoli jiného obchodního místa umožňuje okamžitě na daný příspěvek reagovat, aktivně řešit problém, omluvit se, vysvětlit, nabídnout nespokojenému zákazníkovi kompenzaci nebo naopak spokojenému zákazníkovi poděkovat. Vše velmi cíleně a rychle, což často ocení jak příznivci, tak i zarytí kritici dané firmy. 

soutez_casestudy

Technologie Meraki nabízí nespočet možností, jak můžete své podnikání rozvíjet a budovat vztah se současnými zákazníky i získávat nové. Meraki je v IT světě synonymem konceptu síťových prvků s managementem v cloudu. Z toho těží zejména velké podniky s desítkami či stovkami poboček, které tak dokáží mnohem jednodušeji nasazovat a provozovat síťové prvky bez ohledu na počet lokalit a jejich umístění. 

Malým firmám toto řešení zase přináší rozsáhlý enterprise management bez potřeby velkých investic. Kompletní nabídka Cisco Meraki zahrnuje bezdrátová řešení, switching, routing, next generation firewall (včetně AVC, AMP, IPS/IDS a také URL filtrace), MDM a bezpečnostní kamery. Vše je propojeno jedním ovládacím prvkem, což umožňuje snížení nákladů a využití nových obchodních příležitostí. Meraki nabízí kompletní síťové portfolio stoprocentně řízené v cloudu. Spravuje se přes uživatelsky přístupný Meraki Dashboard, který umožnuje monitoring, alerting i automatické aktualizace.

Byl pro vás článek přínosný?