Hlavní navigace

Mobilita jako noční můra

13. 2. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: © ferkelraggae - Fotolia.com
Spojení flexibilních pracovních podmínek a chytrých moderních technologií pomáhá motivovat všechny pracovníky – nejen mileniály.

„Odpojení“ pracovníků od pracovního místa způsobilo kancelářská „škatulata“ – mileniálové po příchodu do práce sedí hodinu u pracovního stolu, potom dvě hodiny přemýšlejí nad inovacemi na pohovce v „idea roomu“, většinu odpoledne stráví nad tabletem v kavárně a práci dokončí cestou domů v metru, tramvaji nebo vlaku. Jim možná takový způsob práce vyhovuje, ale pro IT, HR a správce, kteří mají zajišťovat bezpečí, bezproblémovou spolupráci a produktivitu, představuje spíše noční můru.

Mobilita je zásadní trend, zejména pro mileniály – 64 % z nich během běžného dne pracuje jinde než na svém hlavním pracovišti, jak zjistil výzkum společnosti Deloitte. A nejsou sami. Až 80–90 % zaměstnanců v USA by si podle stejného výzkumu alespoň část pracovní doby přálo pracovat na dálku.

Zvládnout takové změny a efektivně řídit práci za nových podmínek vyžaduje přijmout strategii „chytré kanceláře“. Začít je vhodné od toho, jaké pracovní podmínky a prostředí si zaměstnanci vlastně přejí.

Další otázka je, jak využít technologie k maximalizaci produktivity a efektivity všech zaměstnanců v rámci digitální transformace práce. Uvádíme oblasti, na které je důležité se zaměřit.

1. Zabezpečení koncových bodů

Předpokladem práce na dálku je přístup k datům i z vně firemní sítě. Svoboda pohybu na jednu stranu zásadně mění pracovní zvyklosti, na druhou stranu vyžaduje nový přístup k zabezpečení služebních i soukromých zařízení zaměstnanců spolu s firemními daty. Základem je důvěra: zaměstnanci musejí věřit, že cokoli posílají, přijímají a spouštějí, nepoškodí klienty, partnery a spolupracovníky, ale ani je samotné.

Jedním ze způsobů, jak zkvalitnit zabezpečení koncových bodů, je zavést ověřování mimo software. Vícefaktorové ověřování zakódované přímo v hardwaru se osvědčilo jako spolehlivá ochrana proti narušení bezpečnosti. Při takto silné ochraně koncových bodů je podstatně obtížnější proniknout do systémů než při užívání samotné softwarové ochrany. Vaši zaměstnanci výhody takového přístupu bezpochyby ocení.

2. Vzdálená správa

Mnoho mladých pracovníků ještě nikdy nepřipojilo svůj notebook kabelem k místní síti (a řada modelů ani není ethernetovým portem vybavena) a lze se domnívat, že se na tom ani do budoucna nic nezmění.
Přesto mobilní pracovní síla a masovější užívání mobilních zařízení představuje pro manažery IT problém. Nebude-li však IT dostatečně flexibilní, je zřejmé, že mnoho pracovníků vezme věci do svých rukou a pořídí si vlastní zařízení nebo bude ukládat data do veřejného cloudu. Jedním z klíčů k úspěšné vzdálené správě je zajistit, aby u všech řešení probíhaly aktualizace a bylo možné je v případě bezpečnostní hrozby na dálku odpojit.
Chytrá vzdálená správa je předpokladem práce odkudkoli. Zařízení, která nejsou pod centralizovanou správou, by měla rychle ztratit přístup k podnikovým zdrojům, byť to bude mít vliv na produktivitu.

3. Jednodušší spolupráce

Pracovníci chtějí mít svobodu uskutečňovat obchodní jednání a schůzky, kdekoli se jim to hodí, na vyžádání, nejlépe stiskem jediného tlačítka. O konferenční místnosti v dohledné době nepřijdeme, ale bez rezervačních systémů nebo zdržujícího hledání volné zasedačky se rádi obejdeme.
Málo firem je ochotno vynakládat čas a peníze na zavádění hardwaru umožňujícího sdílení obrazovek a spolupráci při konferenci. Stejně tak málo organizací kupuje projektory a velmi málo konferenčních místností má k dispozici správné přípojky, když je potřebujete. Řešením je rozšiřitelná a přizpůsobitelná konferenční platforma, která nevyžaduje fyzickou přítomnost všech účastníků a umožňuje efektivní využití existujících nástrojů.

4. Smíšená realita

Technologie samozřejmě nezavádíme pouze pro obveselení zaměstnanců. Avšak probudit jejich představivost je vynikající způsob motivace. Hovoříme o virtuální realitě (VR) nebo jejích variantách, jako je rozšířená realita (AR), které už dávno neslouží pouze k zábavě. Experti předpovídají, že komerční nebo podnikové aplikace VR a AR brzy překoná jejich herní využití.

soutez_casestudy

Mnoho odvětví, např. průmyslová výroba, maloobchod, stavebnictví nebo zdravotnictví, již úspěšně využívá virtuální modely a prostorové vizualizace. Nová technologie pro gigabitové bezdrátové připojení navíc dává pracovníkům absolutní svobodu pohybu.
V příštích deseti letech pravděpodobně nenajdeme obor, kde by virtuální nebo rozšířená realita nenašly uplatnění. Je načase začít zkoumat možnosti těchto převratných technologií a jejich potenciální přínos pro vaše zaměstnance.

Autorka je viceprezidentkou Intelu.

Byl pro vás článek přínosný?