9. 1. 2013
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Autor: © Andrew Lever - Fotolia.com
Již osmý ročník čtyřdenního etapového závodu plachetnic a zároveň inspirativní setkání lidí ze společností podnikajících v oboru IT zorganizovala ve dnech 15.–19. září 2012 agentura YFA.

V závodě, kterého se letos zúčastnilo celkem 20 lodí různých firemních posádek, nebylo až tak důležité vyhrát, jako zúčastnit se. Kromě samotného sportovního zážitku si totiž účastníci odnesli i zážitek společenský, neboť mnohé soutěžící firmy pojaly CIO Business World CUP jako teambuildingovou akci, která sbližuje jednotlivé členy posádky, vytváří pozitivní týmové prostředí a soustředí se na hodnoty fair play.

Všechny posádky měly v rámci dané kategorie stejnou šanci na výhru– lodě, na nichž se plavily, byly totiž zcela identické. Zároveň byli účastníci, alespoň co se týče zkušeností s jachtingem, vybráni zcela náhodně. Na každé lodi se nacházel zkušený český závodní jachtař, který svým svěřencům podrobně popsal pravidla závodu a vysvětlil obsluhu lodi– i nováčci tedy záhy zapadli do posádky.

Trasa IT Regatty letos podobně jako i v letech předchozích vedla okolo několika malebných ostrovů, u nichž se přes noc kotvilo. Kdo měl zájem, bylo mu zajištěno ubytování na břehu, ostatní spali přímo na jachtách, jejichž interiéry skýtaly luxusní, byť poměrně stísněné prostředí.

Flotila sestávala ze dvou tříd lodí, z čehož vyplývá, že se ve dvou kategoriích také soutěžilo. Každý typ lodi byl zastoupen právě v deseti exemplářích. Větší lodě nesly název Beneteau First 45– jde o luxusní typ jachty vyrobený v roce 2009, který kombinuje pohodlí posádky se špičkovými závodními vlastnostmi. Druhý, menší typ– Beneteau First 35 roku výroby 2011– je aktuálně nejmodernější lodí typu one-design.

V průběhu sobotního večera se začaly posádky sjíždět do mariny Kaštela. Ta leží ve stejnojmenné oblasti mezi městy Split a Trogir. Svůj název dostal region podle množství pobřežních tvrzí („kaštelů“), které lemují místní pobřeží již od dob válek s Turky. Místní krajina je velice rozmanitá. Zatímco na pobřeží se nachází 779 metrů vysoký příkrý horský masiv Kozjak, moře je průzračně modré a přilehlé ostrovy všech velikostí představují ideální příležitost pro strávení letní dovolené.

V neděli 16. září se uskutečnily první dvě tréninkové rozjížďky, z nichž první v kategorii First 45 vyhrála posádka společnosti ICZ a v kategorii First 35 potom Check Point Arrow III. Ve druhé tréninkové rozjížďce zvítězila posádka XT-Card u First 45, u First 35 zabodoval opět Check Point Arrow III. Večer se uskutečnil slavnostní raut pro všechny účastníky závodu, na němž byly představeny všechny posádky a oznámen závodní program i podrobnosti o trase.

V pondělí už se jelo naplno. Kvůli ne zcela perfektním povětrnostním podmínkám se první závod mírně posunul, a to jak časově, tak i místně. Startovalo se se zhruba dvouhodinovým zpožděním, a sice od ostrova Čiovo. První ostrou okruhovou rozjížďku v kategorii First 45 vyhrála opět posádka XT-Card, na druhém místě se umístila HP Elite a na třetím F5, u First 35 opanovaly první tři místa posádky Check Pointu– a to v pořadí Arrow I, III a VI.

Druhá část pondělního závodu se konala u mariny Milná. Rozjížďka byla navigační a také zde předvedla své kvality posádka lodi XT-Card, druhá byla loď HP Matrix a třetí HP EliteBook. Mezi loděmi řady First 35 se jako první umístila Check Point Arrow VI, druhá byla ChP Arrow I a třetí ChP Arrow III.

Start třetí rozjížďky byl rozhodčími ve snaze zajistit pro závodící posádky optimální vítr opět místně přesunut, a to z vesničky Milná na ostrově Brač, u níž se v noci z pondělí na úterý kotvilo, před městečko Stomorska na ostrově Šolta. Dosavadnímu favoritovi, XT-Card, se v této okruhové rozjížďce příliš nevedlo a skončil až sedmý. Na prvním místě se ve „větší“ kategorii umístila posádka HP EliteBook, na druhém místě F5 a na třetím HP Matrix. Kategorii First 35 ovládly lodě Check Point Arrow s „dvojkou“ na prvním místě a „šestkou“ na druhém. Jako třetí se pak umístila posádka lodi Physter.

Kvůli povětrnostním podmínkám se plánovaná úterní navigační rozjížďka neuskutečnila, namísto toho se konala další okruhová, a sice se shodnou trasou. Na lodích F45 ji vyhrála posádka F5, na druhém místě doplula loď XT-Card a třetí byla HP EliteBook. Menší lodě obsadily pozice vítězů v pořadí ChP Arrow VI, Physter a ChP Arrow III.

Poslední den byl závod předčasně ukončen kvůli nedostatku větru. Vítězné pořadí tak bylo určeno podle toho, jak lodě proplouvaly průběžným cílem. Dlužno dodat, že tato rozjížďka do značné míry zahýbala s konečným pořadím. První pozici v kategorii First 45 tak ukořistila posádka lodi Physter, které se kvůli technickým potížím v předchozích dnech vůbec nedařilo. Druhé místo připadlo posádce lodi HP Cloud, jako třetí dojel tým F5. Kategorie First 35 nabídla taktéž překvapivého vítěze, tým Check Point Slovakia. Druhé místo připadlo družstvu HP Everybody ON a pro třetí místo si dojela posádka Check Point III.

Celkové výsledky

Celkově v kategorii F45 celou IT Regattu vyhrál tým F5, na druhém místě se umístila posádka HP EliteBook a na třetím XT-Card. První tři pořadí v kategorii F35 pak připadly družstvům hojně zastoupené společnosti Check Point se „šestkou“ na prvním, „jedničkou“ na druhém a „trojkou“ na třetím místě. Kompletní výsledky naleznete v tabulce. Po vyhlášení výsledků, které proběhlo opět v prostředí mariny Kaštela, se některé posádky rozjely směrem k domovu vstříc pracovním povinnostem, jiné se na náročnou cestu kvůli únavě vydaly až ve čtvrtek ráno.

Profil YFA

YFA pořádá firemní a zábavné akce využívající prostředí a potenciál jachtingu. Jsou to zejména různá zákaznická a partnerská setkání, firemní regaty a teambuildingy. Za osm let působení na trhu se YFA stala důvěryhodnou a silnou společností, která prostřednictvím jachtingu pomohla svým klientům k dosažení mnoha firemních i osobních cílů. V současné době se orientuje zejména na odvětví SAILING FOR BUSINESS, tedy řízení a rozvoji byznys regat na moři a individuálním firemním akcím na klíč v ČR, pro které využívá vlastní flotilu lodí Melges 24. Building business– under the sail. www.yfa.cz

CS24

Závodní lodi IT Regatty

Loď Beneteau First 45 měří na délku něco málo přes 14 metrů a je široká 420?cm. Na její palubě se může v době závodu pohybovat až deset osob. Kromě společné kajuty se v podpalubí nacházejí další tři soukromé kajuty, dvě koupelny s WC a kompletně vybavená kuchyně. V salónu pak mohla posádka využít 20palcové LCD televize s přehrávačem DVD, CD a MP3. Celková hmotnost lodi je 11,5 tuny.

O zhruba polovinu lehčí loď Beneteau First 35 disponuje dvěma kajutami, jednou koupelnou s WC a šesti lůžky, z toho dvě se nacházejí v salónu a vzniknou rozložením originálního skládacího stolu. Jachtu pohání dieselový motor Yanmar s výkonem 29 koní (model F45 pohání motor stejné značky s 54 koňmi výkonu).