Hlavní navigace

Hledáte alternativní investice? Zkuste vzácné mince nebo uleželou whisky

28. 5. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Unsplash.com
Přemýšlíte, kam uložit své peníze? Akcie, podílové fondy ani diamanty nejsou jedinými prostředky ke zhodnocení úspor. Vsadit můžete i na méně obvyklé investice v podobě nákupu sběratelských kousků, které mají zajímavý výnos.

Než se pustíte do investování, ujasněte si, za jak dlouho budete peníze potřebovat. Rozhodujícím faktorem ziskovosti totiž není jen typ investice, ale také její délka. Čím více času na zhodnocení svým penězům dáte, tím vyšší výnos z nich budete mít.

Sběratelské rarity jsou sázka na jistotu

Filatelie už dávno není jen sběratelským oborem. S poštovními známkami se dnes obchoduje daleko více než s diamanty nebo výtvarným uměním. Zkušení investoři vědí, že výnosnost investic do vzácných filatelistických kousků může být ohromná. Mezi vůbec nejdražší exempláře patří například obálka Bordeaux Cover, na níž jsou hned dvě vzácné známky – červený a modrý Mauritius – a jejíž hodnota už přesáhla 150 milionů korun. V tomto oboru je však klíčem k úspěchu nejen šťastná ruka při výběru investice, ale také perfektní přehled o filatelii.

Investiční whisky jako tekuté zlato

Mezi méně obvyklé, nicméně v posledních letech stále oblíbenější investice patří whisky. A samozřejmě platí, že čím starší lahev koupíte, tím větší výnos z ní můžete mít. Vyplatí se sbírat limitované edice nebo destiláty pouze od jednoho výrobce. Za ucelenou sbírku lahví jsou totiž někteří milovníci a sběratelé ochotni dát hotové jmění. A podobně jako do whisky můžete investovat také do koňaku, rumu nebo vína. Oproti cenným papírům nebo podílovým fondům tuto investici navíc reálně vlastníte.

podcast

Vzácné mince jsou skvělým doplňkem portfolia

Numismatika a investice do sběratelských mincí sice vyžadují znalosti, ale výnosy z nich mohou být opravdu zajímavé. Klíčové je však nenaletět podvodníkům. Ke zhodnocení úspor proto vybírejte pouze mince, které vydávají národní centrální banky a jejichž hodnota je tak krytá. Mezi takové investiční mince patří například American Eagle z USA, China Panda nebo Maple Leaf z Kanady. Stejně jako u whisky i v tomto případě je dobré orientovat se na jednu sérii.

Ať už se rozhodnete investovat do podílových fondů, archivních whisky, nebo vzácných poštovních známek, nezapomínejte, že každá investice s sebou nese riziko. Pokud nemáte v daném oboru dostatečné zkušenosti, obraťte se na odborníka, který vám sestaví portfolio alternativních investic a pomůže vám vyvarovat se podvodníků.

Byl pro vás článek přínosný?