Hlavní navigace

Dva iOS vývojáři podali žalobu na Apple, tvrdí, že App Store je monopol

10. 6. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © Dariusz Kopestynski - Fotolia.com (derived work)
Apple a právní spory, to tak nějak patří k sobě. Stačí si do Googlu zadat slovní spojení „Apple lawsuit“ a vyběhne vám docela dost výsledků. K těm v poslední době přibylo pár dalších.

Ať už jsou tyto spory oprávněné či nikoliv, víme, že poměrně dost z nich trvalo dost dlouho, než bylo dosaženo nějakého závěru. A některé žaloby – evidentně podané hlavně za účelem vymámení nějakých financí z bohaté firmy – nebere vážně ani vedení Applu.

Nicméně jedna čerstvě podaná žaloba by pozornost společnosti zaujmout mohla – dva vývojáři, kteří tvoří obsah pro App Store, podali na technologického giganta žalobu, s tvrzením, že App Store má „monopol“, pokud jde o prodeje aplikací pro iOS.

Není to poprvé, co byla podobná žaloba na Apple podána. Podobný spor týkající se 30procentní marže Applu z App Storu se loni dostal až k americkému nejvyššímu soudu.

V tomto případě však dvojice stěžovatelů svoji žalobu zobecnila na App Store jako celek, nikoliv na jeho model tržeb. „Apple je na americkém trhu monopolem při distribucí aplikací a produktů v rámci aplikací pro iOS,“ uvádějí právníci stěžovatelů v sekci „relevantní fakta“ žaloby. „Nezákonné praktiky Applu poškozují konkurenci, vývojáře a spotřebitele aplikací i produktů v rámci aplikací.“

Oba vývojáři i jejich tým právníků, HBSS Law, usilují o to, aby byl jejich případ překvalifikován na hromadnou žalobu.

podcast

„Máme za to, že vývojáři, kteří tvrdě pracují na návrhu, budování a prodeji svých vlastních aplikací a digitálních produktů v rámci aplikací v app storech, by neměli být poškozováni neférovým ani protikonkurenčním chováním velkých technologických společností.“

Zdroj: Techspot.com

Byl pro vás článek přínosný?