Hlavní navigace

Dává smysl investování pomocí mobilních aplikací? Názory se různí, nabídka je široká.

12. 11. 2018
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: © DigiClack - Fotolia.com
Na první pohled je vidět, že při vymýšlení aplikací pro tablety a mobilní telefony se často postupuje takto: Vezměte libovolnou činnost, která je pro lidi důležitá.

Na první pohled je vidět, že při vymýšlení aplikací pro tablety a mobilní telefony se často postupuje takto: Vezměte libovolnou činnost, která je pro lidi důležitá. Zjednodušte ji tak, aby se dala omezit na pár tlačítek a malé bubliny textu či obrázky. Udělejte z toho aplikaci. Skoro určitě se najde dost lidí, kteří aplikaci použijí, protože ocení dvě věci:

  1. Že je tam všechno zjednodušené a přehledné
  2. Že teď tu činnost mohou dělat kdykoli a kdekoli

Stejný způsob uvažování zasáhl i svět investování. Investiční aplikace nabízí už prakticky všichni obchodníci s cennými papíry, čeští i zahraniční, malí i velcí, drazí i levní. Má smysl jejich nabídku využít a mobilní aplikace pro investování používat? Jak vybrat tu vhodnou a na co si dát pozor? Je maximální zjednodušení opravdu to, co pro investování potřebujeme?

Co od aplikace očekávat? Co má umět?

Podívejme se na to kriticky: Co vlastně mobilní aplikace pro investování zákazníkovy zjednodušuje? Už desítky let se dá obchodovat odkudkoli prostě tak, že zavoláte svému obchodníkovi a pokyn mu nadiktujete po telefonu. A to není žádná exklusivní služba, obchodníci to klientům nabízejí běžně. V tomto ohledu tedy aplikace žádné zjednodušení nepřinášejí. Samozřejmě ale přinášejí výhody v dostupnosti informací. Hned vidíte stav svého portfolia a také situaci na trhu - aktuální nebo mírně zpožděné ceny, hloubku trhu, stavy pokynů a další informace. To je minimum, co po aplikaci požadovat. Aplikace má snadno a přehledně nabídnout dostatek informací, abyste se mohli rozhodnout, jaký pokyn podat.

Dobrá zpráva je, že to nabízejí v podstatě všechny aplikace na trhu. Různý způsob zobrazení a organizování informací nám může kus od kusu vyhovovat nebo nevyhovovat, ale potřebné informace v aplikaci najdeme prakticky vždy. Kromě uspořádání informací se také může lišit jejich kvalita, pokud nejde o technické ukazatele. Typicky třeba kvalita zpravodajství a nabízených analýz.

V návrhu a funkčnosti jsou si aplikace často velmi podobné. Někdy umí více metod technické analýzy, někdy méně, tu nabízejí více či méně portfolií a pokynů předních obchodníků k zrcadlení a sledování, tu mají větší nebo menší nabídku předdefinovaných strategií, ale obecně jde o změny kosmetické. Samozřejmě pokud zrovna vaše oblíbená metrika nebo technika chybí, je to problém. Ale funkce přibývají a aplikace se poměrně často aktualizují.

Stručně tedy, co od aplikace potřebujeme a co většina aplikací má jako samozřejmost:

  • Pohodlné zadávání pokynů k nákupu a prodeji, s využitím všech funkcí konkrétního trhu.
  • Přehledné zobrazení našeho portfolia s dostatkem statistických informací o jeho vývoji, hlavně samozřejmě o dosaženém výnosu.
  • Bohaté možnosti zobrazení cenových grafů, pro využití technické analýzy.
  • Kvalitní zpravodajství a výsledkový servis jako podklad pro fundamentální analýzu.

Zajímá nás aplikace nebo obchodník?

Vybírat si aplikaci podle toho, jak nám vyhovuje a jak vypadá a funguje zní logicky. U jiných druhů aplikací to děláme celkem běžně a je to dobrý nápad. Vybírat si banku, nebo dokonce obchodníka s cennými papíry podle toho, jak působí jeho aplikace však není dobrý nápad. Jde o peníze, takže by nás jako první faktor pro rozhodování měli zajímat právě peníze, hlavně výše poplatků. Je totiž velmi různá a má často i velmi odlišnou strukturu. Rozdíly mohou být zásadní a hezčí tlačítka nebo přehlednější tabulky mohou být vykoupeny tisícikorunovými rozdíly v nákladech na obchodování.

Problém je, že nejde jednoduše říct, že tenhle obchodník je drahý a tenhle levný. Protože se často zásadně liší způsob, jak se výše poplatků vypočítává, nezřídka nastává situace, že u jednoho obchodníka je možné výhodně, ba i skoro zdarma obchodovat nějakým způsobem (například málo pokynů o větším objemu) a naopak může být nákladné podávat hodně malých pokynů. A u jiného obchodníka to může být přesně opačně.

Naštěstí existuje mnoho přehledů, které uvádějí hlavní charakteristiky obchodníků, jejich cenovou politiku a další informace potřebné pro výběr obchodníka (a jeho aplikace).

Poplatky ale samozřejmě nejsou jediným kritériem. Dalším klíčovým je to, jaké možnosti obchodování obchodník/aplikace vlastně nabízí. Krásná aplikace, která ale umožňuje jen obchodování na Pražské burze není vhodnou volbou pro toho, kdo chce využívat zahraniční akciové trhy, deriváty, komodity a další možnosti. V šíři nabídky se aplikace také velmi liší. Samozřejmě, že neplatí, že čím širší nabídka, tím lépe, naopak může být často výhodné používat jinou aplikaci (a obchodníka) pro různé trhy, právě s ohledem na poplatky.

Cloud23

Vypadá to tedy, že výběr aplikace a obchodníka není snadný a že závisí na mnoha faktorech, které ani dopředu nemusíte všechny znát. Naštěstí prakticky všichni (obchodníci i aplikace) nabízejí jednoduchý nástroj, jak potřebné informace pro výběr získat,  pak je mezi jednotlivými aplikacemi/obchodníky porovnat. Je to demo účet. Umožňuje na zkoušku obchodovat bez peněz. Zjistíme tak, jak se nám obchoduje, jaký bychom asi měli úspěch, a hlavně i to, kolik by nás to stálo na poplatcích. Můžeme to snadno vyzkoušet v různých aplikacích a pak porovnat výsledek.

Co investiční aplikace přinášejí?

Předně velkou demokratizaci investování. Většina lidí si stále podle průzkumů myslí, že investování je náročné a je na to třeba mít hodně peněz. Díky aplikacím však může prakticky hned začít investovat každý, velmi často úplně bez požadavků na minimální vklad. Mikroinvestování se tak stává rozšířenější.