Hlavní navigace

Micron nasazuje QLC jako cenově dostupnou náhradu mechanických disků

12. 11. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Techspot.com
SSD disky (solid-state) jsou už skoro tak dostupné jako disky mechanické, ve smyslu poměru ceny a kapacity. Micron nyní uvedl svá vysokokapacitní QLC řešení, kterými chce nahradit stárnoucí mechanické jednotky, aniž by bylo třeba utrácet moc peněz navíc.
Greg Synek 12. 11. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Při nákupu SSD disku je třeba zvážit mnoho faktorů. Kromě ceny a výkonu k nim patří také zabezpečení a míra poruchovosti. Některá z těchto kritérií lze určit na základě typu použité NAND paměti a jejího uspořádání v rámci disku.

Počátkem roku se objevilo několik tržních indikátorů naznačujících levnější SSD. Tak především Samsung, Micron a Toshiba uvedly solid-state disky postavené na technologii QLC, které mají vyšší kapacitu, aniž by to nějak drasticky zvyšovalo náklady. Micronu se pak podařilo dohnat mechanické disky podnikové úrovně, pokud jde o cenu za gigabajt.

V porovnání s 2,4TB 10K pevným diskem stojí Micron 5210 ION SSD na jeden gigabajt stejně a je nabízen v kapacitách 1,92 TB, 3,84 TB a 7,68 TB. Ačkoliv je stále dražší, jestliže je vaším cílem maximální kapacita, zisky v oblasti výkonu a úspory celkových nákladů na vlastnictví (TCO) jsou snadno pochopitelným argumentem.

Při testování z „reálného světa,“ které provedl poskytovatel řešení strojového učení Colfax International, byl v rámci testu TensorFlow odeslán 2,3TB set obrázků, obsahující 100 tisíc souborů. Stroje s mechanickými jednotkami set zpracovaly těsně nad 15 hodin. Přechodem na SSD však došlo k redukci tohoto času pod dvě hodiny. Předpokládá se, že u větších datových setů bývají časové úspory dokonce ještě výraznější.

Zdroj: Techspot.com