Hlavní navigace

Datová centra využívají dvě procenta světové energie

22. 11. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © kubais - Fotolia.com
S tím, jak roste počet datových center a společně s ním i globální spotřeba energie, vyžaduje spolehlivé napájení těchto serverů odolnější rozvodnou síť. Výpadek je pro datové centrum nejen drahý, ale i neodpustitelný.

Výše uvedené začne ještě výrazněji platit ve chvíli, kdy se cloud stane kritičtější součástí každodenního života. Datová centra po celém světě teď spotřebovávají 416 terawatthodin elektřiny ročně. To se podle odhadů rovná asi dvěma procentům globálně vyprodukované energie. I při velkoobchodních cenách elektřiny znamená pohon všech datacenter desítky miliard dolarů.

Ani nemusíme brát v úvahu nesmírný rozsah datových center – pouze jejich spotřeba energie ukazuje, jak závislý jsme na těchto moderních součástech infrastruktury. In-house serverovny v porovnání s cloudem pomalu přicházejí o veškeré konkurenční výhody, což zapříčiňují především úspory z rozsahu. V roce 2021 bude cloud tvořit asi 95 procent veškerého provozu datových center a zároveň bude zodpovědný za více než 94 procent výkonnostních výpočetních pracovních zátěží.

Generování ohromných množství dat je zároveň důvodem pro hyperškálování datových center a jejich exponenciální růst. V roce 2016 se na světě nacházelo odhade 286 exabajtů dat. V roce 2021 překročíme 1,3 zettabajtů.

Masivní výkon nových datových center úplně zastíní současná datová centra Googlu svou efektivností a škálovatelností. V této souvislosti je třeba zmínit tzv. Silent Partner Group of Companies.

soutez_casestudy

S tím, jak jsou teď zveřejněny lokace Amazon Web Services, mají konkurenti otevřené dveře analýze a budou schopni replikovat či vylepšovat některé aspekty, které už teď Amazon dělá dobře.

Zdroj: Techspot.com

Byl pro vás článek přínosný?