Hlavní navigace

Co čeká IT v roce 2015 (II.)

12. 12. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: © ra2 studio - Fotolia.com
Bouřlivá proměna světa IT získá v roce 2015 novou dynamiku. Nové trendy se v této oblasti objevují nikoli po letech, ale po měsících. Rok 2015 tak bude podle studie Cisco Technology Radar patřit především zjednodušování síťové infrastruktury, analýze dat v reálném čase a Fog Computingu.

Fog Computing přesune data blíže k uživateli

Senzory připojené k internetu budou zasílat data do cloudu a zároveň je z něj přijímat. Jak jejich počet poroste, může docházet ke zpožděním při přenosu dat. Fenomén Fog Computingu umožní přenést data blíže k místu, kde jsou potřeba. To sníží nároky na kapacitu sítí, jejíž další navyšování by již nemělo smysl.

Mezi cloudem a zařízeními tak vznikne prostor pro datová úložiště a IT infrastrukturu, která budou shromažďovat data blíže uživateli. Nástup cloudových technologií a internetu věcí přinese výrazné zvýšení provozu v datových sítích. Aby nedocházelo k přetěžování některých přenosných tras, umožní Fog Computing vložit inteligenci na rozhraní mezi IT infrastrukturou či třeba senzory a cloudem. Například přepínač doplněný o aplikaci analyzující spotřebu energie u odběratele může automaticky, aniž by data procházela internetem až do cloudu, přepínat mezi jednotlivými zdroji energie podle aktuální spotřeby a dostupnosti. Může tak například místo centrálního přívodu přepnout na energii dodávanou fotovoltaickými panely a tím pomůže snižovat náklady na energie.

Poroste význam analýzy dat v reálném čase

Možnost analýzy dat v reálném čase se stane jednou z nejdůležitějších vlastností nové generace IT infrastruktury. Analytické nástroje integrované do síťových zařízení umožní zaznamenávat dění v síti, monitorovat její výkon a detektovat případné anomálie. To umožní mnohem efektivnější ochranu proti případným útokům, ale také optimalizaci sítě v reálném čase. Analytické nástroje založené na velkých datech a jejich real-time analýze pak otevírají prostor rozvoji aplikací pro business intelligence, řízení dopravy či přenosových sítí.
V roce 2050 překročí populace Země hranici 9 miliard lidí. Jen pro pokrytí z toho plynoucí poptávky bude nutné zvýšit produkci potravin o 70 procent. Právě analýza dat v reálném čase může významně přispět ke zvýšení produktivity a zmenšení ztrát. Přesnější předpověď počasí s využitím analýzy dat v reálném čase pomůže například stanovit ideální čas sklizně či hnojení, stejně jako přesněji odhadovat úrodu.

Analýza chování uživatelů napomůže odhadu jejich potřeb

Zejména v oblasti dopravy a prodeje bude znamenat revoluci schopnost odhadovat přání či záměry uživatelů na základě jejich dosavadního chování a umístění. Tzv. Context-Aware Computing pomůže IT infrastruktuře připravit ta data, která budou v krátké době potřeba.
Podle odhadu expertů je téměř třetina veškerého provozu ve městech způsobena řidiči hledajícími místo k parkování. Pokud budou mít řidiči ve svých chytrých telefonech aplikaci, která jim umožní najít nejbližší aktuálně volné parkovací místo, může doprava ve městech poklesnout až o 40 procent a ruku v ruce s tím klesnou i emise oxidu uhličitého.
Stejně tak například data ze senzorů monitorujících okolní prostředí mohou pomoci dodavatelům energií lépe odhadovat nároky na rozvodnou síť. Chytré termostaty tak například nejenže zapnou či vypnou vytápění, ale zároveň mohou informovat dodavatele o klesající teplotě v nějaké oblasti a tedy o pravděpodobném zvýšení nároků na dodávku elektřiny či plynu pro vytápění.

Zjednodušení síťové infrastruktury

V roce 2018 bude k internetu připojeno více než 20 miliard zařízení. To si vyžádá zjednodušení síťové infrastruktury a vývoj autonomních sítí, které se budou schopny přizpůsobovat momentálním potřebám uživatelů, aplikací, ale třeba i senzorů. Vývoj aplikací a sítí bude tak do budoucna mnohem úžeji propojen, tak jak ukazuje trend DevOps.

Dosavadní architektura sítí neodpovídá požadavkům, které na ně bude klást nástupu internetu věcí a Internet of Everything. Propojení lidí, procesů, dat i zařízení do sítě přinese zcela nový typ požadavků na síťovou infrastrukturu a otevře prostor pro zcela nové aplikace. Bez zjednodušení by byla stávající infrastruktura velmi zranitelná. Východiskem jsou Softwarově definované sítě (SDN), které umějí automaticky přizpůsobit architekturu sítě momentálním potřebám uživatelů nebo aplikací. Takovéto autonomní sítě a prvky zjednoduší celou architekturu, a zároveň sníží nároky na čas administrátorů, protože se budou schopné automaticky konfigurovat, spravovat a v případě potřeby i opravit.

Zdroj: techradar.cisco.com

Čtěte také:
→ Co čeká IT v roce 2015 (I.)
Předchozí díl - posun aplikací do cloudu, nároky na bezpečnost internetu věcí...
→ Pracovní doba od 9 do 5 se stává minulostí
Alespoň pro ty, kteří mohou pro svou práci využívat informačních a komunikačních technologií. Vyplývá to z poslední studie Cisco Connected World Technology Report. Moderní technologie nám navíc umožní pracovat i mimo kancelář mnohem efektivněji. Bude se od nás ale očekávat schopnost multitaskingu.

podcast

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+

Byl pro vás článek přínosný?