Hlavní navigace

Apple přišel o klíčového inženýra zodpovědného za vývoj čipů série A

2. 4. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Techspot.com
Podle již nějakou dobu kolujících spekulací má Apple v úmyslu navrhovat svoje vlastní procesory na bázi ARM, díky kterým by se mu mohlo podařit vyšachovat Intel. Situace se teď však poněkud zkomplikovala.

Píše o tom portál CNET, podle kterého ze společnosti už v únoru odešel Gerard Williams III. Bylo by jistě chybou přisuzovat úspěch procesorů Apple jedinému inženýrovi, nicméně Williams pracoval na všech čipech série A od A7 až po A12X. Jeho absence tak bude citelná.

Gerard Williams III, který byl ředitelem platformní architektury Applu a klíčovým inženýrem polovodičů, zodpovědným za vývoj procesorů série A, ze společnosti tedy odešel. Údajně se tak stalo již v únoru, a to po devíti letech spolupráce. Než v roce 2010 začal dělat u Applu, strávil 12 let ve vývoji ARM.

Williams v Applu pracoval původně na „custom“ jádrech CPU, načež přešel do funkce šéfa celého vývoje samotného SoC, tedy čipsetu. Na starosti měl vývoj všech čipů série A, od prvního 64bitového procesoru Applu, modelu A7, až po aktuální model A12X. A7 byl poprvé představen v roce 2013 a běžel na něm iPhone 5S, zatímco A12X v současné době pohání iPad Pro, který – jak se Apple chlubí – je rychlejší než 92 procent mobilních počítačů, což firma dokládá důkazy v podobě benchmarků.

Odchod Williamse bude pro Apple jistě komplikací, neboť jeho práce na 64bitových mobilních čipech neměla obdoby a jeho jméno se objevuje na více než 60 patentech. Už v roce 2017 Apple přišel o jiného klíčového inženýra, Manu Gulatiho, který tehdy přešel ke Googlu a věnuje se vývoji čipů pro zařízení Pixel. Williams tehdy převzal Gulatiho roli a zůstal v ní po dva roky.

CS24

Zatím není jasné, jak Williamsův odchod ovlivní další plány Applu, ani to, jaké jsou Williamsovy plány do budoucna.

Zdroj: Techspot.com

Byl pro vás článek přínosný?