Hlavní navigace

Ujasněte si hantýrku: 10 nejhorších IT „buzzwordů“

26. 3. 2021
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: © Photo-K - Fotolia.com
Technologický průmysl je přeplněný žargonem. Podívejme se na 10 typických a nejvíce zneužívaných „buzzwordů“ - módních výrazů, které až příliš často nesprávně používají v ITC branži. Typickým případem je agilita - jen třetina agilních týmů pracuje správně a pro část těch ostatních to znamená jen to, že pracují bez řádné dokumentace své produkce.

Možná více než jakékoli jiné odvětví trpí technologický průmysl přebytkem žargonu, kdy prodejci a konzultanti neustále vytvářejí humbuk okolo řešení a strategií s frázemi určenými k zachycení určité módnosti. Takové úsilí občas udeří hřebík na hlavičku, trefně popisuje řešení nebo důležitý proud v oboru, ale pojmy a fráze promítané na schůzkách jsou příliš často volně definovány nebo nesprávně používány kvůli prodeji a marketingu.

Když se zapálí nějaká myšlenka, využívají prodejci nejasné eufemismy, aby přilákali IT lídry k jejich řešení, které prezentují jako „The Next Best Thing“. Kdo někdy slyšel „Jsme jako Netflix…“ nebo „Poskytujeme cloud jako inovační platformu.“ A samozřejmě prodejci dělají vše prostřednictvím „jediné skleněné tabule“. Jako by to dělalo věci mnohem jasnějšími.

„Módní slova začínají jako silné nápady,“ říká Matt Seaman, který v roli ředitele Lockheed Martin a hlavního ředitele pro data a analytiku podnikových operací zaznamenal svůj podíl řešení datové vědy typu „vše“, která ale všechno nedělají. „Problém nastane až poté, co budou zneužita a rozředěna."

Stejnou vinu na nesprávném používání konceptů nesou i CIO. Někteří vedoucí IT například tvrdí, že pracují agilně nebo používají strojové učení (ML), když tak ve skutečnosti nečiní, nebo alespoň ne způsobem, který splňuje definici.

V tomto článku dále vedoucí IT kritizují nesprávné názvy, zavádějící označení a liberální používání žargonu k popisu technologií, IT procesů a dalších až příliš všeobecných pojmů.

1. Digitální transformace

„Digitální transformace“ je fráze, kterou CIO rádi nenávidí, protože je často zneužívána jako univerzální lék na modernizaci zastaralých podniků. Slyšeli jste už o tom novém řešení SaaS (software-as-a-service)? „Zajišťuje digitální transformaci.“

Digitální transformace je problematická také proto, že zahrnuje implementaci technologií kvůli technologiím, když by se vedoucí IT měli zaměřit na koncovku: transformaci podnikání umožněnou lidmi, procesy a technologiemi, říká Mark Bilger, CIO společnosti One Call, což prostředník pro žádosti zaměstnanců o náhradu škody. "Digitální řešení podnikání nijak kouzelně nepromění," říká Bilger. "Hlupák s nástrojem je stále hlupák."

2. Řízení změn

Jenny Grayová, hlavní ředitelka vývoje aplikací v Power Home Remodeling, říká, že ji bolí oblast řízení změn, často vnímaná jako největší výzva digitální transformace. Gray říká, že představa, že podniky vyžadují hlavní programy a strategie řízení změn, je zastaralá v době, kdy by se změny měly v podnicích konat neustále a postupně.

„Změna je neustálá a pracovní síla by měla být flexibilní, protože si uvědomuje, že dnešní den není stejný jako zítřek,“ říká Grayová.

3. Agilita

Agilní vývoj nabízí model pro rychlý vývoj softwaru, který umožňuje, aby podnikání bylo svižnější. Bilger ze společnosti One Call však odhaduje, že to dělá správně jen asi třetina týmů, které tvrdí, že jsou agilní; ti zbývající pracují v nějakém hybridním konstruktu, který není ani agilní, ani vodopádový a často neúčinný.

"Dělají si vlastní věci - převážně bez dokumentace," říká Bilger.

4. DevOps

DevOps, který zahrnuje úzkou spolupráci mezi vývojem softwaru a provozem, trpí problémem s identitou, říká Brittany Woodsová, inženýrka cloudové automatizace v H&R Block. Woodsová příliš často vidí, že organizace shlukují DevOps do přechodu do cloudu, aniž by provedli změnu a procesy spojené s vývojem a operacemi spojování.

Ani prodejci situaci příliš nepomáhají, protože zařadili DevOps do určité škatulky. „Definice je oslabena,“ říká Woods. „Lidé musejí přestat používat DevOps ve špatném kontextu.“

5. Minimální životaschopný produkt

Minimální životaschopný produkt čili MVP – oblíbená fráze, která popisuje rychlé uvedení produktů na trh – je taktéž připravena ke zneužití. V příliš mnoha případech se MVP používá k popisu technologie proof-of-concept, Seaman, ředitel a manažer pro data a analytiku podnikových operací společnosti Lockheed Martin. Ačkoliv je důležité něco rychle vytvářet a dostat to do rukou koncových uživatelů, MVP není dokončen, dokud podnik nezlepší produkt na základě zpětné vazby od uživatelů. Problém je také to, že příliš mnoho lidí se zaměřuje spíše na cenu výroby MVP než na hodnotu, kterou MVP přináší.

6. Umělá inteligence

CIO společnosti Target Mike McNamara by chtěl zrušit termín „umělá inteligence“ (AI), protože na tom není nic „inteligentního“. I když je AI často synonymem vnímajících strojů, které ovládají svět, většina lidí myslí tím, když se zmiňují o AI, j„jen velké hloupé stroje, které umí dobře sčítat a násobit“, říká McNamara, který dává přednost inteligentnímu pojmu „strojové učení“ pro software, který se zlepšuje z tréninkových dat.

7. Strojové učení

Strojové učení je také často zneužíváno, přičemž mnoho řešení je nesprávně uváděno na trh jako ML, když se jedná pouze o inteligentní automatizaci, spíše než o nástroje, které se samy trénují, aby se zlepšily na základě dat, která dostávají. Cílené aplikace, které mohou generovat obchodní postřehy, však mají sboje opodstatnění, říká Bilger. Například ML může analyzovat různorodé datové soubory a identifikovat poskytovatele zdravotní péče, který je nákladově nejefektivnější a poskytuje nejvyšší kvalitu služeb na konkrétních metropolitních trzích.

8. 5G

5G je pojem obzvláště náchylný k nadsázce a zneužití, říká Matt Clair, CIO společnosti Clair Global, která poskytuje zvukové, síťové a další služby pro živé přenosy. Existují technologie 5G, které prodejci vytvářejí k usnadnění dat při vysokých rychlostech a nízké latenci, a standardy vytvořené organizacemi, které definují protokoly pro poskytování služeb 5G.

"V našem světě všichni mluví o 5G, ale 90% z nich neví, o čem mluví," říká Clair.

9. Rozšířená realita

Virtuální realita a rozšířená realita zjevně nestačily k popisu řešení, která ponoří lidi do digitálních světů nebo překryjí informace nad úrovní fyzického světa pomocí softwaru. Oblíbená fráze dnešních dní, rozšířená realita (XR), je často zneužívána, říká Ben Harris, síťový architekt společnosti Clair Global. Harris jednou zaslechl živý přenos videa označovaný jako XR. "Přímý přenos není XR," říká.

10. Rušivé technologie

McNamaru z firmy Target už nebaví poslouchat o dronech, autonomním řízení, XR a blockchainu a jejich charakteristice jakožto „rušivých technologií“.

„Právě teď neexistuje žádná rušivá technologie, protože celý bod narušení spočívá v tom, že ho nevidíte přicházet,“ říká McNamara. Například blockchain pravděpodobně nebude transformovat maloobchodní sektor přes noc, protože je evoluční, nikoliv revoluční, říká. „Ke změnám dochází pomaleji, než si lidé myslí.“

Ujasněte si technologickou hantýrku

soutez_casestudy

Rozumně myslící lidé se rozcházejí v tom, co představuje legitimní nebo útržkovitou aplikaci názvu terminologie. Někdy 5G opravdu znamená 5G. XR může zahrnovat legitimní aplikaci AR nebo VR.

Andrew Carr, vedoucí inženýrství v realitní technologické firmě SquareFoot, nabízí potenciální opravu. Módní slova dobře slouží konverzacím, když popisujete něco, co jste již udělali, říká Carr. Jinými slovy, je přijatelné použít digitální transformaci jako zkratku k popisu toho, jak jste úspěšně změnili podnikání prostřednictvím lidí, procesů a technologií. Nahrazení „digitální transformace“ za prostý projev před provedením strategie však vytváří na organizaci tlak, aby splnila skličující úkol plný nástrah. "V místnostech, kde se rozhoduje, to nepůsobí dobře," říká Carr.

Byl pro vás článek přínosný?