Hlavní navigace

SD-WAN: Setrvalý růst bez konce

25. 3. 2021
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Adobe Stock
Prostředí WAN přechází na softwarově definované technologie. Zavedení dodavatelé si pojišťují pozici na trhu akvizicemi, zatímco start-upy nepolevují v inovacích. Zkoumali jsme, proč je SD-WAN tak populární.

Fyzické hranice podniků se neustále rozšiřují vlivem fúzí a akvizic, globalizace, mobility a dalších faktorů. Staré, na hardwaru založené sítě WAN s tímto vývojem nestačí držet krok. Zároveň se podnikové aplikace přesouvají z interních LAN do privátních, veřejných a hybridních cloudů. Podnikové sítě WAN se těmto změnám musejí přizpůsobovat. Dochází proto k odklonu od těžkopádných a nákladných pronajatých okruhů, MPLS, VPN a optimalizačního hardwaru ke cloudovým službám a softwarově definovaným architekturám.

SD-WAN se stává součástí hlavního proudu

Pod těmito tlaky se trh SD-WAN během několika málo let vyvinul z marginální služby zamýšlené jako náhrada drahých a na správu náročných WAN pro připojení poboček v široce rozšířenou síťovou technologii, která se začíná přelévat i do dalších softwarově definovaných (SD) oblastí.

Technologie SD-WAN mají původ v řadě různých, avšak vzájemně provázaných síťových oborů, jako jsou směrování, výběr trasy, vázání kanálů, cloudové sítě a virtualizace, a postupně se staly lukrativním segmentem, o kterém analytici předpovídají, že se velmi brzy rozroste do mnohamiliardového trhu.

Prudký rozmach vedl tradiční dodavatele WAN k řadě velkých akvizic. Velcí hráči jako Cisco, VMware nebo Nokia se jimi propracovali na vedoucí pozice a stojí v čele vlny konsolidace trhu.

Některé start-upy, jako jsou Aryaka nebo Silver Peak, které na trh vstoupily poměrně brzy, si zachovávají nezávislost a upevňují své postavení. Nově příchozí firmy posouvají virtuální hranice vznikajícího softwarově definovaného podniku a přicházejí s inovacemi jako SD-základní infrastruktura nebo pravidly řízená inteligentní agregace a směrování.

Přerod WAN bude probíhat postupně, přičemž přechod na SD-WAN budou urychlovat aplikace náročné na přenosovou kapacitu a nízkou latenci a novější síťové technologie jako 5G nebo virtuál­ní zařízení v místě zákazníka (vCPE). Vzhledem k neustálenosti segmentu a velkým příležitostem pravděpodobně vlna konsolidací trh neuklidní. Naopak je pravděpodobné, že na trh budou vstupovat noví hráči.

Tržní příležitost: Je trajektorie růstu trhu SD-WAN udržitelná?

Analytici se shodují, že trh SD-WAN představuje příležitost ne nepodobnou zlaté horečce. Jak mocná ale je objevená zlatá žíla? Výzkumná společnost IDC očekává, že hodnota trhu SD-WAN infrastruktury v roce 2023 dosáhne 5,25 mi­liardy dolarů při průměrném ročním tempu růstu téměř 31 % během pěti let.

„SD-WAN představuje jeden z nejrychleji rostoucích segmentů trhu síťové infrastruktury, a to vlivem několika faktorů. Prvním z nich je neschopnost tradičních sítí WAN uspokojit potřeby dnešních moderních digitálních podniků, zejména co se týče provozu SaaS aplikací a využití multicloudu a hybridního cloudu. Druhým je zájem podniků o snazší řízení více typů připojení WAN kvůli lepšímu výkonu aplikací a zkvalitnění uživatelské zkušenosti," říká Rohit Mehra, viceprezident společnosti IDC odpovědný za výzkum trhu síťové infrastruktury.

Výzkumná společnost Gartner také předpovídá strmý růst. Podle jejích odhadů poroste trh řízených SD-WAN řešení v letech 2017 až 2022 průměrným ročním tempem 84,7 %. Její analytici se domnívají, že virtualizace se stane prakticky povinnou součástí každé modernizace infrastruktury WAN. Očekávají, že do roku 2023 „bude přes 90 % modernizací okrajové infrastruktury WAN
založeno na platformách vCPE nebo SD-WAN softwaru či zařízeních namísto tradičních směrovačů (oproti dnešním méně než 40 %)".

Jak zavedení hráči investují do SD-WAN

Tradiční dodavatelé síťových technologií investují do SD-WAN především prostřednictvím akvizic startupových firem. Cisco koupilo společnost Viptela za 610 milionů a za 1,2 miliardy Meraki, jejíž technologie integruje do svých SD-WAN zařízení. Oznámilo také partnerství s SD-WAN start-upem Teridion s cílem poskytovat cloudové SD-WAN služby.

VMware převzal společnost VeloCloud za odhadovaných 449 milionů dolarů, a vyšvihl se tím na druhé místo na trhu SD-WAN infrastruktury z hlediska výnosů.

Společnost Riverbed, tradiční dodavatel hardwarových zařízení pro optimalizaci WAN, vstoupila do světa SD koupí firmy Ocedo (cena transakce nebyla zveřejněna). Nokia nezůstala pozadu a za 16,6 miliardy dolarů převzala společnost Alcatel-Lucent a s ní i její dceřinou společnost Nuage zaměřenou na SDN.

Telekomunikační operátoři a poskytovatelé připojení si kryjí záda distribučními smlouvami Vzhledem k tomu, že dodavatelé SD-WAN mají na mušce drahé MPLS služby, dávalo by smysl, aby se velké telekomunikační firmy připojily k nákupům, a chránily se tak proti ztrátě svého tradičního trhu. K tomu se však zatím neodhodlaly (s výjimkou NTT, které koupilo společnost Virtela za 525 milionů dolarů) a sázejí spíše na přeprodej SD-WAN služeb od poskytovatelů jako VMWare/VeloCloud nebo Silver Peak.

Kdo jsou nejvýznamnější dodavatelé SD-WAN?

Trh SD-WAN není pevně vymezený a přesně ohraničený. Promítá se do něj mnoho tradičních technologií (směrování, optimalizace WAN i zabezpečení), takže předpovědi vývoje trhu jsou zčásti vědou, zčásti spíše věštěním. Analytici se však shodují, že se skupinka hráčů jednoznačně odtrhla od pelotonu. Jsou mezi nimi jak zavedení dodavatelé hardwarových síťových řešení, tak původní poskytovatelé SD-WAN. Získali u zákazníků tak silnou pozici, že začínají budovat bariéry pro vstup nových start-upů, které by se snad mohly pokoušet část trhu ukořistit.

Podle IDC jsou dnes nejsilnějšími hráči na trhu SD-WAN Cisco (Viptela),
VMware (VeloCloud), Silver Peak a Nokia (Nuage/Alcatel-Lucent). Gartner posuzuje trh odlišnou optikou. Za jediné „lídry" označuje VMware, Cisco a Silver Peak, zatímco Fortinet, Citrix, Aryaka a Riverbed řadí mezi jejich nejbližší „vyzyvatele".

SD-WAN start-upy a jedinečné příležitosti

Dvojice průkopníků SD-WAN, Aryaka a Silver Peak, se pohybuje v šedé zóně mezi dravým start-upem a primární emisí akcií. Obě firmy naznačily, že směřují ke vstupu na burzu, ale zatím zůstávají v soukromých rukách.

Počet SD-WAN start-upů zatím roste s tím, jak se investoři snaží využít různé příležitosti na poli softwarově definovaných sítí a datových center. Mezi nejvýraznější, kterým se daří získávat finanční prostředky na rozvoj v řádu desítek milionů dolarů, patří Big Leaf, Cato Networks, CloudGenix, net (partnerství s Fat Pipe), Teridion (smlouva s Cisco/Meraki), Turnium a Versa Networks (OEM smlouva s Riverbed).

Příští vlna: Hybridní řešení usnadní přechod od tradičních architektur k softwarově definovanému cloudu

Podniky postupně opouštějí tradiční architektury ve prospěch cloudových služeb a SDN. Dodavatelé SD-WAN proto začínají nabízet nové funkce, například zabezpečení, optimalizaci a inteligentní, pravidly řízené směrování. Aby zákazníkům usnadnili přechod ze staré, hardwarové reality do nového, softwarově definovaného světa, představují i hybridní a mozaiková
SD-WAN řešení.

Ta spočívají v kombinacích různých druhů konektivity – MPLS pro garantovaný výkon u kriticky důležitých aplikací, širokopásmového připojení jako levnější alternativy pro neprioritní datový provoz, případně nouzového mobilního
připojení. Tzv. bílé skříňky – univerzální zařízení v místě zákazníka (uCPE) – umožňují na centrálně spravované infrastruktuře provozovat libovolné
virtuální síťové funkce (VNF) včetně SD-WAN, SD-pobočkových sítí, síťového zabezpečení a jakýchkoli dalších sítí a síťových funkcí, které lze virtualizovat.

Zajímají vás informační technologie a chcete získat nadhled?

Odebírejte náš Newsletter, který posíláme zpravidla dvakrát do měsíce a který obsahuje výběr unikátních článků nejen našich autorů, ale také ze sítě mezinárodního vydavatelství IDG.

» Přihlaste se zdarma! [Odběr můžete kdykoli zrušit]