Hlavní navigace

Zálohování firemních dat v cloudu? Nutnost!

9. 5. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: (c) T. L. Furrer - Fotolia.com
Zálohu dat ocení každý uživatel PC, ať už v práci či doma, až když je opravdu potřeba. To už ale většinou bývá pozdě. Mít svůj zálohovací plán je nutností pro každou malou či velkou firmu. Plán řady z nich je však mnohdy nedostatečný. Většina z nich totiž využívá k zálohování své lokální IT prostředí.

Záloha v jiné budově nebo v datovém centru

V České republice se už řada firem poučila ze stále se opakujících povodní, ale také z požárů či poškození dat v důsledku úderu blesku nebo například i havárie vody přímo v budově, kde jsou provozovány firemní IT systémy. Situace, kdy jsou data replikována jen do vedlejšího racku, anebo jen do vedlejší místnosti, totiž řeší jen ochranu před dnes již spíše marginálními poruchami hardwaru. Jenže vážnější problémy obvykle postihnou celou budovu najednou.  

Ideálním řešením je záložní server v jiné, geograficky vzdálené lokalitě, ale ne každá firma si takovéto řešení může dovolit. Mnohem výhodnější je spolehnout se v tomto ohledu na cloudové řešení, které využívá bezpečnostní i další výhody datových center. Služeb poskytujících inteligentní zálohování je na trhu celá řada, a proto je důležité vědět, co by mělo dobré cloudové zálohování jako služba (Backup as a Service; BaaS) umět a ve výsledku platit pouze za prostředky, které firma skutečně využije. Poskytovatelem takového univerzálního řešení jsou například České Radiokomunikace (ČRa).

 

Kompatibilita a snadné ovládání

V první řadě je tu otázka kompatibility. Dobrá služba by měla umět zálohovat všechny nejrozšířenější platformy, jako jsou Windows (včetně nejčastějších agentů aplikací Microsoftu), Linux a Mac, stejně jako klíčové virtualizační platformy Hyper-V a VMware. Důležitá je rovněž podpora aplikačních záloh SQL či Exchange. Zálohovány by měly být také fyzické i virtuální stroje ve firmě – ať už jde o servery, pracovní stanice nebo i notebooky.

Zálohy probíhají šifrovanou formou, proto lze k přenosu dat využít běžné internetové připojení. Přenáší se pouze komprimované rozdílové přírůstky dat od poslední zálohy. Někteří poskytovatelé BaaS, k nimž patří i České Radiokomunikace, nabízejí management zálohování plně ovládaný samotným zákazníkem prostřednictvím online portálu.  Ten umožňuje řídit nejen plány záloh či držení retencí, ale také obnovy dat. Zálohování v cloudu se specificky hodí i pro firmy, které potřebují centralizovat své zálohy z více lokalit.

Konektivita, dostupnost a zabezpečení

Ať už je výsledná volba poskytovatele záložních IT řešení jakákoliv, klíčovým faktorem služby by měla být nepřetržitá dostupnost a pak také bezpečnost dat. Kupříkladu Backup od Českých Radiokomunikací má garantovanou dostupnost v režimu 24/7 a SLA 99,99 %. Dalším veledůležitým faktorem je konektivita. České Radiokomunikace disponují kapacitou přenosu až 10 Gbit/s a konektivita k internetu je dále optimalizována kompresí.

soutez_casestudy

Konečně posledním, ale bezmála nejdůležitějším aspektem je bezpečnost. Zde je důležité se rovněž zaměřit na to, ve kterém datovém centru jsou vaše data fyzicky uložena a podle toho vybrat vhodného poskytovatele. Datové centrum DC TOWER poskytuje dostatečně dimenzované a zálohované napájení, systém ochrany proti požáru, nonstop ostrahu a technickou podporu. Bezpečnost uložených dat je zde dále podpořena certifikací dle přísných mezinárodních norem.

Pro více informací klikněte sem.

Byl pro vás článek přínosný?