Hlavní navigace

Windows v číslech: sedmičkám se asi do důchodu nechce (2)

14. 5. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Gerasimv - Fotolia.com
Windows 7 čeká v lednu konec podpory, ovšem stále populárnímu staršímu operačnímu systému od Microsoftu se do důchodu evidentně ještě stále nechce.
Gregg Keizer 14. 5. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Předchozí díl

(Data Net Applications toto podezření podle všeho potvrzují, neboť propad XP mezi dubnem 2014 a dubnem 2015 probíhal se zpomalující tendencí; prvních šest měsíců tohoto roku tvořilo 60 procent propadu za celých 12 měsíců.)

V průběhu následujících tří let padal podíl Windows XP mezi všemi PC s Windows každoročně o zhruba 50 procent. Například mezi dubnem 2015 a dubnem 2016 poklesly XP ze 17,5 % na 12 %, což představuje pád o 5,5 procentního bodu, respektive 46 procent. Další dva roky pak pád činil 56 procent. O těchto letech je možné přemýšlet jako o postupné kapitulaci uživatelů XP, kteří nepociťovali žádný velký tlak k přechodu na novější systém. Tito uživatelé chovali vzhledem ke stárnoucímu OS i nadále optimistický postoj bez ohledu na nějaké bezpečnostní aktualizace, ale postupně systém z roku 2001 opustili nebo úplně odešli ze segmentu PC.

V pátém roce po ukončení podpory Windows XP (mezi dubnem 2018 a dubnem 2019) však pád podílu XP zrychloval na téměř 77 procent a podíl systému mezi všemi počítači s Windows ve sledovaném období spadl z 5 na 2,8 procenta. Rychlejší propad by mohl představovat poslední uživatele, kteří se konečně smířili s faktem, že jejich OS byl nejen starý, ale i výrazně zastaralý.

Žádné dva operační systémy nejsou stejné. Kdyby byly, pak by Windows Vista – plánovaná náhrada Windows XP – měly větší uživatelský podíl než současného 0,2 procentního bodu (což je asi jedna třináctina podílu XP, systému, který je o pět let starší). A Windows 8 – teoreticky nástupce Windows 7 – by tvořil více než jen 5,7 % ze všech Widnows.

Pokračování