Hlavní navigace

Vývojové plány pro SUSE Linux Enterprise 11

8. 4. 2008
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

SUSE Linux Enterprise 11 se zaměří na inovace technologií pro datová centra, funkce pro migraci z Unixu, virtualizaci, interoperabilitu, zelené počítačové systémy a desktopový Linux.

SUSE Linux Enterprise 11 se zaměří na inovace technologií pro datová centra, funkce pro migraci z Unixu, virtualizaci, interoperabilitu, zelené počítačové systémy a desktopový Linux.

Společnost Novell oznámila své vývojové plány pro další generaci linuxové platformy pro podniky SUSE Linux Enterprise 11. SUSE Linux Enterprise 11 je koncipován jako srdce moderní organizace IT. Představuje základnu pro stěžejní podnikové aplikace a využívá nové technologie vizualizace a konsolidace serverů, specializovaných počítačových zařízení a také inovace v oblasti klientských počítačů. Díky tomu zákazníci s tímto systémem dosáhnou vysokého stupně flexibility, účinnosti a agilnosti, a to bez ohledu na to, jestli SUSE Linux Enterprise nasadí přímo na hardware, nebo v rámci virtuálního počítače. SUSE Linux Enterprise 11 bude klíčovou součástí úsilí Novellu o harmonickou integraci smíšených IT prostředí, v nichž lidé a technologie budou moci snadno spolupracovat.

„Obrovský úspěch systému SUSE Linux Enterprise 10 na trhu přinesl výhody podnikového Linuxu tisícům organizací po celém světě,“ řekl Roger Levy, senior viceprezident společnosti Novell a ředitel divize Open Platform Solutions. „Při vývoji další generace systému SUSE Linux Enterprise 11 jsme pozorně naslouchali našim zákazníkům, partnerům i kolegům v komunitě open source. Tato verze vytvoří nový standard pro kriticky důležité, interoperabilní podnikové systémy. SUSE Linux Enterprise 11 poskytne organizacím agilní, otevřenou a ekonomickou infrastrukturu.“

Jako ucelená platforma pro osobní počítače i datové centrum bude SUSE Linux Enterprise 11 nabízet řadu produktů pro nejrůznější oblasti použití v podnicích, od hraničních a infrastrukturních serverů přes vysoce dostupné datové centrum a servery fungující v reálném čase až po desktopy v provedení tlustých i tenkých klientů anebo technických pracovních stanic. Kromě toho Novell plánuje zpřístupnit SUSE Linux Enterprise 11 jako zařízení s novou sadou nástrojů pro rychlé a bezproblémové vytváření specializovaných instalací. V plánu je také nová zabudovaná verze SUSE Linux Enterprise, která umožní nezávislým výrobcům hardwaru (IHV) zabudovat virtualizaci a operační systémy přímo do jejich hardwaru. Novell rovněž plánuje vytvořit optimalizované verze systému SUSE Linux Enterprise pro specifická softwarová řešení jiných dodavatelů. Plánované investice do nové technologie virtualizace desktopu odstraní provázanost počítačových prostředí koncových uživatelů s hardwarem a umožní jim pracovat kdekoli a kdykoli.

Hlavní oblasti zdokonalování systému SUSE Linux Enterprise 11
SUSE Linux Enterprise 11 se zaměří na inovace v následujících oblastech:

  • Technologie pro datová centra. SUSE Linux Enterprise 11 naváže na úspěch verze 10 a přinese nové funkce na podporu vývoje pro specializovaná zařízení a pro aplikace s nízkou latencí spolu s podporou vysoké dostupnosti a vyspělých propojovacích technologií jako Infiniband.
  • Migrace z Unixu. Ve snaze osvobodit se z drahé závislosti na dodavatelích tradičních unixových řešení migrují zákazníci na Linux, který lze provozovat na nejrůznějších hardwarových platformách. SUSE Linux Enterprise 11 se zaměří na to, aby vyrovnal nebo i překonal výkonové standardy systému Solaris, poskytl nejlepší sadu nástrojů na trhu a nejkvalitnější funkční výbavu.
  • Virtualizace. Tradiční pojetí operačního systému je nově definováno, protože virtualizace přináší manažerům IT nový stupeň účinnosti, flexibility a agilnosti. Novell plánuje využít v systému SUSE Linux Enterprise 11 nejnovější technologie Xen a nabídnout virtualizaci v různých podobách, jednak přímo jako součást operačního systému, i jako samostatnou nebo zabudovanou virtualizační platformu.
  • Interoperabilita. SUSE Linux Enterprise 11 dále upevní vedoucí pozici Novellu na poli interoperability s novými řešeními pro optimalizaci Windows včetně vylepšené podpory virtuálních hostů systému Windows Server 2008, správy systémů a podpory bohatých internetových aplikací.
  • Zelené IT. Zákazníci aktivně usilují o snížení spotřeby energie snížením počtu serverů prostřednictvím virtualizace. Kombinace virtualizace a nových funkcí správy napájení v čipech a diskových jednotkách by měla umožnit zákazníkům zredukovat množství provozovaných serverů a podstatně snížit náklady na provoz datových center.
  • Inovace desktopového Linuxu. Jako lídr v kategorii desktopového Linuxu pro podniky plánuje Novell uvést nové vlastnosti pro lepší použitelnost, spolupráci a zabezpečení, vyšší produktivitu a nižší provozní náklady pro podnikové uživatele.

Novell plánuje dodat kritické stavební prvky moderního, agilního datového centra budoucnosti. Patří mezi ně funkce automatického a řízeného odstraňování poruch, například tzv. jednouzlové clustery, automatická detekce hardwarových poruch a odkládání dat po síti, která umožňuje provozovat zcela bezdiskové blade systémy. SUSE Linux Enterprise 11 přinese podstatná vylepšení funkcí pro zajištění vysoké dostupnosti a správu úložných podsystémů, především nové rozhraní pro správu clusterových úložišť. Edice systému SUSE Linux Enterprise 11 pro aplikace vyžadované v reálném čase má poskytnout bezkonkurenční základnu pro systémy s nízkou latencí. Nabídne finančním institucím a dalším subjektům možnost provozovat časově citlivé úlohy na standardizovaném hardwaru bez nutnosti předimenzování kapacity systému. Novell se v systému SUSE Linux Enterprise 11 zaměří také na investice do nové verze technologie OpenFabrics Enterprise Distribution (OFED), kvalitu služeb pro fabrice, další parametry ladění a nástroje pro trasování a ladění. Díky tomu by zákazníci měli získat prvotřídní řešení pro zaručené fungování v prostředích s kritickými nároky na čas.

Vylepšení jádra Linuxu a podpůrné sady nástrojů udělají ze systému SUSE Linux Enterprise 11 průmyslový standard pro migrace z Unixu.

Novell se zaměří na upgrade na nejnovější linuxové jádro (podle současných plánů by se mělo jednat o verzi 2.6.27), na špičkové technologie správy úložišť, jako je infrastruktura komunikace v clusteru OpenAIS, na clusterový souborový systém (Oracle* Cluster File System 2), který plně vyhovuje specifikaci POSIX, a na podporu zařízení DRBD (Distributed Replicated Block Device). Diagnostické a řídící funkce jako zdokonalená instrumentace pro jádro, vylepšené výpisy paměti při zhroucení a monitorování hardwaru i podpora zabudovaných servisních procesů by měly odlišit SUSE Linux Enterprise od konkurence jako nejspolehlivější a nejrobustnější operační systém pro kriticky důležité aplikace.

Virtualizace bude v chystané verzi klíčovou oblastí zaměření. Novell plánuje zahrnout do systému SUSE Linux Enterprise 11 nejnovější verzi hypervisoru Xen (podle současných plánů by to měla být verze 3.3), jež podporuje virtualizaci napříč platformami a zajištění kvality služby pro dynamické zdroje.

Zákazníkům to pomůže snadno konsolidovat servery se systémy Linux, Windows a NetWare, implementovat rychlé přidělování systémových prostředků a zajistit vyšší dostupnost. Pracuje se také na vývoji samostatné virtualizační platformy, kterou bude možné zabudovat do nového hardwaru, nebo nasadit na stávající hardware. Navíc nové funkce pro vytváření virtuálních zařízení doplněné technologiemi automatické správy Novell ZENworks a PlateSpin by měly zákazníkům umožnit rychle vytvářet virtuální počítače a spravovat jejich životní cykly napříč fyzickými a virtuálními infrastrukturami snáz než se současnými tradičními servery.

Novell investuje a spolupracuje s partnery na vytvoření nejvyspělejších funkcí pro vybudování „zelené IT“ infrastruktury, která bude ekologicky šetrná a finančně atraktivní. Integrovaná virtualizační technologie by měla zákazníkům umožnit snížit spotřebu energie a zmenšit jejich datová centra.

Mezi nové funkce správy napájení by měla patřit podpora linuxového jádra pro stav nečinnosti bez taktu procesoru, podpora stavů C procesoru, nové energeticky úsporné funkce pro virtuální počítače, podpora technologie NUMA a zdokonalená podpora hardwarových virtualizačních technologií (jako je Intel VMDq). Kombinace těchto funkcí by měla zákazníkům umožnit snížit spotřebu energie u fyzických i virtuálních úloh.

Novell plánuje přinést v systému SUSE Linux Enterprise 11 bohatý soubor desktopových funkcí, které přispějí k vyšší produktivitě uživatelů, zvýší flexibilitu a ekonomičnost. Funkce systému SUSE Linux Enterprise Desktop pro spolupráci a produktivitu plánuje Novell posílit důkladnější integrací produktu Novell Teaming + Conferencing, který vychází z open source projektu ICEcore. Aplikaci Teaming + Conferencing propojí s vylepšenými funkcemi sady OpenOffice.org Novell Edition a posílí tak výhody systému SUSE Linux Enterprise Desktop jako klíčového prvku ekonomického řešení spolupráce na podnikové úrovni. Vylepšené funkce usnadněného ovládání pro tělesně postižené a komfortnější uživatelské prostředí by měly poskytnout podstatně lepší použitelnost.

Podrobnější informace o obsažených produktech a dostupnosti systému SUSE Linux Enterprise 11 budou zveřejněny později v tomto roce.

Jako jediná linuxová platforma, kterou podporuje Microsoft, SAP i Capgemini, zaznamenal SUSE Linux Enterprise za posledních šest měsíců obrovský růst na trhu. Fakturace za platformu SUSE Linux Enterprise vzrostly ve fiskálním roce 2007 o 200 procent, zatímco trh jako celek vzrostl jen o 22 procent. Mezi nové zákazníky patří společnosti Wal-Mart, Office Depot, Siemens IT Solutions & Services, Casio a HSBC.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku