Hlavní navigace

V Dokumentech Google už lze diktovat i formátování dokumentu

1. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © pressmaster - Fotolia.com
Systém rozpoznávání hlasu v dokumentech Google dokáže nejen přepsat, co mu diktujete, ale také dokument podle vašich pokynů zformátuje.
Blair HanleyFrank 1. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Google loni zavedl funkci diktování textu pro desktopovou verzi kancelářských aplikací Google Docs. Nyní se tento systém rozšiřuje o formátování pomocí hlasových pokynů.

Uživatel může nově označovat a formátovat text, aniž by se dotkl klávesnice, což nepochybně ocení všichni, kdo přepis hlasu k tvorbě dokumentů již používají.

Google tvrdí, že díky práci na hlasovém ovládání jiných aplikací se mu podařilo rozpoznávání slov při diktování dokumentů zdokonalit. Stejná technologie nyní slouží např. k zarovnání odstavců nebo úplnému odstranění formátování.

V současné době je funkce hlasového formátování k dispozici pouze pro Dokumenty Google v prohlížeči Google Chrome na stolním počítači. Do budoucna by ale mohla výrazně zvýšit reálnou použitelnost kancelářských aplikací na mobilních zařízeních. Jedním z hlavních problémů při psaní delších textů na telefonech nebo tabletech je malá a nepohodlná klávesnice.

Uživatelé dnes mohou diktovat text prostřednictvím systémové klávesnice na zařízeních s operačním systémem iOS a Android, ale bez možnosti formátování pomocí hlasových příkazů.

Nová funkce je významným přínosem i pro nemocné či tělesně postižené uživatele - bez fyzického kontaktu s počítačem mohou pohodlně psát texty  i s formátováním.

Google na trhu kancelářských aplikací soupeří s několika konkurenty, především společností Microsoft, a spolehlivá funkce diktování v Dokumentech by mohla pomoci Googlu přilákat nové uživatele.