Hlavní navigace

Tucet strategických tipů, které se CIO mohou naučit od CTO dodavatelů technologií

3. 1. 2024
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: CIO.cz s využitím DALL-E
S tím, jak se každá společnost stává softwarovou společností, mohou lídři podnikových IT zlepšit digitální výsledky tím, že budou dbát rad těch, kteří byli přímo u toho a pracovali na tom – svých protějšků z řad dodavatelů.

Měnící se prostředí IT, poháněné rychlým pokrokem v technologiích a digitální transformaci, zaznamenalo posun v odpovědnosti a výzvách pro ředitele IT. CIO jako součást svých digitálních transformací stále více provádějí vývoj softwaru a práci zaměřenou na technologie, takže pořekadlo „každá společnost je softwarová společnost“ je s každou digitální vlnou stále pravdivější.

Ale i když se CIO seznamují s iniciativami, jako jsou generativní piloty umělé inteligence, přechod na cloud-first, DevOps a vývoj produktů a služeb, stále se mají co učit a CTO technických dodavatelů, kteří jsou do těchto projektů a způsobů provozu zapojeni, rádi předávají bohaté znalosti.

Kvíz: Hodíte se na CIO? Přečtěte si také:

Kvíz: Hodíte se na CIO?

Bez ohledu na povahu projektů a výstupů nebo na to, zda jsou zákazníci vůči organizaci interní nebo externí, CTO a nyní CIO uznávají, že pokud mají zůstat relevantní, musejí poskytovat nepřetržitou hodnotu, říká Phil Purdy, úřadující CTO australské společnosti IMRnext.

„Přijetí změn, podpora inovací a udržení neúnavného zaměření na poskytování hodnoty dobře poslouží ředitelům IT v této nové éře digitální transformace,“ říká Purdy.

Zde je 12 dalších tipů, které mohou CTO technologických dodavatelů nabídnout ředitelům IT, kteří se vydávají na digitální cestu více definovanou softwarem a službami.

1. Přijměte nové agilní rozhraní

Stejně jako CIO začali posilovat své organizace v agilních metodologiích, je pro ně důležité vědět, že dny Scrum masterů a Kanban boardů jsou již pryč. Místo toho dnešní agilní postupy souvisejí se zavedením spirálového vývoje, který umožňuje rychlejší cykly iterací a off-rampy pro produkty, které mají být přijaty a používány rychleji, říká Purdy. Díky iterativnímu vývoji lze předvídat nové funkce a rychle je přizpůsobovat neustále se měnícím současným a budoucím technologiím, přičemž produkt zůstává relevantní pro okamžité obchodní potřeby, říká.

To mění zaměření z minimálního životaschopného produktu (MVP) na integrované funkční schopnosti (IFC), vysvětluje Purdy. „Přechod na IFC umožňuje multidisciplinárním týmům opakovat odděleně, ale nasazovat je společně, což umožňuje výrazně snížit kritickou cestu ve většině projektů tím, že se eliminují mezifunkční týmy, které se navzájem blokují,“ říká.

CIO si mohou osvojit myšlení neustálých inovací a agilnosti, učit se od dodavatelů, jak se rychle přizpůsobit změnám na trhu a integrovat nové technologie do svých IT ekosystémů, souhlasí Vahid Kowsari, spoluzakladatel a technický ředitel společnosti ixlayer, poskytovatele platformy cloudových diagnostických laboratorních testovacích služeb se sídlem v San Franciscu.

„Přijměte agilní a DevOps metodologie ke zvýšení rychlosti vývoje a nasazení,“ říká Kowsari. „Tyto přístupy podporují spolupráci, zkracují dobu potřebnou k uvedení na trh a zlepšují kvalitu softwaru.“

Někdy však agilita získá špatnou reputaci, poznamenává Brad Porter, technický ředitel společnosti KnowledgeLake se sídlem v St. Louis, poskytovatele cloudové platformy pro správu podnikového obsahu (ECM). „Lidé ji vnímají jako nepřítele promyšleného plánování. Ale ve skutečnosti jde o to být flexibilní a přizpůsobovat strategie podle toho, jak se věci vyvíjejí,“ říká.

Přechod k tomuto způsobu myšlení přináší mnohé výhody, dokonce i nad rámec vývoje softwaru, dodává Porter. „Může být přínosem pro všechny týmy tím, že poskytuje schopnost obrátit se a přizpůsobit se, když se objeví nové informace.“

2. Přijměte přístup založený na inženýrství

David Brassely, technický ředitel poskytovatele open-source API platformy Gravitee se sídlem v San Francisku, uznává, že zaměření se na inženýrsky vedené myšlení „je kontroverzní konstatování“ a dodává, že chápe, že organizace jsou „řízeny prodejem“.

Jak poznáte, že už s tím máte seknout Přečtěte si také:

Jak poznáte, že už s tím máte seknout

„Neměli bychom to však dělat na úkor vedení podle produktu,“ trvá na svém Brassely. „To podporuje inovace v rámci organizace, provádí technologické ověřování konceptů a zajišťuje, že inženýrství je zahrnuto do metrik úspěchu společnosti.“

3. Nechte rozhodování řídit data

Mnoho CIO se dostane tam, kde je, protože má značné zkušenosti a intuici, říká Porter. „Ale když dohlížíte na velkou organizaci s množstvím technologií, týmů a oddělení – vnitřní pocit se nemění. Pokud nepoužíváte nástroje pro analýzu dat, uděláte chyby a připravíte svoji organizaci o peníze.“

Doporučuje CIO, aby naslouchali datům a používali je k rozhodování.

4. Zdůrazněte zákaznicky orientovaný rozvoj

CTO technických dodavatelů jsou si hluboce vědomi důležitosti pochopení potřeb zákazníků a zpětné vazby, říká Purdy. „S tím, jak se ředitelé IT hlouběji ponoří do nabídky produktů a služeb, je nezbytné udržovat ostré zaměření na zkušenost koncového uživatele. Pravidelné zpětné vazby, uživatelské testování a mapování cest zákazníků mohou nabídnout neocenitelné poznatky,“ říká.

5. Talent trumfuje nad procesem

Ačkoliv jsou procesy zásadní pro efektivní nasazení zdrojů a včasné poskytování vysoce kvalitního softwaru, „talent je nejdůležitější hnací silou úspěšné softwarové organizace,“ tvrdí Brassely ze společnosti Gravitee.

Je to o to důležitější pro společnosti vedené technologiemi, jejichž produktem je software, dodává. I na slábnoucím trhu práce zůstává získávání špičkových inženýrských talentů náročným úkolem, protože pro inženýry úrovně A+ je zde neuvěřitelná konkurence, říká.

Jak spolehlivé jsou harddisky ve skutečnosti? Přečtěte si také:

Jak spolehlivé jsou harddisky ve skutečnosti?

„To také znamená nabízet efektivní a zeštíhlené náborové postupy,“ říká. „Přejděte od pohovoru k nabídce včas a s minimálním třením. Viděl jsem, [jak firmy přicházely o] příliš mnoho kandidátů kvůli tomu, že museli přeskakovat příliš mnoho obručí.“

Je to váš oddaný základní tým, často oslavovaný jako „klíčoví oddaní“ nebo „rockové hvězdy“, který požene vaši organizaci kupředu, dodává Porter z KnowledgeLake. Ve světle toho by CIO neměli upřednostňovat pouze investice do technologií, říká, „ale také rozvoj a posílení postavení svých lidí a uznat je jako svá nejcennější aktiva ve snaze o pokrok.“

6. Přijměte open-source a přispívejte k němu

Open source komunita je zlatým dolem inovací, říká Purdy z IMRnext. „Spoluprácí a přispěním mohou organizace zůstat v popředí na úrovni technologií, přijímat osvědčené postupy a využívat kolektivní znalosti, a to vše při současném získávání přístupu k okamžité uživatelské základně.“

Open source by měl být součástí rovnice, říká Singhová ze společnosti Okta. Při vyhodnocování technologií, které má přinést do svého portfolia, chce Singhová zajistit, že „tato technologie mě nezařadí do role dodavatele. Můj tým se vždy snaží přinášet ty nejlepší technologie, které občas zahrnují open source, takže je důležité mít schopnost integrovat se s jinou technologií nebo ji rozšířit tak, aby vyhovovala našim vlastním potřebám.“

7. Vytvořte ekosystém inovací

Ve věku, kdy jsou technické znalosti téměř komoditní, nejde jen o najímání IT profesionálů, ale o hledání jednotlivců, kteří kombinují hluboké technické znalosti s horlivým porozuměním obchodní strategii, říká Purdy.

„Pomocí členů týmu a zaměstnanců, aby kriticky dosahovali pouze výsledků, které vytvářejí hodnotu, a zpochybněním statutu quo, lze vytvořit prostředí, kde se daří inovacím,“ říká.

Najímání společensky a kulturně různorodých týmů přináší různé pohledy, zkušenosti a přístupy k řešení problémů, podporuje kreativitu a myšlení „out-of-the-box“. „Důvěřujte členům svého týmu a dejte jim bezpečí a autonomii, aby mohli činit obtížná rozhodnutí,“ říká Purdy. Vytvořením prostředí, kde jsou neúspěchy považovány za příležitosti k učení, budou týmy s větší pravděpodobností riskovat a přijdou s převratnými nápady.“

Pět způsobů implementace vlastního velkého jazykového modelu pro AI Přečtěte si také:

Pět způsobů implementace vlastního velkého jazykového modelu pro AI

To vzbuzuje pocit vlastnictví a často to vede k inovativnějším řešením, protože jednotlivci se cítí zmocněni k tomu, aby zkoumali a experimentovali, dodává. „CIO mohou budovat týmy, které jsou nejen kompetentní a kvalifikované, ale také vysoce zběhlé v podpoře nových a inovativních myšlenek.“

8. Neplánujte jen na teď – myslete na budoucnost

Není pochyb o tom, že technologie se rychle mění. Pokud CIO nebudou aktivně vymýšlet strategii, která předjímá technologické prostředí v příštích třech až pěti letech, je méně pravděpodobné, že zůstanou konkurenceschopní, říká Jess Keeneyová, hlavní produktová a technologická ředitelka společnosti Duck Creek Technologies, poskytovatele softwaru pro pojištění P&C. , se sídlem v Bostonu.

Rozvíjející se technologie, jako je generativní umělá inteligence, strojové učení a automatizace, se staly nedílnou součástí a vyžadují komplexní pochopení toho, jak jsou v souladu s cíli vaší organizace, říká Keeneyová.

„Ještě je čas přijmout technologie, které byly v minulosti odkládány nebo přehlíženy,“ říká. „Tento přechod bude vyžadovat holistický pohled na celou vaši organizaci z deseti kilometrů, což umožní vyvážený přístup k řízení transformačních iniciativ spolu se službami a spokojeností zákazníků a obchodním růstem prostřednictvím informovaných rozhodnutí.“

Kyberútočníci si pomáhají umělou inteligencí, obránci oplácejí stejnou mincí Přečtěte si také:

Kyberútočníci si pomáhají umělou inteligencí, obránci oplácejí stejnou mincí

Je běžnou praxí, že CIO volí bezpečný přístup k investicím do technologických platforem, které jsou robustní, osvědčené a již nějakou dobu existují.

„Víte, že to funguje a že je to neprůstřelné,“ říká Porter. Ale zatímco stabilita a spolehlivost jsou zásadní, nedávné skoky v technologiích, jako je rychlý vývoj ChatGPT, zdůrazňují potřebu myslet dopředu. CIO musejí sledovat platformy a přemýšlet nejen o současnosti, ale také o budoucnosti, říká.

Softwarová rozhodnutí, která učiníte dnes, „by měla být schopna růst a vyvíjet se tváří v tvář nadcházejícím změnám v průběhu příštího jednoho, tří nebo pěti let,“ říká Porter. „Pochopte také, že neinvestujete pouze do softwarového balíčku, ale do společnosti, která za ním stojí. Jsou agilní a hledí dopředu? Pokud je odpověď ne, možná si vybíráte něco bezpečného a pravděpodobně ne odolného vůči změnám v budoucnu.“

Jako technolog má CIO jedinečnou příležitost představit si budoucnost. „Tato vize se nemusí točit pouze kolem postupných vylepšení; může se vydat odvážným inovativním směrem. Můžete prozkoumat zcela nové přístupy k odstranění stávajících problémů,“ říká.

CIO by měli přemýšlet nad rámec každodenních operací a zapojit se do ambicióznějších, progresivnějších snah s využitím těcj nejnovějších a nejzajímavějších technologií, říká Porter.

9. Vypořádejte se s technickým dluhem hned

Technický dluh je jako výběrčí daní: Dříve nebo později ho budete muset zaplatit, poznamenává Brassely. „Technický dluh může začít pomalu – ve skutečnosti tak pomalu, že je snadné odložit jeho řešení na další období.“

Ale jednoho dne si uvědomíte, že už nemůžete tak dobře inovovat nebo vydávat [produkty] tak rychle, protože je čas splatit dluh, říká. „Investujte včas a často do řešení svého technického dluhu. Napravte svůj technický dluh a staňte se občanem první třídy ve všech vašich plánech [dalších] období.“

10. Demokratizujte – a starejte se o své uživatele

Přechod na cloudové nabídky znamená přenechání určité kontroly externím dodavatelům, ale bezpečnost samozřejmě zůstává prvořadá, říká Porter. Robustní správa dodavatelů, analýza rizik a proaktivní kultura zabezpečení jsou zásadní při přechodu přes třetí stranu, říká. To neznamená, že si IT může dovolit udělat chybu.

„Vaši lidé se nemohou bát zvednout ruce a vyjádřit obavy ohledně zranitelnosti,“ zdůrazňuje Porter. „Mít proaktivní bezpečnostní myšlení a kulturu, která povzbuzuje týmy, aby se ozvaly, když si myslí, že může nastat problém, je zásadní.“

Z hlediska výběru správných nástrojů a dodavatelů je stěžejním faktorem uživatelská zkušenost. Mladší generace, která vstupuje do pracovního procesu, vyrostla v mobilní éře a je zvyklá na rychlé, plynulé a bohaté zkušenosti se svými chytrými telefony, říká.

Video ke kávě

Máte čas na rychlé a informativní video? 

„Doby neohrabaného a zastaralého softwaru jsou pryč,“ říká Porter. „Požadují snadné použití, efektivitu a bezproblémovou funkčnost, aby mohli rychle plnit své úkoly. CIO často přehlížejí uživatelskou zkušenost, přestože ta by ve skutečnosti měla být v popředí technologických rozhodnutí.“

11. Umožněte svým zaměstnancům objevovat

Je důležité si uvědomit, že je více než jen odpovědností CTO nebo CIO mít všechny odpovědi. „I když máme výsadu uvažovat o podnikání strategicky, každý zaměstnanec by měl sdílet očekávání, že přispěje k rozvoji a růstu firmy,“ říká Porter.

Pět hlavních technologických trendů, které je třeba sledovat příští rok Přečtěte si také:

Pět hlavních technologických trendů, které je třeba sledovat příští rok

Aby se podpořil tento všestranný přístup k technologickému pokroku, měli by všichni zaměstnanci dostat vyhrazený čas na přemýšlení, brainstorming a prototypování, doporučuje.

„Když jsou zaměstnanci tlačeni až na své limity a soustředí se pouze na své každodenní úkoly, omezují se na tahání jedné páky nahoru a dolů, spíše než na přeměnu této páky na volant,“ říká Porter. „Je zásadní poskytnout zaměstnancům příležitosti prozkoumat a vyzkoušet nové technologie.“

12. Přesuňte se od nákupu k partnerství

S tím vším, čím CIO přispívají [k růstu společnosti], by měli uznat hodnotu partnerství se svými dodavateli různými způsoby.

Například CTO dodavatelů technologií má často velký smysl pro návratnost investic a optimalizaci nákladů, ze kterých se CIO mohou učit, říká Kowsari. „CIO mohou tyto principy přijmout, aby mohli činit rozhodnutí o investicích do technologií na základě dat a maximalizovat hodnotu přinášenou IT projekty.“

Pište pro CIO Business World

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři CIO BW?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu. Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

Keeneyová vnímá, že se stále více organizací obrací na důvěryhodné dodavatele, aby urychlili své cesty digitální transformace. 

„Tento posun v dynamice je zajímavý, protože pojistitelé stále více spoléhají na dodavatele technologií, pokud jde o provozní výkon, sledovatelnost systému a zvýšenou kvalitu a rychlost dodávek,“ říká. „Budou trávit více času porozuměním údajům o zákaznících, což by mělo podpořit rychlé sledování vývoje nových pojistných produktů a růst se zaměřením na personalizaci a růst míry udržení zákazníků.“

CIO často přehlížejí příležitost k rozvíjení vztahů s dodavateli, přesto by to měli zvážit, říká Porter. „Není to jen nákup nebo transakce; je to partnerství. Když si CIO najdou čas na identifikaci správných lidí v rámci konkrétních dodavatelů a navázání dlouhodobých vztahů, může to mít zásadní dopad na maximalizaci vaší hodnoty a maximální využití těchto řešení. Zajišťuje také, že když se objeví problémy, je dodavatel na vaší straně a pracuje na jejich vyřešení.“

 

CIO Business World si můžete objednat i jako klasický časopis (v tištěné i v digitální podobně) Věnujeme se nejnovějším technologiím a efektivnímu řízení podnikové informatiky. Přinášíme nové ekonomické trendy a analýzy a zejména praktické informace z oblasti podnikového IT se zaměřením na obchodní a podnikatelské přínosy informačních technologií. Nabízíme možná řešení problémů spojených s podnikovým IT v období omezených rozpočtů. Naší cílovou skupinou je vyšší management ze všech odvětví ekonomiky.

Byl pro vás článek přínosný?