Hlavní navigace

Technologické trendy pro rok 2020 (2)

7. 1. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: (c) red150770 - Fotolia.com
Technologická očekávání v klíčových oblastech pro rok 2020 formulovali experti společnosti Red Hat, poskytovatele open source technologií pro podnikové použití. Komentují zásadní technologie a očekávané události nadcházejícího roku v oblastech AI/ML a AIOps, Blockchainu, Edge Computingu a Internetu věcí. Zaměřují se na hardwarové inovace a události v HPC a světě superpočítačů, na inovace v open source a bezpečnosti i na přínosy Serveless vývoje.

5G pro inovace

Na skutečnost, že zprovozňování 5G sítí ještě více podpoří inovaci v koncových zařízeních pro telekomunikace a firmy, upozorňuje Frank Zdarsky: „Architektury 5G sítí vytvářejí aplikační příležitosti i výzvy týkající se infrastruktury. Nižší latence, vyšší šířka pásma, vyšší hustota zařízení a zvýšená spolehlivost společně vytváří poptávku po vícevrstvých distribuovaných aplikačních architekturách – například intenzivní datová analýza na koncovém zařízení zasílající anomální data do připojené cloudové služby k dalšímu zpracování, nebo autonomní činnost koordinovaná zařízením a kontejnerizovanými aplikačními komponentami v připojené základové stanici“ a dodává, že současně „nové (a rychle se rozrůstající) možnosti síťových aplikací 5G vyžadují vyšší flexibilitu a pružnost mobilních operátorů, což vede k přechodu od virtuálních síťových funkcí (VNF) ke kontejnerovým síťovým funkcím (CNF) s cílem nabízet nové služby s možností snadného nasazení.“

Podle Zdarskeho se poskytovatelé telekomunikačních služeb rozdělí na základě strategií zavádění mobilního edge computingu: „Jedna skupina poskytovatelů telekomunikačních služeb naváže partnerství s jedním ze tří zmíněných gigantů, aby ve svém mobilním systému edge computingu co nejrychleji využila technologické možnosti a služby daného poskytovatele veřejného cloudu. Cenou za toto rozhodnutí bude ze strany poskytovatele telekomunikačních služeb v zásadě odevzdání klíče k cenným lokalizačním aktivům danému poskytovateli cloudu a omezení prostoru pro poskytovatele telekomunikačních služeb v hodnotovém řetězci a v kontaktu se zákazníkem. Další skupina si bude chtít udržet kontrolu nad svými aktivy a získat přístup k širšímu ekosystému služeb a jejich vývojářům, s cílem vyvinout vlastní platformu pro mobilní edge computing. To však vyžaduje, aby daní poskytovatelé spojili síly a dohodli se na způsobu spolupráce mezi svými mobilními platformami pro edge computing, aby bylo možné maximalizovat počet zákazníků pro vývojáře inovativních a atraktivních služeb edge computingu.“

Vyšší konzistence aplikační architektury IoT

IoT aplikace pro podnikové nasazení se budou více zaměřovat na jednotlivé komponenty, míní Jered Floyd: „Navzdory standardizaci protokolu pro komunikaci s komponentami IoT, snímači a aktuátory, stále existuje málo standardizace na úrovni aplikační architektury. Používají se běžné vývojářské nástroje, ale architektura jednotlivých případů implementace IoT zůstává i dnes překvapivě unikátní. Na základě standardizace open source komponent se v roce 2020 objeví vyšší konzistence aplikační architektury IoT, od cloudu přes koncové brány až po zařízení.“

Internet of Things na kolech

Nejvyšší nárůst využívání IoT podle Floyda zaznamená automobilový průmysl. „Dodavatelé automobilů zažívají rapidní zrychlování opožděné digitální transformace a uvědomují si, že hlavní přidaná hodnota, kterou mohou nabídnout, spočívá v informační infrastruktuře spojující automobil a cloud, nikoli pouze ve výrobě motorů a dalších mechanických součástí. Namísto nasazování tuctů nezávislých subsytémů řízených mikrokontrolérem konverguje tato funkcionalita k jednomu vysoce výkonnému vestavěnému systému trvale připojenému do cloudu. Tento „Internet of Things na kolech“ již existuje v nejvyšší vrstvě trhu, ale v roce 2020 se rozšíří hlouběji a způsobí nejvyšší míru šíření IoT s nejvyšším objemem dat.“

Floyd se dále domnívá, že podnikový (nebo průmyslový) IoT bude jasněji vnímán jednoduše jako případ užití edge computingu. „Nakládání s koncovými zařízeními jako nezávislými jednotkami bude z pohledu bezpečnosti a údržby stále méně udržitelné, jelikož i nejmenší zařízení je nyní schopno provozovat plnohodnotný operační systém jako je Linux. Tyto miliardy zařízení IoT představují doslova masivní distribuovaný počítač a rychle se přizpůsobí komplexním koncovým architekturám od dodavatelů cloudových služeb nebo podnikových softwarových řešení. Rozpor mezi přístupem spravované služby a vlastní platformy bude bod největšího střetu v oblasti IoT a edge computingu v následujících třech letech.“

Hardwarové inovace

Jelikož Dennardovo škálování se blíží ke konci, již nebude možné řešit výpočetní problémy pouhým zvyšováním taktovací frekvence a paralelismu, upozorňuje Hugh Brock, Research Director ve společnosti Red Hat: „V roce 2020 dojde k výraznému nárůstu zájmu o heterogenní hardware, rekonfigurovatelná hardwarová programovatelná hradlová pole (FPGA), akcelerátory a vlastní zákaznické integrované obvody (ASIC). Začne se objevovat nový model programování a nasazení, jenž přijímá fakt, že výpočetní zdroje budou heterogenní a že hardware, podobně jako dnes software, bude možné upravovat a měnit. Open source nástroje a procesy budou získávat na významu, neboť tyto nástroje se rozvíjí, zatímco proprietární řešení – podobně jako proprietární kompilátory v 90. letech 20. st. – za inovacemi zaostávají.“ Podle Brocka jsme na prahu výrazného posunu hranice mezi softwarem a hardwarem a open source bude hrát v proměnách hardwaru mnohem větší roli než v minulých letech.

soutez_casestudy

Třesk na trhu HPC

Ohromný růst v oblasti HPC zaznamená podle Jereda Floyda platforma Arm, přičemž ani RISC-V nebude zaostávat: „Standardizace platformy Arm prostřednictvím organizací jako Linaro konečně zajistila, že „navrhování Arm serverů je nuda“. Opakovatelné a podporovatelné činnosti spolu s efektivitou a flexibilitou výsledných platforem tak způsobí nebývalý vzestup platformy Arm na trhu HPC. Příslib architektury RISC-V bez problematických vazeb podpoří rychlý zájem o tuto platformu, která půjde ve šlépějích platformy Arm – patrně nikoli hned v roce 2020, ale brzy poté.“

Byl pro vás článek přínosný?