Hlavní navigace

Studenti ČVUT vytvořili koberec, který ovládá počítač

10. 1. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Společnost IBM Česká republika společně s Českým vysokým učením technickým v Praze vybrala a ocenila nejlepší výzkumné projekty studentské soutěže IBM Student Research Projects.

Společnost IBM Česká republika společně s Českým vysokým učením technickým v Praze vybrala a ocenila nejlepší výzkumné projekty studentské soutěže IBM Student Research Projects.

Tématy sedmého kola byly návrh uživatelských rozhraní a tvorba virtuálních světů v prostředí Second Life. Kromě finační odměny soutěž přinesla studentům i praktické zkušenosti a možnost přímé spolupráce s odborníky z výzkumného a vývojového oddělení IBM.

Do soutěže bylo tentokrát přihlášeno 14 projektových týmů pracujících na konkrétních úkolech. Od roku 2005, kdy IBM začala na výzkumných projektech s ČVUT spolupracovat, se do programu zapojilo již více než 400 studentů. Za tu dobu vznikla řada projektů, které studenti mohou dále rozvíjet např. ve svých bakalářských či diplomových pracích.

V rámci soutěže studenti analyzují existující přístupy, hledají nové metody, jak úlohy řešit, a zvolené řešení následně realizují. Důležitou součástí projektu je i jeho dokumentace. „Studenti se tedy kromě samotného výzkumu navíc učí, jak zdokumentovat a představit výsledky své práce. Zároveň si díky programu mohou vyzkoušet, co výzkumná činnost v prostředí mezinárodní firmy obnáší,“ dodává Prof. Ing. Pavel Slavík, CSc., profesor katedry počítačové grafiky a interakce Elektrotechnické fakulty ČVUT.

Odborná porota složená ze zástupců IBM a ČVUT vybrala a ocenila výzkumné práce v hlavní kategorii a již po čtvrté i v samostatné kategorii Cell (kategorie prací zabývajících se problematikou Cell procesorů). Kromě toho udělila i cenu poroty za inovaci a zvláštní cenu poroty. Hlavními kritérii byly originálnost řešení a kvalita jeho provedení.

Hlavní kategorie
1. místo: projekt Nášlapný koberec jako vstupní zařízení, Petr Podhorský a Jakub Zahradník
2. místo: projekt Modelování přirozeně vypadajících výrazů na 3D modelu lidského obličeje, Jan Hink
3. misto: projekt Editor místností pro aplikaci SitCom, Hana Trusková a Michal Smutný

Kategorie Cell
Projekt  Lokalizace mluvčího pomocí mikrofonního pole, Peter Novotný

Cena poroty za inovaci
Projekt Nakloněná rovina v prostředí Second Life, Ondřej Bartas, Petr Minařík a Radek Okrajek

Zvláštní cena poroty
Projekt Animování 3D modelu lidské postavy, Jan Charvát

soutez_casestudy

Zadáním vítězného projektu Nášlapný koberec jako vstupní zařízení bylo ověřit vhodnost a způsob použití alternativního vstupního zařízení, konkrétně koberce citlivého na tlak. Studenti navrhli a realizovali řešení, které umožňuje uživateli listovat prezentacemi, odpovídat na otázky i hrát hry pouhým přešlapováním před obrazovkou. Uživatel nepotřebuje klávesnici ani myš. Řešení je vhodné například pro venkovní prostory, pro nákupní centra nebo čekárny. Porota ocenila především systematický přístup studentů a pečlivé dořešení detailů projektu formou uživatelských testů. Díky tomu je výsledek projektu přímo použitelný v praxi. Přehled projektů ze všech ročníků a jejich výsledky jsou dostupné na serveru http://ibm-cvut.felk.cvut.cz/.

„Ve světě globální ekonomiky skutečně nezáleží na tom, v jaké části světa se nacházíte, ale zdali je váš nápad přínosný a má široké uplatnění. Za dobu spolupráce s ČVUT vznikla řada jedinečných projektů, z nichž některé studenti dále rozpracovali v rámci odborných stáží v IBM,“ zhodnotil program Aleš Bartůněk, generální ředitel IBM Česká republika.

Byl pro vás článek přínosný?