Hlavní navigace

(Proti)hackerský trenažer: V Brně se otvírá nový Kybernetický polygon (KYPO)

29. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Nové zařízení na Masarykově univerzitě bude určeno pro simulaci útoků na síti a nácvik obrany proti nim. Vzniklo na základě výzkumu zadaného ministerstvem vnitra.

Na Masarykově univerzitě v Brně se otvírá takzvaný nový simulátor, který byl nazván Kybernetický polygon (KYPO). Jde o zařízení, které umí napodobit libovolnou počítačovou síť. Hlavní účelem Kyternetického polygonu simulovat kybernetické útoky a současně hledat techniky, jak se před takovými útoky bránit. KYPO je produktem výzkumu, který na Masarykově univerzitě běží od roku 2013 a jehož zadavatelem bylo Ministerstvo vnitra ČR.

Cloud22

Virtuální prostředí umožní modelovat i specifické sítě třeba ve výrobních podnicích nebo v konkrétní infrastruktuře třeba u dodavatelů energií a testovat postupy ochrany proti útokům. Útoky proti konkrétním institucím a konkrétním bodům průmyslové infrastruktury je stále nebezpečnější. Nebezpečí je o to vážnější, že kritické body nejsou jen cílem osamocených hackerů, ale také mohou být cílem soustředěného úsilí agentur cizích vlád nebo zločineckých syndikátů, které disponují značnými technickými i personálními prostředky.

Vybavení nového centra stálo 22 milionů korun a bude sloužit nejen studentům v rámci výuky, ale také dalším profesionálům, a to včetně pracovníků brněnského Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCKB). Technicky je KYPO vybaveno infrastrukturou CERIT Scientific Cloud, který vznikl přeměnou původního Superpočítačového centra Brno. Disponuje tak výkonem 4800 procesorových jader.