Přitažlivost slibných síťových technologií může být vyčerpaná tlakem na přijetí nevyzkoušených myšlenek. Když se podívám na komentáře, které jsem letos získal od podnikových technologů, vynikala v nich jedna věc, a sice že téměř tři čtvrtiny z nich uvedly, že zakořeněné názory zastávané vedoucími pracovníky společností jsou pro ně „významným problémem“ při udržování jejich síťového a IT provozu.
„Každá situace mě dostane na schůzi v zasedací místnosti, kde odhalím hloupý nápad,“ řekl jeden z CIO. Vnímal jsem tento problém ve své vlastní kariéře, a proto s ním sympatizuji, ale mohou s tím technici něco udělat? Jak odhalíte současný „velký humbuk“?
Pište pro CIO Business World
Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři CIO BW?
Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu. Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz
Pro začátek nebuďte nadmíru odmítaví. Technologové se shodují, že odmítavá reakce na „in“ technologii uváděnou vrcholovým managementem je vždy špatný nápad. Ve skutečnosti úvodní komentář, který většina technologů navrhla, zní: „Souhlasím s tím, že tam je skutečný potenciál, ale myslím, že existují některé krátkodobé problémy, které je třeba vyřešit, než se k tomu budeme moci zavázat.“
Druhým nejcitovanějším úvodem je „Už jsem o tom zahájil studii, a až bude hotová, podám vám zprávu.“ Pod hromadou humbuku je obvykle zrnko (ano, často malé zrnko) pravdy a nejlepším přístupem je to nějak uznat a hrát o čas. Hype vlny jsou jako příliv a odliv; přicházejí a odcházejí a management se mnohokrát posune dál.
Nyní se podívejme na to, o čem technologové říkají, že jsou konkrétní velké mediální bubliny, které se týkají vytváření sítí, a co doporučují k tomu, abyste je překonali.
1. Automatizace sítě řízená umělou inteligencí
Mediální bublinou číslo jedna na seznamu je v dnešní době jistě automatizace síťových operací pomocí umělé inteligence. Něco málo přes tři čtvrtiny ředitelů IT uvedlo, že byli požádáni o „využití“ věcí jako ChatGPT k „provozu“ jejich sítí. Souhlasí s tím, že nejlepším přístupem ke zmírnění tlaku je obhajovat inkrementalismus AI.
Viděl jsem jednu prezentaci, kterou CIO přednesl vrcholovému managementu, a ta měla čtyři hlavní body. Za prvé, umělá inteligence se rychle vyvíjí a i nyní je velmi slibná, ale skutečnost, že dnes AI dělá chyby, je dobře zdokumentována. Za druhé, pokud by umělá inteligence získala kontrolu nad sítí a pokud by udělala chybu, bylo by pro zaměstnance sítě obtížné určit, co udělala a proč se pokazila. Za třetí, nejlepší způsob, jak se vypořádat s prvními dvěma body, je zavést umělou inteligenci v roli poradce v omezené oblasti sítě.
Nakonec by měl být proveden projekt s cílem identifikovat oblast jejich sítě, kde existuje jediný dominantní dodavatel zařízení, který má integrovaný poradenský nástroj AI, a začlenit tento nástroj do svých postupů síťového provozu.
Projekt by měl 1) posoudit hodnotu nástroje porovnáním doby odezvy operací s problémy se stejným segmentem sítě, ale bez umělé inteligence, 2) vyvinout doporučené postupy pro optimální využití umělé inteligence a 3) sledovat vývoj umělé inteligence, aby bylo možné posoudit, kdy by umělá inteligence mohla být schopna být skutečně důvěryhodná na to, aby mohla podnikat [vlastní] kroky. Tento krok by měl být proveden minimálně pouze v případě, že kroky, které AI provádí automaticky, jsou zapisovány, takže je usnadněno zotavení z chyby ze strany AI.
2. Privátní 5G
Technologové říkají, že mediální bublinou číslo dvě, se kterou se musejí vypořádat, je privátní 5G. Něco málo přes dvě třetiny technologů uvedlo, že byli dotázáni, zda by společnost měla používat privátní 5G, a téměř polovina z nich uvedla, že někdo navrhl, že by se to mělo zvážit namísto Wi-Fi.
Techničtí specialisté uvedli, že nejlepším přístupem k tomuto „návrhu“ je poukázat na to, že technologii Wi-Fi podporuje velká většina zařízení, která společnost již používá, a že 5G by mělo být považováno za možnost paralelního připojení, kam Wi-Fi spolehlivě nedosáhne. Nejpravděpodobněji to bude případ konkrétních vertikál, včetně veřejných služeb, dopravy a státní správy, a zejména v nových aplikacích IoT spíše než v aplikacích, které vyžadují připojení stávajících zařízení k síti.
Návrhem projektu je zde audit zařízení, který by prozkoumal každou lokaci společnosti, aby zjistil, zda je správně obsluhována Wi-Fi a zda existují navrhované aplikace, které by odůvodnily přidání privátního 5G jako možnosti připojení. U těch stránek, kde je identifikována možná mise privátního 5G, by projekt následně posoudil možnosti vytvoření privátní 5G sítě, včetně využití soukromých 5G služeb poskytovatelů cloudu nebo síťových dodavatelů s rozsáhlými zkušenostmi s privátní 5G, nejlépe na základě rozhovorů s dalšími podobnými společnostmi, které privátní 5G zvažovaly/přijaly.
3. Otevřené sítě
Číslo tři na seznamu mediálních bublin jsou „otevřené“ sítě. Jeden správce sítě mi řekl, že jeho finanční ředitel četl, že přijetí zařízení typu white-box a softwaru s otevřeným zdrojovým kódem by mohlo „snížit naše kapitálové výdaje už v příštím roce na polovinu“. Téměř polovina všech CIO uvedla, že v reakci na dotaz museli zdůvodnit, proč na otevřenou technologii nepřešli.
Vzhledem k tomu, že otevřené sítě jsou široce přijímány jako nejlevnější varianta, je obtížné přesvědčit vedení, že existují problémy s realizací výhod. Tyto problémy souvisí s výzvou vývoje ze současné proprietární síťové infrastruktury na otevřenou infrastrukturu.
Zde navrhujeme projekt začít auditem očekávané životnosti konkrétních segmentů sítě se zaměřením na místa, kde se používají přepínače (jako je datové centrum) nebo kde se uvažuje o technologickém posunu (použití SD-WAN rozšířit pole působnosti VPN společnosti). Nejlepším místem pro zavedení technologie otevřené sítě je místo, kde lze všechna zařízení v části sítě najednou vyměnit. V opačném případě nová zařízení s otevřeným modelem zavedou změny do provozních postupů a přínosy několika otevřených zařízení pravděpodobně nebudou kompenzovat dopad těchto změn.
4. Přístup k síti s nulovou důvěrou
Mediální bublinou číslo čtyři je nulová důvěra. Bezpečnost je oprávněně žhavou oblastí a zároveň se zdá, že nikdy neskončí nové představy, které přicházejí. Nulová důvěra je podle technologů problematická nejen proto, že vrcholový management má tendenci na ni skočit bez přemýšlení, ale také proto, že neexistuje ani konzistentní pohled na prezentovanou technologii. „Vymývání důvěry [trust-washing],“ řekl jeden profesionál, „převzalo moje bezpečnostní schůzky“, což znamená, že tráví příliš mnoho času řešením všech nároků, které prodejci vznášejí.
Technologové tvrdí, že nejlepší přístup k projektu k řešení tohoto humbuku začíná předefinováním „nulové“ důvěry jako „explicitní důvěry“ a objasněním, že to znamená, že bude nutné přidat nástroje a procesy pro ověřování uživatelů, zdrojů a jejich vztahy. To bude znamenat dopad na liniové organizace, jejichž uživatelé a aplikace jsou chráněni, protože budou muset definovat a podniknout nezbytné kroky k vytvoření důvěry. V
ylepšení s nulovou důvěrou je nejlépe implementovat prostřednictvím dodavatele, který je v oblasti zabezpečení nebo síťové konektivity již zaveden, takže začněte tím, že si projdete každý z dostupných nástrojů od těchto stávajících dodavatelů. Zapojte zástupce liniových oddělení! Investice do nulové důvěry je zbytečná, pokud není zavedeno a udržováno ověřování uživatelů a zdrojů, a ve skutečnosti může selhání tohoto procesu ve skutečnosti ukolébat uživatele k domněnce, že mají lepší zabezpečení, než ve skutečnosti mají.
Můžete vidět, že doporučení technických profesionálů pro všechny mediální bubliny řízené managementem není snažit se říci „Je to všechno humbuk“, ale spíše spustit projekt, který je navržen tak, aby ukázal skutečnou hodnotu a skutečné riziko jakýchkoli návrhů zaměřených na přijetí technologie, která byla příliš propagována. Pamatujte, že pod každou vlnou humbuku se skrývá zrnko písku pravdy a jeho odhalení může být přínosem jak pro vaši společnost, tak pro vaši kariéru.
CIO Business World si můžete objednat i jako klasický časopis (v tištěné i v digitální podobně) Věnujeme se nejnovějším technologiím a efektivnímu řízení podnikové informatiky. Přinášíme nové ekonomické trendy a analýzy a zejména praktické informace z oblasti podnikového IT se zaměřením na obchodní a podnikatelské přínosy informačních technologií. Nabízíme možná řešení problémů spojených s podnikovým IT v období omezených rozpočtů. Naší cílovou skupinou je vyšší management ze všech odvětví ekonomiky.
Chcete si článek přečíst celý?
Tento článek je součástí exkluzivního obsahu pouze pro odběratele našeho newsletteru.
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám do mailu pošleme odkaz na celý článek.