Hlavní navigace

Nabídněte datovou analýzu celé firmě

9. 5. 2023
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Podniky se snaží urychlit rozhodování na základě dat tím, že poskytují analytické funkce přímo podnikovým uživatelům. Zkušení odborníci radí, jak to udělat správně.

Rozhodování založené na datech je klíčovým atributem moderního digitálního podnikání. Zkušení datoví analytici a datoví vědci však mívají značné platové nároky a bývá je obtížné nalézt a udržet.

Chybějí vám lidi? Najděte skryté IT talenty ve své organizaci! Přečtěte si také:

Chybějí vám lidi? Najděte skryté IT talenty ve své organizaci!

Jedním z možných řešení tohoto problému je zavedení samoobslužné analýzy, což je typ business intelligence (BI), který umožňuje podnikovým uživatelům klást dotazy a generovat sestavy samostatně jen s minimální pomocí IT nebo datových specialistů, případně zcela vlastními silami.

Samoobslužná datová analýza obvykle zahrnuje nástroje, jež se snadno používají a nabízejí základní analytické funkce. Obchodníci a manažeři je mohou využít k práci s daty, aby mohli například identifikovat tržní trendy a příležitosti. Nepotřebují žádné předchozí znalosti a zkušenosti v oblasti datové analýzy, statistiky ani v jiných souvisejících oborech.

Vzhledem k přetrvávající propasti mezi poptávkou po zkušených datových analyticích a nabídkou těchto odborníků na trhu práce – a snahou podniků rychle dostat důležité obchodní informace do rukou uživatelů, kteří je nejvíce potřebují – je snadné pochopit, proč se samoobslužná datová analýza stává atraktivní variantou.

Existují však správné a nesprávné způsoby, jak samoobslužnou analýzu zavést a používat. Shromáždili jsme několik tipů pro manažery IT, kteří chtějí své firmě umožnit využít potenciál samoobslužných datově analytických nástrojů.

Co se dozvíte v článku
  1. Mějte jasný a komplexní plán pro datovou analýzu
  2. Snažte se o rychlé úspěchy
  3. Využijte zpracování přirozeného jazyka
  4. Používejte integrované analytické nástroje
  5. Zvolte správné nástroje

Mějte jasný a komplexní plán pro datovou analýzu

Datová analýza a analytické nástroje získaly v mnoha firmách takovou oblibu, že snadno může docházet k jejich nevhodnému nebo nadměrnému užívání. U samoobslužné analýzy je problém ještě závažnější, protože umožňuje analyzovat data mnohem většímu okruhu uživatelů.

Z tohoto důvodu je důležité sestavit plán, kde a kdy má smysl analýzu používat, a zavést odpovídající kontrolní mechanismy, aby se vaše analytická strategie nevymkla z ruky.

 

CIO Business World si můžete objednat i jako klasický časopis (v tištěné i v digitální podobně) Věnujeme se nejnovějším technologiím a efektivnímu řízení podnikové informatiky. Přinášíme nové ekonomické trendy a analýzy a zejména praktické informace z oblasti podnikového IT se zaměřením na obchodní a podnikatelské přínosy informačních technologií. Nabízíme možná řešení problémů spojených s podnikovým IT v období omezených rozpočtů. Naší cílovou skupinou je vyšší management ze všech odvětví ekonomiky.

„Stanovte poslání, vizi a otázky ohledně datové analýzy, které je nutné zodpovědět dříve, než s ní začnete,“ říká Brittany Meiklejohn, analytička obchodních a prodejních procesů ve společnosti Swagelok, jež vyvíjí produkty a služby fluidních systémů pro ropný, plynárenský, chemický a energetický průmysl.

„Je velmi snadné nechat se unést širokými možnostmi, všemi tabulkami a grafy, které můžete vytvořit, ale to vám velmi rychle přeroste přes hlavu. Mít od počátku jasný plán pomáhá zaměřit se na to, co je užitečné, na metriky, na nichž skutečně záleží. Potřebujete také plán správy dat kvůli udržování jejich pořádku a čistoty. Jakmile začne být některá metrika nepřesná nebo nespolehlivá, je těžké znovu získat důvěru uživatelů, takže je nesmírně důležité rutinní potvrzování přesnosti u všech analýz.“

Podle jejího názoru by analytický plán měl co nejvíce zdůrazňovat využití aktivních dat. „Zaměřte se na data, která jsou prakticky využitelná při řízení podniku a jeho jednotlivých činností. Využijte získané poznatky k transformaci procesů a rozhodování na úrovni celého podniku. Je skvělé pochopit historii svého podnikání, ale je těžké jej změnit, pokud se díváte pouze do minulosti,“ upozorňuje Brittany Meiklejohn.

Co by měl CIO vědět na začátku kariéry? Přečtěte si také:

Co by měl CIO vědět na začátku kariéry?

Ve společnosti Swagelok používají jednotlivá oddělení samoobslužné analytické nástroje od společnosti Domo ke zjištění, zda se vyřízení objednávek opozdí, k plánování výrobních dávek, analýze výkonnosti prodeje a rozhodování o dodavatelském řetězci.

„Zaznamenali jsme nárůst efektivity. Každý je schopný získat data potřebná k rozhodování mnohem rychleji než dříve,“ říká Brittany Meiklejohn. „Všechna oddělení díky tomu rozhodují odpovědněji a informovaněji.“

Snažte se o rychlé úspěchy

I když je důležité mít dlouhodobou strategii analýzy dat, neznamená to, že by podniky měly při zavádění samoobslužných nástrojů postupovat šnečím tempem.

„V mém předchozím působišti jsme se řídili heslem ‚postupuj rychle, riskuj a uč se‘,“ říká Keith Carey, CIO ve společnosti Hemlock Semiconductor, která vyrábí součástky pro elektrotechnický a solární průmysl. „Přesně to bych poradil těm, kdo právě začínají se samoobslužnou analýzou. Nechápejte mě špatně, celková koordinace a řízení jsou velmi důležité, ale mohou být o krok pozadu, aby nebrzdily kreativitu.

Přečtěte si, co píšeme v novém vydání magazínu CIO Business World 2/23 Přečtěte si také:

Přečtěte si, co píšeme v novém vydání magazínu CIO Business World 2/23

Není špatný nápad sestavit malou pracovní skupinu a zadat jí ambiciózní úkol, aby ukázala, co je možné,“ říká Carey. Navrhuje zaměřit se na toky dat, na nichž stojí obchodní logika a celopodnikové metriky. Pochopit důležitost kvality a aktuálnosti dat, která slouží jako podklad k důležitým rozhodnutím. Od toho je potřeba začít.“

Společnost Hemlock začala zavádět samoobslužnou analýzu dat v roce 2018 s využitím platformy Spotfire firmy Tibco, kterou v současné době využívají všechny složky podniku. „Předtím IT vyvíjelo vlastní aplikace .NET, které manipulovaly s daty a poskytovaly prvotní možnosti vytváření grafů,“ vysvětluje Carey. „Nejoblíbenější funkcí těchto aplikací bylo tlačítko ‚exportovat do Excelu‘, kde tabulka sloužila jako analytická platforma.

CS24

Několik nejchytřejších inženýrů firmy také sestavilo makra ke zpracování nových souborů dat, což na PC trvalo celou noc. A pokud se počítač nezasekl, výsledek si mezi sebou inženýři sdíleli.“

Díky funkcím samoobslužné analýzy dat společnost Hemlock zaznamenala přínosy, jako je rychlejší rozhodování a dosahování výsledků. Analytická samoobsluha umožňuje všem funkcím včetně provozu, financí, zásobování, dodavatelského řetězce a týmů řízení kvality získávat potřebná data a vytvářet vizualizace s vysokou vypovídací hodnotou.

Byl pro vás článek přínosný?