Hlavní navigace

Druhé financování biotechnologií

10. 2. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Firma IQA, která podniká v oblasti farmacie a biotechnologií, oznámila, že druhém kole financování získala nové soukromé investory. Díky čerstvému kapitálu otevře v Brně novou laboratoř.

IQA vyvíjí především léky proti rakovině a HIV. Jejím dalším oborem podnikání je zvyšování účinnosti a efektivity již existujících léčiv. Společnost vznikla v roce 2000 osamostatněním (spin off) šesti pracovníků pražského Výzkumného ústavu pro farmacii a biochemii. Firma získala externí finanční prostředky již v roce 2001, kdy 60procentní majoritu ve firmě získal za 22 milionů Kč fond rizikového kapitálu Cash Reform Group. Po druhém kole financování je nyní firma vlastněna fondem, svými zakladateli a novými privátními investory, přičemž žádná z těchto skupin nemá většinu.
IQA nevyrábí přímo nová léčiva, ale spíše návody, recepty, dokumentaci (ve farmaceutickém žargonu označovanou jako "file") a know-how pro kontrolu kvality. Své výsledky pak licencuje velkým farmaceutickým společnostem (uvést nový lék na trh vyžaduje obrovské kapitálové prostředky, mladé biotechnologické firmy se proto zpravidla soustředí spíše na podpůrnou roli). Na straně druhé IQA využívá poznatků univerzit (spolupracuje především s Palackého univerzitou v Olomouci a s pražskou UK) - u nově objevených látek vytipovaných jako nadějné provádí především první a druhou fázi klinické testování. Takto získané výsledky jsou už mnohem lépe prodejné než původní "myšlenka"/molekula.
IQA se zaměřuje také na vývoj supergenerik (generikum - lék, u něhož vypršela patentová ochrana). Tento proces vypadá tak, že firma začne pracovat na nějakém stávajícím prostředku a nadále se pokusí vyvinout supergenerikum, které by mělo lepší vlastnosti (například méně negativních vedlejších účinků). Tato přidaná hodnota je pak rovněž předmětem patentové ochrany.
Firma IQA využije získaného kapitálu především na vybudování nové kontrolní laboratoře v brněnském Králově poli. Podle představitelů firmy má Brno v oblasti technologických parků velký potenciál. Získané finanční prostředky budou využity i pro vývoj nových látek v onkologii, v oblasti generik a supergenerik.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku