Hlavní navigace

Cisco: Aktualizujte pravidla pro bezpečnou práci s IT

8. 1. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Fotolia.com
Dvě třetiny mladých lidí jsou přesvědčeny, že by IT pravidla měla být upravena tak, aby více odpovídala reálným potřebám a dovolovala větší pracovní flexibilitu.

Touha po přístupu k informacím je podle Cisco tak hluboce zakořeněna v nastupující generaci zaměstnanců, že mnozí z nich udělají vše pro přístup k internetu, i když to ohrožuje firemní nebo jejich vlastní bezpečnost. Mezi takové chování patří tajné připojení na Wi-Fi síť sousedů, postávání před business centry a hledání přístupu k Wi-Fi síti či půjčování zařízení jiným lidem bez dozoru. Tato a mnohá další podobná zjištění vyplynula ze studie společnosti Cisco Connected World Technology Report.

Cisco infografika

„Nová generace zaměstnanců obohacuje firmy o nové myšlenky, metody práce i netradiční pohled na řešení pracovních úkolů. Zároveň má ale svá očekávání ohledně používání informačních technologií, která se mohou významně promítat do firemní IT bezpečnosti. Naše nová studie ukazuje, jak mladá generace pracuje s informacemi, jaká zařízení preferuje, a jak v souvislosti s tím vnímá otázku bezpečnosti. Pro firmy nastal čas přizpůsobit svá bezpečnostní pravidla nastupujícím trendům a modelům chování – odměnou jim kromě vyšší bezpečnosti bude také větší produktivita a spokojenost zaměstnanců,“ myslí si Jiří Devát, generální ředitel Cisco Česká republika.

Ze studie vyplynulo, že dvě třetiny respondentů jsou přesvědčeny, že by IT pravidla měla být upravena tak, aby zaměstnancům dovolovala větší pracovní flexibilitu. Nicméně mnoho společností omezuje možnost používat různá zařízení či sociální média. Podle mladých respondentů byly z aplikací nejvíce omezeny online hry a mezi nejčastěji zakázaná zařízení se zařadily iPody.

Cisco infografika 2

Alarmující je, že 70 procent zaměstnanců, kteří jsou obeznámeni s bezpečnostními pravidly, připustilo jejich občasné porušení. Třetina z nich to odůvodňuje tím, že jsou přesvědčeni, že nedělají nic špatného. Zhruba 22 procent uvedlo, že potřebují přístup k nepovoleným programům a aplikacím, aby mohli dokončit svoji práci. Na druhou stranu 19 procent respondentů tvrdí, že dodržování pravidel není vynucováno. Tato zjištění ukazují, jak často opomíjenou součástí firemní bezpečnostní strategie bývá reflektování společenských změn. S tím, jak se mění myšlení zaměstnanců a jejich životní styl, by se měla měnit i řada firemních procesů včetně bezpečnosti a vlastně i celá firemní kultura,

Podle studie se 24 procent studentů a 23 procent zaměstnanců do svých 30 let setkalo s krádeží identity. Dva z pěti respondentů uvedli, že znají někoho z rodiny či přátel, kdo má s krádeží identity zkušenost. Avšak 33 procentům vysokoškoláků nevadí sdílet osobní informace online a jsou přesvědčeni, že hranice soukromí již mizí či o ochraně soukromí vůbec nepřemýšlejí.

Cisco infografika 3

Dříve si sousedé od sebe půjčovali vejce a cukr, dnes chodí s žádostí o možnost připojení k internetu. Více než pětina (23 procent) vysokoškoláků někdy požádala souseda o připojení k internetu či přístup k počítači a 19 procent připustilo, že využilo bezdrátové připojení sousedů bez povolení. Zhruba jedna pětina přiznala, že se snaží u obchodních center připojit zadarmo k bezdrátové síti a 10 procent respondentů uvedlo, že někdy poprosili cizího člověka o půjčení mobilního telefonu.

Více než polovina (56 procent) zaměstnanců uvedla, že nechá rodinu, přátele nebo dokonce i lidi, které ani nezná, používat své počítače bez dozoru. Vysokoškoláci jsou ještě méně opatrní. Podle studie 86 procent z nich dovolí používat své počítače, aniž by uživatele kontrolovali a 16 procent připustilo, že nechá na veřejných místech své věci a zařízení bez dozoru, zatímco se stravují v restauraci či jdou na toaletu.

 


 

CS24

O studii

Cisco Connected World Technology Report přináší výsledky dvou studií. Do každé z nich bylo zapojeno 1400 respondentů ze 14 zemí (Spojené státy americké, Kanada, Mexiko, Brazílie, Velká Británie, Francie, Španělsko, Německo, Itálie, Rusko, Indie, Čína, Japonsko a Austrálie). V prvním případě šlo o univerzitní studenty a ve druhém o profesionály z praxe mladší 30 let.

Byl pro vás článek přínosný?