Hlavní navigace

České ženy se do IT nehrnou, říká aktuální průzkum

29. 4. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Andres Rodriguez - Fotolia.com
O studiu či kariéře v oboru informačních technologií přemýšlí pouze 36 % z nich.

Praha se stala místem konání unikátní akce - 24. dubna 2014 zde proběhl již druhý ročník světového konferenčního maratónu s názvem Codess Prague 2014. V sídle pražské pobočky Skype, který konferenci pořádal, se uskutečnila série několika workshopů, jejichž hlavním tématem byly ženy a informační technologie. Cílem akce tak bylo poskytnout ženám v IT oboru prostor pro sdílení osobních i pracovních zkušeností z oblasti, ve které stále dominují muži.

„Akce jako je Codess Prague 2014 pokládáme za výborný způsob, jak motivovat ženy zajímající se o informační technologie a podpořit jejich zájem o obor. Chceme ženám sdělit, že nepokládáme IT obor za výhradně mužskou záležitost a že si ceníme jejich přínosů v této oblasti. Ostatně, 13 % členů našeho týmu tvoří ženy, a většina z nich pracuje na významných pozicích a projektech s globálním dopadem,“ říká Tomáš Vocetka, ředitel Skype Czech Republic.

U příležitosti konání akce Codess 2014 uskutečnili pořadatelé také rychlý tematický průzkum mezi tisícovkou českých a slovenských respondentek. Cílem bylo zjistit, jaký zájem mají české a slovenské ženy o obor IT. Z průzkumu vyplynulo, že pouze 36 % českých žen se někdy zajímalo o možnost pracovat v informačních technologiích. Poněkud otevřenější technickým oborům jsou podle průzkumu jejich slovenské kolegyně, které o studiu či kariéře v IT uvažovaly ve 44 % případů.

Strach z nedostatku talentu

Nejčastější důvod, proč se ženy nakonec rozhodly pro jiný obor, je v obou zemích shodný: ženy se pokládají v oboru IT za nedostatečně talentované. V Česku takto odpovědělo 56 % dotázaných (na Slovensku 55 %). Zajímavé je, že v obou zemích jsou nejvíce sebekritické ženy mezi 35 – 45 lety věku (63 %, v ČR na Slovensku 60 %) a vysokoškolsky vzdělané ženy (60 % v ĆR, na Slovensku 63 %).

Druhým nejčastějším důvodem mezi českými i slovenskými ženami je nezájem o obor jako takový. IT zcela nezajímá 24 % žen v ČR a 19 % žen na Slovensku. Celých 13 % dotazovaných Češek a 14 % Slovenek o oboru informačních technologií nikdy neuvažovalo, protože jej zkrátka považují za vhodnější pro muže. Na přímou otázku, zda si myslí, že je IT spíše mužským oborem, odpovědělo kladně  50 % českých žen a 44 % jejich slovenských kolegyň.

Den žen v ICT ukazuje mladým dívkám, že v IT mohou uspět i onyGlobální iniciativa Mezinárodního telekomunikačního úřadu při OSN s původním názvem Girls in ICT Day má za cíl představit IT jako atraktivní povolání i pro ženy.

soutez_casestudy

Čtěte také:
→ Den žen v ICT ukazuje mladým dívkám, že v IT mohou uspět i ony
Globální iniciativa Mezinárodního telekomunikačního úřadu při OSN s původním názvem Girls in ICT Day má za cíl představit IT jako atraktivní povolání i pro ženy.
→ Madeleine Albrightová radí ženám v kariéře
Bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová ve svém proslovu nabídla několik rad pro zlepšení kariéry žen.

G+

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku