Hlavní navigace

Apple je sice nejhodnotnější firmou světa, má však docela málo miliardářů

13. 4. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Dariusz Kopestynski - Fotolia.com (derived work)
Je všeobecně známo, že i pokud jde o obrovské technologické společnosti, Apple nad nimi stále vyčnívá. S tržní kapitalizací 879 miliard dolarů je gigant z Cupertina nejhodnotnější firmou světa.

V souvislosti s tím vyvstává jedna otázka: kde jsou všichni jeho dolaroví miliardáři?

Index Bloomberg Billionaires, který sleduje 500 nejbohatších lidí na světě, zahrnuje současné i minulé manažery technologických firem, jako je trio z Alphabetu – Sergey Brin, Larry Page a Eric Schmidt – a dále Bill Gates, Mark Zuckerberg a na vrcholu žebříčku Jeff Bezos z Amazonu. Jediným zaměstnancem Applu, který se do žebříčku dostal, je však předseda představenstva Art Levinson, a jak poznamenává Bloomberg, „jeho akcie Applu tvoří jen 20 procent jeho miliardového majetku.“ Levinson většinu svých peněz vydělal jako výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Genentech a dále ranou investicí do Googlu.

Tim Cook jako výkonný ředitel je považován za jakousi veřejnou tvář Applu, ovšem jeho bohatství má hodnotu „jen“ 600 milionů dolarů. Jeho plat činí 3 miliony dolarů ročně plus maximálně 6 milionů dolarů za splnění cílů, přičemž jeho hlavním zdrojem financí jsou 376milionová aktiva akcií Applu, které získal poté, co v roce 2011 nahradil ve funkci Steva Jobse, a která mu měla být vyplácena následujících deset let. Cookova mzda bledne ve srovnání například s Elonem Muskem a jeho 2,6miliardovým balíčkem, či Sundarem Pichaiem z Googlu a jeho devítimístnými náhradami, samozřejmě stále v dolarech.

Cloud24

Ačkoliv byl spoluzakladatel Applu Steve Jobs miliardářem, pocházela většina jeho bohatství z firmy Pixar Animation, kterou taktéž spoluzaložil, a jejího následného prodeje společnosti Disney. V době vstupu Applu na burzu v roce 1980 držel ve společnosti 15procentní podíl, ale když o pět let později odcházel, prodal všechny (až na jednu) za 100 milionů dolarů. Tyto akcie by dnes měly hodnotu 132 miliard. V indexu Bloomberg Billionaires figuruje i jeho žena, Laurene Powell Jobs, byť žádnou roli v Applu nemá.

Zdroj: Techspot.com

Byl pro vás článek přínosný?