Hlavní navigace

Apple iOS 11 má funkce pro lepší produktivitu

7. 7. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Computerworld
Apple neustále zlepšuje své iPhony a iPady, zejména implementací funkcí, díky kterým jsou iZařízení o krok blíže svým desktopovým protějškům. Pokračující úsilí v tomto směru lze spatřovat i v iOS 11, systému, který byl minulý týden uvolněn ve veřejné betaverzi.

V 10 letech od příchodu prvního iPhonu ukazuje evoluce systému, nazývaného nyní iOS, že cílem Applu bylo udržovat svůj mobilní operační systém odděleně od Mac OS X (nyní zvaného macOS). Do verze iOS 11 ovšem přišly některé funkce, které známe právě z „dospělého“ OS pro desktopy.

Mobilní platforma se oproti předchozí verzi dočkala desítek změn, a tentokrát z toho víc než iPhone těží iPad. Vzhledem k tomu, že prodeje tabletů od Applu (a nejen od něj) vytrvale klesají, je to dobrý a logický krok. Hardware je nový – 12,9palcový iPad byl právě aktualizován a k dispozici je i nový 10,5palcový model – a díky iOS 11 se uživatelé dočkají téměř desktopového zážitku.

Zaprvé Apple přidal Dock, tedy jakýsi ovládací panel, který je více podobný těm od Maců a je schopen „udržet“ více aplikací než doposud (u 12,9palcové verze až 15); nové rozhraní pro přepínání mezi aplikacemi, které zřetelně připomíná Mission Control na Macu, s integrovaným přístupem k běžným systémovým funkcím; nové funkce multitaskingu, které umožňují rozdělení obrazovky a tzv. Slide Over (pro práci s více než jednou aplikací najednou); a působivé drag-and-drop řešení, které využívá vícedotykovou podporu iPadu. Díky všem těmto funkcím nabídnou iPady lepší produktivitu.

Ještě lepší je, že Apple v iOS 11 výrazně zlepšil správu souborů. Díky nové aplikaci Files je možné vyhledávat a organizovat dokumenty z jediného místa. Jde o zmenšenou, mobilní verzi desktopového Finderu.

soutez_casestudy

K dalším novinkám patří zvýšená podpora dotykového pera Apple Pencil, které lze nyní používat ve více aplikacích. V programech Photos a Mail je pak možné Pencil využívat k označování fotografií, respektive příloh v e-mailech.

Zdroj: Computerworld.com

Byl pro vás článek přínosný?