;
Hlavní navigace

Nový LibreOffice 4.0 s rozšířenými funkcemi CMIS míří i do podnikové sféry

8. 2. 2013

Sdílet

Zvýšená hrozba pro Microsoft?

Zatímco se spekuluje o tom, zda Microsoft bude pracovat na verzi svého Office pro Linux, vyšla nová verze multplatformního kancelářského balíku LibreOffice. Ta se díky podpoře standardu CMIS a rozšířené podpoře formátů Microsoft Office stává pro redmondského softwarového giganta stále nepříjemnějším konkurentem.

I když některé aplikace z LibreOffice (především tabulkový procesor) nemají takové funkční schopnosti jako jejich protějšky z Microsoft Office, může nová sada aplikací přispět k ohrožení pozice stávajícího kancelářského standardu. Řada uživatelů, a to i ve firemní sféře, totiž ani nevyužije možností, které jim LibreOffice dává. A navíc je zdarma.

Přímá spolupráce se systémy CME

Nová verze může přímo spolupracovat s firemními systémy pro správu obsahu (CME, Enterprise content managemement). Díky protokolu CMIS lze propojit LibreOffice 4.0 přímo s firemního systémy správy obsahu, jako jsou například Microsoft SharePoint, Alfresco, IBM FileNet P8, Nuxeo, OpenText a SAP NetWeaver Cloud Service. To umožňuje pracovat s obsahem přímo v prostředí aplikací bez toho, aby si uživatelé museli vypomáhat webovým rozhraním.

Multiplatformnost

Stejně jako dřívější projekt OpenOffice (od kterého se LibreOffice oddělil před několika lety) je LibreOffice multiplatformní - je k dispozici nejen pro Windows, ale také pro Macintosh a linux. Především ve vztahu k Windows je zajímavé, že existuje i tzv. přenosná verze "Portable", tedy verze spustitelná bez instalace (třeba z flahsdisku). To je věc u Microsoft Office nevídaná. Portable verze znamená, že je možno brát sebou data i aplikaci, nebo i zkopírovat tuto verzi na disk: tak je možno obejít chybějící práva správce pro instalaci. Navíc má nový OpenSource kancelářský balík poměrné nízké hardwarové nároky (Pentium III/Athlon, 256MB RAM minimum, 512 MB doporučeno).

Do you speak Czech? Ano, jistě.

LibreOffice je produkt, který se lokalizuje během vývoje, takže je k dispozici okamžitě v řadě jazyků, a to včetně češtiny. Českou verzi (standardní i "portable") si můžete stáhnout na webu cs.libreoffice.org.


A co vy? Měli jste možnost porovnat MS Office a LibreOffice/OpenOffice? Podělte se o své zkušenosti v diskusi pod článkem.

Čtěte také: Možná se dočkáme MS Office pro Linux už v roce 2014

G +

Našli jste v článku chybu?