Hlavní navigace

Čína předběhla Japonsko a stala se 2. největším IT trhem

6. 12. 2013

Sdílet

Podle zprávy, kterou zveřejnila společnost IDC, je nyní druhým největším světovým IT trhem Čína, která předběhla dosavadní dvojku - Japonsko. Na prvním místě jsou stále USA, a to se značným náskokem: jejich trh je třikrát větší než čínský.

Náskok USA se ale může brzo velmi snížit. Čína totiž rychle roste a její výdaje za IT vzrostly za poslední rok o 8,3%. A to není konec, pro rok 2014 se předpokládá nárůst investic do informačních technologií o 14,1%. Jením z vnější projevů zvýšeného zájmu Číny o IT je i vedoucí místo v žebříčku Top500 superpočítačů.

Růst výdajů na IT je u vedoucí ekonomiky mnohem nižší. V letošním roce činil 4,7% a pro příští rok se počítá s nárůstem pouze 3,8%. Průměrný celosvětový růst agentura IDC odhaduje pro rok 2013 na 5,1%, v roce následujícím by to mělo být 5,6%.

Nejhůře si vedou segmenty prodejů PC a serverů. Prodej osobních počítačů poklesl za tento rok o přibližně 10%, prodej serverů o 3,5%. V příštím roce se u serverů počítá s mírným nárůstem (1,6%), to je v souladu s tím, kam IT směřuje: k mobilním a cloudovým technologiím a k velkým datům. Pro rok 2014 IDC předpokládá, že 25 až 30% všech prodaných serverů poputuje k dodavatelům cloudových služeb a toto číslo bude nadále stoupat.  

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Tabulku nejvýkonnějších počítačů vede Čína
→ Čínští hackeři číhají v záloze

G+

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?