Hlavní navigace

Více než polovina firem letos plánuje omezit IT rozpočty

18. 6. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Podle průzkumu společnosti Gartner letos plánuje okolo 55 procent firem omezit nebo pozastavit jakékoliv investice do IT či snížit v této oblasti náklady.

Česká společnost Anect však varuje, že plošné omezování investic do IT může firmám v době krize uškodit. Investice do některých IT služeb totiž firmám naopak umožňují dosáhnout výrazných nákladových úspor.

„Podniková sféra se v letošním roce musí vyrovnávat se situací, která zde nebyla za posledních 50 let. Nikdo ze současných manažerů v praxi neřešil podobné problémy v tak velkém rozsahu a každý hledá řešení, která by pomohla firmám překonat globální ekonomickou krizi bez zásadního poškození jejich podnikání," řekl Michal Seidl, technický ředitel společnosti Anect.

Jednou z cest, jak se negativních vlivů spojených s nepříznivým ekonomickým prostředím vyvarovat, je podle Seidla efektivnější využití informačních technologií. Vhodné technologie a nástroje mohou podle jeho názoru snížit firemní náklady, zvýšit efektivitu zaměstnanců a snížit firemní náklady.

"Podle divize Business Technology Office společnosti McKinsey & Company lze například zvýšit produktivitu zaměstnanců využíváním vhodnějších komunikačních technologií nebo zvýšit spokojenost zákazníků zvýšením rychlosti reakce na jejich požadavky, které umožňují různé typy sítí a spolehlivé spojení," dodal Michal Seidl.

V reakci na současný ekonomický vývoj připravila společnost Anect nové služby, které mohou v krátkém časovém období pomoci firmám obdobných cílů dosáhnout. Jde například o službu „Optimalizace provozních nákladů na informační technologie" jejímž prostřednictvím může dojít ke snížení nákladů na datové linky, úpravy pravidelných plateb za podporu dodaného vybavení či optimalizaci telefonních poplatků bez poklesu kvality služeb.

Vhodné je rovněž sáhnout po službách, které umožňují cíleně snižovat cestovní náklady. Jde především o služby spojené s nasazením audio, video a webových konferenčních systémů. Úspor lze však dosáhnout také zjednodušením správy ICT infrastruktury nebo zavedením virtualizačních a archivačních technologií.

soutez_casestudy

Specifickou oblastí, kde mohou firmy šetřit, představuje outsourcing vybrané oblasti ICT. "Zpomalení ekonomického růstu zvyšuje poptávku po outsourcingových službách, protože jak například ukazuje odhad společnosti IDC, outsourcingové služby budou odolnější vůči různým omezením ve výdajích na ICT než služby a produkty v dalších oblastech ICT,"  uzavřel Seidl.

 

Byl pro vás článek přínosný?