Hlavní navigace

Radioaktivní baterie a magnetické kontaktní čočky

16. 7. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zdrojem energie baterií by mohla být radioaktivita a magnetické kontaktní čočky mohou pomáhat sledovat pohyb očí. Dvě perličky - zajímavé podané patenty - podle New Scientistu.

Článek využívající radioaktivitu je podobný článku solárnímu. Zdrojem elektronů je v tomto případě beta rozpad (článku se proto říká betavoltaický). Takto emitované částice mají poměrně malou energii a jde je dobře odstínit, proto se uvažuje, že baterie tohoto typu by mohly pohánět třeba kardiostimulátory; vystačily by na 20 let. Při konstrukci funkčního článku bylo ovšem třeba vyřešit řadu technických problémů – na rozdíl od stávajících článků je tento nutné realizovat ve 3D a vytvořit poměrně složitou a přesnou prostorovou strukturu. Prvkem, který se rozpadá, je v navrženém řešení izotop vodíku tritium, přítomné ve formě těžké vody. Patent podal tým Cornellovy univerzity, který výzkum provedl na zakázku americké vojenské agentury DARPA.

Druhá zajímavost se týká magnetických kontaktních čoček, jejichž prostřednictvím by bylo možné sledovat pohyb očí. Stávající systémy tohoto typu používají sledování oční panenky kamerou a následnou počítačovou analýzu obrazu, což s sebou nese určité obtíže a možnost chyb (při prudkých pohybech hlavou apod.). Vědci z MITu proto v projektu amerického námořnictva navrhli nový přístup k problému. Senzor sledující změny magnetického pole kontaktních čoček s magnetem si člověk nasadí také na hlavu, takže následně se zaznamenávají opravdu pouze pohyby očí. Systém by mohl najít uplatnění třeba u pilotů. Postižení lidé by tímto způsobem mohli zase ovládat kolečková křesla a další zařízení.

Zdroj: New Scientist

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku