Hlavní navigace

Neváhejte s datovou analýzou a umělou inteligencí

10. 11. 2023
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Správná integrace, modelování a údržba dat tvoří nezáživný, ale nezbytný základ pro vysoce výkonné analytické aplikace a umělou inteligenci.

Když globální technologická společnost Lenovo začala využívat analýzu dat, pomohla jí identifikovat novou mezeru na trhu pro své herní notebooky a umožnila vzdálenou diagnostiku, aby její zákazníci mohli své servery a další zařízení využívat na maximum. 

Společnosti Comcast pomáhá datová analýza snížit náklady na jejích deset petabajtů bezpečnostních dat a lépe je využívat, aby dokonaleji porozuměla útokům, efektivněji na ně reagovala a dokázala lépe předvídat budoucí hrozby.   

Gregory Garcia, výkonný viceprezident a provozní ředitel First Commerce Bank, doufá, že se mu podaří využít sjednocená data ke sledování rizik v reálném čase, jako je například zhoršování míry obsazenosti, což by mohlo vlastníkům komerčních nemovitostí ztížit splácení hypoték.

Je pro vás metaverzum zajímavou firemní záležitostí?

Dosažení všech těchto cílů, stejně jako využití podnikových dat pro generativní umělou inteligenci k zefektivnění podnikání a zavádění nových služeb, však vyžaduje správné základy. Tato náročná a nikdy nekončící práce zahrnuje integraci dat z různých zdrojů, jejich modelování a pochopení, jakož i jejich údržbu a zabezpečení v průběhu času.

Integrace dat z různých zdrojů

Ověřené záznamy o užívání zařízení společnosti Lenovo ukázaly, že značný počet zákazníků používá k hraní her spíše notebooky IdeaPad spotřebitelské třídy než herní notebooky vyšší třídy.  V reakci na to společnost Lenovo uvedla na trh novou řadu základních herních notebooků a stolních počítačů, jež nyní označuje jako Lenovo LOQ a které jsou určeny pro nové hráče, již se poprvé pouštějí do hraní her, říká Girish Hoogar, globální ředitel vývoje pro cloud a software v rámci divize inteligentních zařízení společnosti Lenovo.

Využila také data ze zařízení k vývoji aplikace Lenovo Device Intelligence, která využívá prediktivní analýzu založenou na umělé inteligenci a pomáhá zákazníkům porozumět potenciálním problémům s IT, aktivně jim předcházet a řešit je. Aplikace Lenovo Device Intelligence může také pomoci optimalizovat náklady na IT podporu, snížit prostoje zaměstnanců a zlepšit uživatelskou zkušenost.

Před konsolidací potřebných dat však musela společnost Lenovo překonat obavy ze sdílení potenciálně citlivých informací. Hoogarovi lidé pomohli zmírnit tyto obavy tím, že zaměstnance poučili o tom, že informace obsažené v řešení, jako jsou oznámení o opravách chyb nebo aktualizace softwaru, jsou již veřejné.

soutez_casestudy

Pište pro CIO Business World

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři CIO BW?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu. Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

V minulosti měl Ty Robbins, vedoucí datového oddělení družstevní záložny First Service Credit Union, problémy s integrací dat ze starších, nerelačních a často proprietárních tabulkových databází, jaké ke svému provozu využívá mnoho kampeliček. „Museli jste být odborníky na programovací jazyk, který s těmito daty pracuje, a rozumět vztahům jednotlivých datových prvků v rámci každého datového zdroje, nemluvě o jejich vztahu k prvkům v jiných datových zdrojích,“ popisuje.

Díky použití platformy Cinchy Data Collaboration Platform založené na metadatech se podařilo zrychlit typické modelování a integraci z osmnácti měsíců na šest týdnů. Pomáhá mu také demokratizovat data záložny, aby je bylo možné využít ke zlepšování služeb zákazníkům, automatizovat jejich údržbu tím, že usnadní vyhledávání různých typů dat, a zajistit možnost auditní kontroly podle předpisů.

Byl pro vás článek přínosný?