Hlavní navigace

Energy Forum 2019 ve znamení přeshraničního balancingu a evropských energetických trendů

30. 10. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © TebNad - fotolia.com, elektřina, rozvodné sítě
Ve dnech 17. a 18. října proběhl již třetí ročník konference Energy Forum, kterou pořádá společnost Unicorn pro své zákazníky a partnery z celé Evropy.

Záštitu nad pořádáním konference převzalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Letošní konference Energy Forum 2019 byla nabitá renomovanými řečníky a ožehavými energetickými tématy. Zlatou nití, která se vinula celou konferencí, bylo téma přeshraničních projektů v oblasti provozování evropských přenosových soustav a obchodování s elektřinou.

Konference měla velký ohlas nejen v České republice, ale i v zahraničí, což dokládají také čísla návštěvnosti. Na konferenci dorazilo více než 120 návštěvníků z 23 evropských zemí. K vidění bylo 20 prezentací od 24 řečníků z evropských i domácích firem, mezi nimiž byly přenosové a distribuční soustavy, obchodníci s energiemi či zástupci evropských institucí. 

Na konferenci byla představena vlajková loď evropského balancingu (zajišťování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektřiny), kterou je bezesporu platforma LIBRA, jejíž vývoj a dodávku zajišťuje společnost Unicorn. Tato platforma umožní přeshraniční obchodování s regulačními rezervami v rámci projektu TERRE. Provozovatelé přenosových soustav v západní a střední Evropě budou moci již v průběhu příštího roku díky platformě LIBRA efektivněji vyrovnávat výrobu a spotřebu. Z pohledu energetiky je LIBRA průlomový projekt mj. i kvůli tomu, že platforma bude provozována v cloudu. 

V rámci Energy Fora 2019 byl účastníkům konference přiblížen také přístup severských zemí k přeshraniční spolupráci v oblasti balancingu, kde nalezne využití rovněž upravená verze platformy LIBRA.  Z dalších podobných evropských projektů se na konferenci hovořilo o úspěšném propojení trhů Švýcarska, Rakouska, Německa a Francie s nejrychlejší regulační rezervou typu FCR. První den čekalo účastníky připraveno navíc překvapení ‒ hudební vystoupení dua Dan Ševčík & Andy Spiceley. Světová premiéra jejich písně Keep energy balanced byla tematicky laděná k hlavním tématům konference.

Velký ohlas vzbudila prezentace závěrů projektu InnoSys 2030 provozovatele části německé přenosové soustavy společnosti TenneT. Podle jejích plánů bude do roku 2030 bezpečný přenos elektřiny ze severu na jih umožněn nejen budováním nových vedení, ale také díky využití nových prvků v soustavě, jako jsou transformátory s posunem fáze, zařízení pro řízení toku činného či jalového výkonu (FACTS) nebo velkokapacitní bateriová úložiště.

Jedním ze zásadních témat konference byla také flexibilita výroby a spotřeby elektřiny. Společnost E.ON představila svůj koncept virtuální elektrárny, která je na využití flexibilit založena. Zástupci Microsoftu a polské společnosti Node pak naznačili možnosti využití cloudových technologií pro řízení flexibility na úrovni distribuční soustavy. Také Unicorn představil svá řešení v oblasti flexibility: novou generaci platformy Lancelot podporující energetický obchod či systém ChargeUp pro provoz a řízení dobíjecích stanic pro elektromobily, která se v budoucnu též stane významným zdrojem flexibility.

CS24

Mezi další témata konference, jež určitě stojí za zmínku, patřilo využití open source v oblasti energetiky a s tím související bezpečnost IT systémů. Značný zájem publika vzbudilo také představení možnosti využití virtuální reality při správě aktiv utilitních společností.

„Letošní Energy Forum považuji za mimořádně vydařené. Řečníci otevřeli řadu zajímavých témat, o kterých na konferencích v ČR běžně neslyšíme. Vysoká informační hodnota a profesionalita vystoupení byla navíc doprovázena skvělou atmosférou. Naše konference tak byla zároveň místem, kde jsme mohli poděkovat našim zákazníkům a partnerům za spolupráci a načerpat novou inspiraci pro náš další rozvoj. Všem účastníků, řečníkům a organizátorům děkuji a těším se za dva roky na shledanou,“ řekl Jan Konrád, Chief Commercial Officer, ze společnosti Unicorn.

Byl pro vás článek přínosný?