Hlavní navigace

Ekonom Nouriel Roubini: blockchain a bitcoin jsou největší podvody na světě

16. 10. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Fotolia - Travis
Ekonom, který předpověděl finanční krizi z roku 2008, teď lídrům amerického kongresu vysvětluje, že bitcoin a blockchain představují významné riziko pro stabilitu finančního trhu. Jiní analytici s ním ovšem nesouhlasí.

Profesor univerzity v New Yorku a globální ekonom Nouriel Roubini hovořil před bankovní komisí amerického Senátu o tom, že kryptoměny, jako je bitcoin, jsou matkou všech podvodů a bublin.

Po tomto tvrzení nazval blockchain, technologii, která fungování bitcoinu fakticky umožňuje „nejpřeceňovanější – a nejméně užitečnou – technologií v historii lidstva.“

Nyní Roubini svoje názory zopakoval v článku publikovaném na CNBC.com, v němž řekl, že blockchain sliboval, že vyléčí nemoci světa skrze decentralizaci, ale je „pouhou lstí směřující k oddělení malých investorů od jejich tvrdě vydělaných, skutečných peněz.“

Blockchain, který může být využit k vytvoření decentralizované elektronické účetní knihy pro všechny druhy obchodních transakcí, „nepřekonal ani standardní elektronický tabulkový procesor, který byl vynalezen v roce 1979,“ napsal Roubini ve svém sloupku.

„Pod sluncem neexistuje instituce – banka, korporace, nevládní organizace či vládní úřad – která by umístila svoji účetní rozvahu nebo rejstřík transakcí, obchodů a interakcí s klienty a dodavateli na veřejné decentralizované účetní knihy bez [nutnosti] povolení [přístupu],“ napsal Roubini. „Neexistuje žádný dobrý důvod, proč by takové soukromé a vysoce cenné informace měly být zaznamenávány veřejně.“

Roubini je známý tím, že byl jedním z pouhých několika málo ekonomů, kteří předpověděli finanční krizi z roku 2008. V loňském roce, poté, co byl svědkem pádu hodnoty bitcoinu, Roubini řekl, že tato a další kryptoměny představují matku všech tržních bublin, lákajících investory, „zejména lidi s nulovou finanční gramotností – jednotlivce, kteří nedokážou odlišit akcie od dluhopisů – do překotného nakupování bitcoinů a kryptoměn.

CS24

Ne všichni analytici s ním však souhlasí – někteří, jako další akademik z USA Vipul Goyal, dokonce zpochybňují jeho znalosti v oblasti technologií a světa kryptoměn. Každopádně se jedná o zajímavý názor, který trochu rozbíjí „jednotnou frontu“ nadšenců do technologických proměn finančního světa, a minimálně stojí za zamyšlení.

Zdroj: Computerworld.com

Byl pro vás článek přínosný?