Hlavní navigace

Bezpečnost zůstává hlavní prioritou firem, mění se však priority financování správy IT

3. 4. 2024
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Firmy stále upřednostňují investice do bezpečnosti, ale přitom zanedbávají vzdělávání zaměstnanců, ukazuje nový průzkum.

Výsledky 10. výročního průzkumu Global Tech Trends společnosti Red Hat prozrazují stav digitální transformace v organizacích, jejich priority ve financování IT i jiných oblastí a jaká je situace v oblasti využívání cloudových služeb. 

Je pro vaši firmu udržitelné podnikání klíčovou záležitostí?

V rámci globálního průzkumu trendů u zákazníků Red Hatu v roce 2024 bylo dotazováno více než 700 manažerů IT v různých odvětvích a regionech po celém světě, s cílem lépe porozumět novým aspektům používání technologií a vysledovat aktuální trendy.

Hlavní prioritou financování zůstává bezpečnost

Není překvapením, že hlavní rozpočtovou prioritou zůstává pro manažery IT bezpečnost. I tak ale průzkum ukazuje, že se bezpečnost stala ještě důležitější než v předchozích letech. Letos ji 50 % respondentů označilo za jednu ze tří hlavních priorit financování, což je o 5 procentních bodů více než loni, a tato změna je mnohem větší než většina změn, které jsme mezi jednotlivými průzkumy zaznamenali.

Pokud se ale do kategorie zabezpečení ponoříme hlouběji, zjistíme stejné nesrovnalosti jako v minulosti. Vzhledem k tomu, že hlavní prioritou financování bezpečnosti IT je zjišťování a detekce hrozeb a reakce na ně, je zajímavé, že ve většině regionů zůstává mezi nejnižšími prioritami školení v kybernetické bezpečnosti a najímání zaměstnanců pro zajištění bezpečnosti nebo dodržování předpisů.

Téměř na posledním místě, pokud jde o financování, zůstává také bezpečnost v rámci třetích stran nebo dodavatelského řetězce, a to navzdory celosvětové pozornosti, kterou si hrozby spojené s dodavatelským řetězcem v posledních několika letech získaly.

Pište pro CIO Business World

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři CIO BW?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu. Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

Financování zjišťování, detekce a reakce na hrozby a zabezpečení cloudu upřednostňuje celkově třetina respondentů. Ale například subjekty v Asijsko-pacifickém regionu (APAC) upřednostňují před zabezpečením sítě ochranu dat, jejich soukromí a suverenitu, stejně jako obnovu po havárii. Nabízí se tedy otázka, zda nejsou některé aspekty bezpečnosti financovány nedostatečně.

Modernizace aplikací se v jednotlivých regionech liší

Modernizace stávajících aplikací je nejvyšší prioritou v oblasti financování vývoje aplikací (45 %). Dalšími prioritami jsou zlepšení digitální uživatelské zkušenosti, vytváření nativně cloudových aplikací a zrychlení poskytování aplikací a služeb. 

Priority financování vývoje aplikací se ale v jednotlivých regionech liší. Zatímco v regionu EMEA a Severní i Jižní Americe v je pořadí priorit financování vývoje aplikací poměrně podobné, v regionu APAC je různorodější a modernizace aplikací je na seznamu poměrně nízko.

Vzhledem k tomu, že region APAC je v procentuálním vyjádření větším uživatelem SaaS než ostatní regiony, lze předpokládat, že nahrazování staršího softwaru službami typu SaaS je zde o něco běžnější než jinde. Naproti tomu v regionu EMEA a Severní a Jižní Americe více než polovina respondentů uvedla, že hlavní oblastí investic do vývoje aplikací je modernizace těch stávajících.

V roce 2024 přicházejí velké změny na pracovištích. Jste připraveni? Přečtěte si také:

V roce 2024 přicházejí velké změny na pracovištích. Jste připraveni?

To je více než dvojnásobek odpovědí uvedených v regionu APAC. Mezi další hlavní priority patří zlepšení digitální uživatelské zkušenosti, vytváření nativně cloudových aplikací a zrychlení poskytování aplikací a služeb, přičemž v regionu EMEA se podniky více soustředí na vytváření mobilních aplikací a v Severní i Jižní Americe je kladen větší důraz na poskytování nových vývojářských nástrojů.

Změna priorit financování správy IT

Zdaleka nejvyšší prioritou financování správy IT zůstal i letos velký rozsah úkolů při řízení cloudu, který zahrnuje různé formy správy hybridních a multicloudových prostředí. Plných 59 % respondentů označilo řízení cloudu za prioritu číslo 3, což je o 9 procentních bodů více než před dvěma lety. 

Hybridní cloudová prostředí se stávají normou, přičemž společnosti se obecně neorientují ani na privátní cloud (21 %), ani na jediný veřejný cloud (9 %) a úspěch hybridního přístupu vyžaduje promyšlené strategické řízení.

Šestero nejpřeceňovanějších IT technologií Přečtěte si také:

Šestero nejpřeceňovanějších IT technologií

Zajímavý je velký meziroční pokles v prioritách financování v oblasti řízení migrace úloh, která zaznamenala pokles o celých 9 procentních bodů a dostala se na konec seznamu priorit financování správy IT. Možná tento pokles odráží skutečnost, že mnoho organizací již našlo prostředí, kde mohou jejich aplikace běžet nejefektivněji, nebo alespoň v současné době není jejich přesun prioritou.

Manuální procesy nadále brzdí úsilí o digitální transformaci

Překážky úspěchu digitální transformace zůstaly v posledních několika letech poměrně konzistentní. Jako hlavní oblasti, které brání organizacím v úspěchu, byly označeny manuální procesy nebo provoz IT, technický dluh a nedostatek dovedností nebo talentů.

CS24

Manuální procesy byly ale častěji uváděny jako překážka v Severní a Jižní Americe a méně často v regionu EMEA. Vzhledem k tomu, že je automatizace tak významným tématem v mnoha oblastech IT, není překvapením, že společnosti začínají automatizovat v mnoha oblastech.

Automatizace zabezpečení, cloudových služeb a poskytování služeb jsou proto při financování první na řadě. Až na konci seznamu překážek zůstává nedostatek finančních prostředků a nutnost snižovat náklady, a to navzdory ekonomické nejistotě a napjatějším rozpočtům.

 

CIO Business World si můžete objednat i jako klasický časopis (v tištěné i v digitální podobně) Věnujeme se nejnovějším technologiím a efektivnímu řízení podnikové informatiky. Přinášíme nové ekonomické trendy a analýzy a zejména praktické informace z oblasti podnikového IT se zaměřením na obchodní a podnikatelské přínosy informačních technologií. Nabízíme možná řešení problémů spojených s podnikovým IT v období omezených rozpočtů. Naší cílovou skupinou je vyšší management ze všech odvětví ekonomiky.

Byl pro vás článek přínosný?