Hlavní navigace

Zisk Microsoft klesl, polštářem byl prodej zařízení a spotřebitelských produktů

25. 4. 2014

Sdílet

Ve svém třetím účetním čtvrtletí firma dosáhla obratu 20,40 miliardy USD, tedy prakticky stejně jako za čtvrtletí předchozí, kdy to bylo 20,49 miliardy. Čistý zisk pak činil 5,7 miliardy USD (tj. 0,68 USD na akcii), a to je již výrazněji méně než ve čtvrtletí předcházejícím, kdy tato čísla byla 6,1 miliardy USD, tj. 0,72 USD na akcii. Pokud se týče obratu, dosažené výsledky odpovídají předpovědím analytiků Thomson Reuters, v otázce zisku na akcii byla skutečnost o 0,05 USD lepší, než předpoklad. Na pozitivním výsledku se podepsal především větší odbyt tabletů Surface a především prodej Windows.

Sám Nadella označil finanční výsledky jako solidní a zdůraznil, že Microsoft současně učinil několik kroků, které změní orientaci firmy. Podle Nadelly má Microsoft řadu příležitostí a silných stránek ve světě, kde se prioritou stávají cloud a mobilita. Posun od PC k mobilním zařízením by měl vytvořit i příležitosti pro Windows a Office, ovšem bude třeba změnit přístup jak v technologii, tak i v licenční a cenové politice.

Pokud se týče Office 365 Home, tedy verze kancelářského balíku pro spotřebitele, která je poskytována na základě předplatného, tak ta dosáhla celkového počtu 4,4 milionu předplatitelů. Uživatelská báze tohoto produktu tedy narostla prakticky o milion za poslední tři měsíce. Vzrostl i prodej klasické verze Office, a to 15%. Zásluhu na tom má především zvýšený zájem japonského trhu. Na pozitivních výsledcích má svůj podíl i ukončení podpory Windows XP, který vedl k zájmu o zakoupení licencí na nové verze. Microsoft odhaduje, že Windows 7 nebo 8 nyní je na 90% podnikových desktopech.

Vzrostl rovněž obrat z prodeje konzolí Xbox, a to o 45%.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Chystá Microsoft cloudová Windows již tento podzim? Tvrdí to uniklé informace
Údajně to tvrdí tajemný zdroj Wzor, jehož úniky informací je již opakovaně ukázaly jako pravdivé. Mělo by se jednat o verzi, která možná bude zdarma nebo vázaná na předplatné. Už na podzim by se také mělo vrátit menu Start společně s další aktualizací Windows 8.x.
→ Legendární Windows XP končí, co dál?
Pro nejoblíbenější Windows všech dob končí dnem 8.4.2014 technická a bezpečnostní podpora. Přitom některé statistiky hovoří o tom, že v okamžiku podpory jsou XP až na desítkách procent počítačů v Česku.

G+

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?