Hlavní navigace

Zavedení eura je důležitým tématem i v době krize

16. 11. 2009

Sdílet

Neustálé kolísání směnného kurzu během posledních 15 měsíců znemožňuje spolehlivé finanční plánování, které je v současné turbulentní době obzvlášť důležité. Tuto nejistotu v plánování jasně potvrdil i průzkum ČNOPK. Názory na vývoj směnného kurzu v příštím roce se značně rozcházejí: jedna čtvrtina dotázaných očekává další posilování koruny, druhá čtvrtina zase její oslabení, což je jasným znamením toho, že prognóza vývoje směnného kurzu je v podstatě nemožná, a pro společnosti tak nadále představuje velkou neznámou.

„Zavedení eura musí být v Česku důležitým cílem. Toto téma bohužel ustoupilo trochu do pozadí, protože zavedení eura ztěžuje hospodářská krize. Právě teď bychom si ale přáli jasný signál pro zavedení eura a pro jeho perspektivu,“ popisuje problematiku Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK. „Země jako Česká republika, jejíž ekonomika tolik závisí na exportu a kde navíc dvě třetiny exportu směřují do eurozóny, si nemůže dovolit takové kolísání směnného kurzu,“ míní Bernard Bauer.

Zejména v době krize je důležité, aby si Česká republika zachovala v regionu střední a východní Evropy svoji současnou atraktivitu pro zahraniční investory. Slovensko je však na nejlepší cestě Českou republiku v žebříčku atraktivity dohnat. Hlavním argumentem je přitom právě zavedení eura. Pro téměř 60 procent dotázaných je Slovensko díky euru atraktivnější než Česká republika. „Průzkum ukázal, že pozice Česka na prvním místě ve střední a východní Evropě je bohužel značně ohrožena. Německé podniky plánují dlouhodobě a právě pro investiční rozhodnutí, která mají být uskutečněna nyní nebo v příštím či přespříštím roce, by jasný plán zavedení eura znamenal velké plus,“ říká Bernard Bauer.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?