Hlavní navigace

Vzdělávat zaměstnance v době krize? Prostředky nabízí EU

23. 3. 2010

Sdílet

V době plné vytíženosti zaměstnanců bývá zvyšování jejich kvalifikace na druhém místě. Dopady hospodářské krize však pocítila řada firem i z oblasti dopravy a logistiky a s tím mnohde klesla i vytíženost zaměstnanců. Prostor, který tu vzniká, je tak možné využít nejen ke zvýšení kvalifikace zaměstnanců, ale i například na jejich přeškolení na jinou pozici. Prostředky na takové vzdělávání je možné až v plné výši získat z programu „Vzdělávejte se“, který vypsala Evropské unie.

Úspěšné získání dotace z EU na profesní vzdělávání začíná u kvalitně zpracované žádosti a přípravy konkrétního projektu. „Žádosti o poskytnutí dotace jsou podávány prostřednictvím příslušných Úřadů práce, příprava žádosti i projektu je však vždy na samotném žadateli. Situace je navíc o to složitější, že školení musí provádět akreditovaná firma a žadatel si tak zpracování musí zadat,“ vysvětluje Jaroslav Mynářík, výkonný ředitel Dopravního vzdělávacího institutu, který svým klientům v rámci zákaznické podpory vzdělávací kurzy „na míru“ připravuje a pomáhá i se zpracováním žádostí.

Využití programu „Vzdělávejte se“ má pro firmy i další pozitivní efekt: „V případech, kde je situace natolik složitá, že pro některé profese již není ve firmě využití a zaměstnancům by hrozilo propuštění, mohou firmy evropské dotace využít k přeškolení pracovníků na jinou profesi. I v takových případech je možnost získání až 80 % z celého finančního objemu z tohoto programu Evropské unie, a to včetně nákladů na ubytování, stravování a části mzdových nákladů,“ uzavírá Mynářík.

O úspěšnosti programu „Vzdělávejte se“ svědčí fakt, že jen do letošního února realizoval Dopravní vzdělávací institut čtyři kurzy pro dopravní a logistické společnosti v rozsahu několika dnů až několika týdnů. Do poloviny letošního roku jsou aktuálně naplánovány ještě další čtyři pěti- a sedmitýdenní kurzy pro firmy ze stejné oblasti.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?