Hlavní navigace

Pozor na odkaz z Twitteru, který způsobuje pád prohlížečů

1. 2. 2016

Sdílet

Většina uživatelů již ví, že nemá klikat na podezřelé webové odkazy, ale zkracovače URL adres situaci poněkud komplikují. Mezi uživateli Twitteru se šíří zkrácený odkaz na stránku CrashSafari.com, která provádí přesně to, co slibuje její název – způsobí havárii prohlížeče Safari.

V systému iOS způsobí kliknutí či tapnutí na tento odkaz přímo restart zařízení. Na počítačích Mac uživatel uvidí kolotoč smrti (jak někteří říkají rotujícímu duhovému kotouči), ale nedojde k pádu celého systému. Jiné podobně šířené odkazy posílají nic netušícího uživatele na stránku CrashChrome.com, která „shodí“ prohlížeč Chrome na libovolném zařízení a v libovolném systému (včetně Androidu), avšak nezpůsobí restart.

Zlomyslný žert se masově rozšířil před několika dny a mnoho uživatelů dostalo strach, že po restartu bude jejich zařízení zranitelné vůči útoku. Nic takového však v tomto případě nenastává.

Kód na zmiňované stránce zahltí prohlížeč neustále rostoucím řetězcem znaků. Prohlížeč se pokouší stránku načíst, ale po určité době snahu vzdá a havaruje.

Stránka není nebezpečná (kromě potenciální ztráty neuložených dat při pádu systému) a nenainstaluje do zařízení žádný škodlivý kód, ale obtěžuje a vyvolává zbytečné obavy. Přeposílání odkazu je skutečná zlomyslnost, jíž se nechalo napálit již okolo 100 tisíc uživatelů. Ostatní by si měli dát pozor, jaké odkazy a od koho otevírají.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?