Hlavní navigace

Oracle má nejrychlejší procesor na světě

28. 3. 2013

Sdílet

Akvizicí firmy Sun Microsystems se firma Oracle stala významným výrobcem hardwaru, který navíc produkuje i vlastní procesory SPARC. Poslední model tohoto procesoru, který se nyní montuje do inovovaných modelů serverů SPARC T5 (střední třída) a SPARC M5 (vyšší třída), by měl mít největší výpočetní výkon na světě. Oficiálně byly nové produkty a jejich benchmarky zveřejněny 27.3.2013.

„Oracle obnovil svoji rodinu SPARC se světově nejrychlejším procesorem a představil světově nejrychlejší single-server pro databáze, Javu a multi-stupňové aplikace,“ řekl John Fowler, výkonný viceprezident Oracle. „Nové systémy SPARC T5 a M5 přeskočily konkurenci s až 10x vyšším výkonem oproti předchozí generaci. Nabízí nepřekonatelný výkon pro střední a nejvyšší třídu firemních IT systémů.“

I když nové servery jsou určeny pro všeobecné použití, Oracle se při jejich designu zaměřil na optimalizaci výkonu pro aplikaci v databázových systémech (s databází Oracle) a při nasazení s Javou. Stroje typicky běží na systému Solaris.

Velkého výkonu bylo dosaženo i tím, že řada nutných operací byla přesunuta přímo do hardwaru. Již dříve byly čipy SPARC navrženy tak, aby zvládaly např. šifrování přímo na úrovni procesoru, nyní k tomu přibyla i spolupráce s Javou a s databází Oracle.

„Zatímco tradiční Moorův zákon říká, že výkon procesorů se zdvojnásobí každých 18 měsíců, my vyznávámě tzv. Larryho zákon, který zvyšuje výkon procesorů v průměru na dvojnásobek každý rok,“ prezentoval výsledky Steve Furniss, viceprezident Oracle pro prodej hardware v regionu Eastern Europe/CIS - narážel tak na jméno zakladatele Oraclu Larryho Ellisona. Rychlejšího nárůstu výkonu bylo dosaženo právě přesunutím funkcí, které dříve zajišťoval software, přímo do procesorových operací.

Oracle SPARC T5-8
Oracle SPARC T5-8

I když dosažené výsledky nepocházejí z nezávislých měření, je jasné, že v řadě aplikací budou porážet konkurenci jak v kategoriích výkonu, tak i v měřítku typu cena/výkon.

^

G +

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?